ایرنا- رئیس اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا، ترامپ را متهم کرد با امتناع از دیپلماسی با ایران، بحران بین المللی ایجاد کرده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

ریچارد هاس روز چهارشنبه در واکنش به توئیت تهدید آمیز دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا علیه ایران که در پایان هم سال میلادی را تبریک گفته بود، نوشت: پس از سه سال از فقدان بحران‌های بین المللی، ترامپ مواجه می‌شود یکی با ایران برای اینکه او دیپلماسی را رد کرد و دیگری با کره شمالی برای اینکه او زیادی خواستار دیپلماسی شد.

وی ادامه داد: او با هر دو بحران مواجه خواهد شد درحالیکه متحدان کمی از آن پشتیبانی می‌کنند، کمترین فرایندهای بین سازمانی انجام می‌شود و در میانه استیضاح است.

رییس اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا در پایان این نوشتار همچون ترامپ، سال نو میلادی را تبریک گفته است.

ترامپ عصر سه‌شنبه در ادامه توئیت‌های ضد ایرانی خود نوشت: سفارت آمریکا در عراق اکنون و برای ساعت‌ها در امنیت بوده و هست.

وی افزود: شمار زیادی از سربازان برتر ما، همراه با مرگبارترین تجهیزات نظامی جهان، بی درنگ به سفارتخانه اعزام شدند.

رییس جمهوری آمریکا ادامه داد: از رییس جمهوری و نخست وزیر عراق بابت پاسخ سریعشان به درخواست ما برای حفظ امنیت، سپاسگزارم.

ترامپ اظهار کرد: ایران بابت کشته‌ها یا خسارات وارده به هر یک از ساختمان‌های ما به پاسخگویی واداشته خواهد شد و بهای سنگینی خواهد پرداخت. این، هشدار نیست؛ تهدید است. سال نو مبارک!

هواپیماهای آمریکا یکشنبه شب مقر نیروهای تیپ‌های ۴۵ و ۴۶ الحشد الشعبی در منطقه القائم در غرب استان الانبار را هدف گرفتند.

ارتش آمریکا با تأیید حملات هوایی به خاک عراق، اعلام کرد که نیروهای آنها حملات دقیقی علیه پنج مقر و تأسیسات متعلق به گردان‌های الحشد الشعبی در خاک عراق و سوریه انجام دادند.

لحظاتی پس از این حمله، مردم، مسؤولان، شخصیت‌های سیاسی و دولتی عراق، اقدام آمریکا در نقض حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور را محکوم کردند.

به دنبال این حمله «برهم صالح» رییس جمهوری عراق در تماس تلفنی با کاردار سفارت آمریکا، اقدام واشنگتن علیه مقر الحشد الشعبی را محکوم کرد.

وی گفت که حملات آمریکا به مواضع الحشد الشعبی در استان الانبار، نقض حاکمیت عراق است.

رییس جمهوری عراق تأکید کرد: آنچه که روی داد، اقدامی غیر قابل قبول و مغایر با توافق‌های دو جانبه است که به عراق آسیب می‌رساند.

"عادل عبدالمهدی" نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق، لحظاتی پس از حمله آمریکا به خاک عراق و نقض حاکمیت این کشور در تماس با وزیر دفاع آمریکا خواستار توضیح این اقدام خلاف موازین بین المللی شد.

عبدالمهدی هرگونه اقدام و حمله یکجانبه به عراق را نقض حاکمیت ملی کشورش دانست که می‌تواند امنیت عراق و منطقه را تهدید کند.

این اقدام تجاوزکارانه با خشم مردم عراق مواجه شد به گونه ای که در آئین تشییع پیکر شهدای این حملات، سفارت آمریکا به اشغال مردم معترض عراق در آمد.