امیررضا واعظ آشتیانی گفت: طیف چپ به شدت اهل تندروی و کارگزاران هم به شدت فرصت‌طلب است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

گروه سیاست مثلث‌آنلاین: اخیرا سعید حجاریان به تندی علیه حزب کارگزاران تاخته و به نوعی آنها را جدای از اصلاح‌طلبان دانسته است؛ همین اظهارنظرها کافی است تا بدانیم که اختلافات عمیقی میان دو طیف چپ و راست اصلاحات وجود دارد. اما آیا این اختلافات می‌تواند در روند انتخابات ریاست جمهوری سال آینده موثر باشد یا خیر؟ مشخصا آنکه گفته می‌شود حزب کارگزاران تمایل دارد از علی لاریجانی حمایت کند و بدنه اصلی اصلاح‌طلبان تمایل به معرفی یک نامزد کاملا اصلاح‌طلب دارند تا حدی که چندروز پیش محمدرضا عارف در نشست حزب ندای ایرانیان گفت که ورود با نامزد عاریه‌ای توهین به اصلاحات است.

امیررضا واعظ آشتیانی، فعال سیاسی در پاسخ به این پرسش که چه‌قدر اختلافات اصلاح‌طلبان واقعی است و چه‌قدر می‌توان آن را جنگ زرگری دانست، به «مثلث‌آنلاین» گفت: «من به هیچ وجه اختلافات آنها را جنگ زرگری نیست و ریشه در بنیان‌های نظری آنها دارند. کارگزاران می‌خواهد نقش پدرخوانده جریان اصلاحات را بازی کند و طیف چپ هم این نقش از سوی آنها را نمی‌پذیرد».

او ادامه داد: «از سوی دیگر مگر نیروهای کارگزاران کلا چند نفر هستند و مگر چه‌قدر سرمایه اجتماعی دارند؟ آنها اگر بخواهند وارد انتخابات شوند، فقط با تکیه بر ثروت اعضای خود می‌توانند چنین کاری کنند وگرنه هیچ سرمایه و پایگاه اجتماعی خاصی ندارند».

این فعال سیاسی درباره رویکرد نظری اعضای کارگزاران بیان کرد: «بسیاری از نیروهای کارگزاران رسما می‌گویند که به لیبرالیسم باور دارند. به همین دلیل است که کارگزاران سازندگی نماد ثروت‌گرایی و فرصت‌طلبی است. آنها هرجا فرصتی پیدا کنند سعی می‌کنند از آن استفاده کنند و به هیچ‌وجه اصول مشخص سیاسی‌ای ندارند. آنها می‌کوشند بر اساس موقعیت‌ها برنامه خود را مشخش کنند و از فرصت‌های سیاسی بهره بجویند».

او مطرح کرد: «وقتی افرادی چون آقایان حجاریان یا عبدی علیه کارگزاران یادداشت می‌نویسند یا مصاحبه می‌کنند نشان می‌دهد که از لحاظ مبنایی و ایدئولوژیک دو طیف چپ و راست در تقابل با یکدیگر قرار گرفته‌اند. طیف چپ به شدت اهل تندروی است و طیف راست یا همان کارگزاران هم به شدت فرصت‌طلب است».

واعظ آشتیانی در پایان درباره خاستگاه واقعی کارگزاران گفت: «من باور دارم کارگزاران هیچپگاه اصلاح‌طلب نبوده است، بلکه فرصت‌طلب است و بدنه اصلی اصلاح‌طلبان هم این موضوع را خوب فهمیده‌اند. کارگزاران می‌خواهد فقط در قدرت بماند و اگر رئیس‌جمهور آینده اصولگرا شد که هیچ اما اگر فردی مانند آقای روحانی شد، به سرعت می‌روند و با مذاکره می‌کنند تا به هسته قدرت نزدیک شوند».