وزیر ارتباطات دولت نهم گفت: این ادعا نمایانگر و اعتراف مسئولین است که از مردم فاصله دارند و دور از مردم‌اند؛ این واقعیتی است که مسئولین کشورمان در سطح رئیس‌جمهور و وزرا فاصله زیادی با مردم دارند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

محمد سلیمانی وزیر ارتباطات دولت نهم در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، درباره سخن اخیر روحانی مبنی بر اینکه من روزانه نظرسنجی می‌کنم! در خیابان وقتی با ماشین می‌روم تمام چهره‌‌های مردم را نگاه می‌کنم که چند نفر لبخند دارند،‌ چند نفر عصبانی هستند و چند نفر قیافه‌شان گرفته است، گفت: این سخن آقای روحانی تعجب همه را برانگیخت؛ چون این صحبت نه جنبه علمی دارد و نه جنبه عملی  و تجربی. شاید در طول تاریخ او اولین نفری است که همچنین ادعایی می‌کند که از راه دور و از پشت شیشه ماشین و از روی قیافه می‌شود به شخصیت افراد و و ویژگی‌های آنان و به اینکه آیا از موضوعی راضی هستند یا نه پی‌برد.

وی با بیان اینکه این اصلا امکان‌پذیر نیست و خیلی سست بوده و بدون پایه علمی می‌باشد، ادامه داد: تجربه هم چنین چیزی را نمی‌گوید؛ روان‌شناسان برجسته بر این متفق‌اند که برای نظرسنجی از افکار و ذهنیات یک فرد باید پرسشنامه‌هایی تهیه شود و آن پرسشنامه‌ها خیلی مهم و دارای معیار و فصل‌های متفاوت است. باید کارشناس خبره این زمینه با فرد صحبت کند و پرسشنامه‌ها بعد از جمع‌آوری، پردازش و جمع‌بندی کنند. نکته دیگر اینکه نظرسنجی باید در قشر وسیعی و با نمونه قابل توجهی از جامعه صورت بگیرد؛ پس این سخن آقای روحانی هیچ پایه علمی ندارد.

وزیر ارتباطات دولت نهم تصریح کرد: چطور می‌شود از راه دور، حال‌وروز فردی که خندان یا گریان است را تشخیص داد؛ افرادی هستند که در چهره خندان‌اند ولی درگیر هزاران مشکل هستند و نظرشان درباره هر موضوعی متفاوت است. نکته بعد اینکه رئیس‌جمهور خیلی جابجایی در سطح تهران ندارد و مثلا مسیری را تا منزل و یا جای دیگر طی می‌کند که همه‌اش اتوبان است و در مسیر اتوبان هم مردم حضور ندارند که دیده بشوند یا نه. بعد اینکه با سرعت عبور می‌کنند؛ چون رئیس‌جمهور اسکورت می‌شود و حداقل با سرعتی بالای 70 کیلومتر حرکت می‌کنند، چطور می‌شود ارزیابی و نظرسنجی کرد؟ خیلی عجیب و غریب است و به نظرم یک اختراع است و باید ثبت بین‌المللی شود.

سلیمانی خاطر نشان کرد: برای فهمیدن مردم باید پای درددل آنها نشست و به سخنان آنها گوش داد؛ نمی‌شود از روی قیافه فهمید و رئیس‌جمهور به طور ماهیانه و یا هفتگی مکانی را در تهران و یا استانی که می‌رود اختصاص دهد و 4-5 ساعت اجازه دهد و مردم با او و وزرا صحبت کنند. وقتی مردم با آنها صحبت حضوری و چهره‌در‌چهره کنند، می‌توان برداشت خوبی از وضعیت جامعه داشت. به طور کلی از روی قیافه، برداشت‌ها متفاوت است و هر کس که به یک نفر نگاه کند، برداشت متفاوتی نسبت به خواهد داشت.

وی تاکید کرد: این نوع نظرسنجی نیازمند پردازش‌های بعدی بوده و کار ناقصی است و در حال عبور چیزی به ذهن انسان می‌آید و این قاطع و عینی نیست. نظرسنجی علم است، حتی در آمار جمعیت نیز می‌بینیم که چگونه متخصصین خاص این زمینه این کار را انجام می‌دهند و با پرسشنامه‌های خاص صورت می‌گیرد. این ادعا درست نیست. در آن جلسه که اصحاب رسانه حضور داشتند باید سوال می‌کردند که آقای رئیس‌جمهور این بحث نه علمی است و نه منطقی و پایه اساس ندارد. آنان که حضور داشتند یا ترسیدند و یا به درد رسانه نمی‌خوردند و یا اینکه به ذهنشان نرسیده که اشکال کنند و نشان می‌دهد اصحاب رسانه ما باید خودشان را تقویت کنند.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این ادعا نمایانگر و اعتراف مسئولین است که از مردم فاصله دارند و دور از مردم‌اند؛ این واقعیتی است که مسئولین کشورمان در سطح رئیس‌جمهور و وزرا فاصله زیادی با مردم دارند و نشست و برخاست‌شان در این چند سال اخیر با مردم بسیار کم است.

سلیمانی درباره مطرح کردن رفراندوم از سوی روحانی نیز تصریح کرد: قانون اساسی سازوکار رفراندوم را فراهم کرده و اگر رئیس‌جمهور می‌خواهد کاری انجام دهد باید در سازوکار خود انجام دهد. وقتی پشت تریبون می‌گوید یعنی می‌خواهد جوسازی کند و می‌خواهد ذهن جامعه را به سمت دیگری ببرد، الان ذهن جامعه به سمت گرفتاری‌ها و مسائل معیشتی و مشکلاتی است که همین دولت برای آنان ایجاد کرده و این یک نوع ایجاد انحراف در اذهان مردم است. این‌گونه صحبت‌ها مسبوق به سابقه است و بار اول نیست و دیگران هم مطرح کردند؛ جواب این است که سازوکار رفراندوم در قانون اساسی دیده شده و هرکس کاری و پیشنهادی دارد باید در سازوکار آن مطرح کند و اگر در تریبون عمومی صحبت کرد پس غرض و نظر دیگری دارد و می‌خواهد چیز دیگری را وسط آورد تا افکار مردم را به سمت آن جلب کند تا از چیز دیگر غافل بمانند.

وی ادامه داد: اگر این باب شود، خب یک نفر هم می‌گوید که مردم درباره خود آقای رئیس‌جمهور رفراندوم کنند؛ مگر نگفتند که الان آقای رئیس‌جمهور محبوبیتش زیر 10 درصد رسیده و بعضی هم گفتند زیر 5 درصد رسیده و به نظر من هم واقعی است و اگر نظرسنجی شود این جواب را می‌دهد. نظرسنجی‌هایی که صورت گرفته نشان دهنده افت بسیار زیاد محبوبیت آقای روحانی در اقشار جامعه است و در نازلترین وضعیت قرار دارد. اگر کسی بگوید رفراندوم کنیم که رئیس‌جمهور باشد یا نباشد مگر سنگ روی سنگ بند می‌شود؟.

وزیر ارتباطات دولت نهم خاطر نشان کرد: رئیس‌جمهور نباید این حرف‌ها را پشت تریبون بزند و اگر پیشنهاد و راهکاری دارد در سازوکار خود جلو ببرد؛ چرا اینطور جوسازی می‌کند و اگر بخواهد رئیس‌جمهور جامعه را بهم بریزد، دیگر تکلیف دیگران معلوم است و این به نوعی بهم‌ریختگی ذهن جامعه است و به نظرم در ماه مبارک رمضان گناه بزرگی است. مردم به اندازه کافی مشکل دارند و دست به گریبان مشکلات عدیده هستند.

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .