سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس با اشاره به اجرای گام سوم کاهش تعهدات ایران در برجام گفت: برای تهران پذیرفتنی نیست که اروپا در راستای تحریم‌های آمریکا علیه ایران همراهی کند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

اسدالله عباسی سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، در باره اجرای گام سوم کاهش تعهدات ایران در برجام گفت: متاسفانه اروپایی‌ها بعد از خروج آمریکا از برجام با آن که تعهداتی را به جمهوری اسلامی مبنی بر اجرای برخی وظایف داده بودند، اما این قول آنها عملی نشده است.

وی افزود: اروپایی‌ها قرار بود ضمن خرید نفت از ایران و ارائه خدمات پولی و بانکی به جبران خروج آمریکا را از برجام کنند، اما نه تنها همراهی و همکاری با جمهوری اسلامی نداشتند، بلکه متاسفانه بیشتر با تحریم‌های آمریکا علیه ایران همراهی کردند.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس تصریح کرد: مشارکت اروپایی‌ها با آمریکا در اجرای تحریم‌ها و تاثیرگذاری بیشتر آنها برای تهران پذیرفتنی نیست و نمی‌توانیم بپذیریم اتحادیه اروپا هم در عدم خرید نفت از ایران و عدم فروش دارو و برخی تحریم‌های دیگر همراهی داشتند که این موضوع هم موجب گلایه‌های تهران شده است.

عباسی گفت: وقتی ما می‌بینیم طرف مقابل کینه و دشمنی زیادی را علیه جمهوری اسلامی به کار گرفته است و حتی به ظاهر اعلام کرده که تغییر رویه داده اما ما در مقام عمل چنین چیزی را ندیده‌ایم، ضمن اینکه چنین رفتاری هم در آنها وجود نداشته است.

وی ادامه داد: اجرای گام‌های اول و دوم کاهش تعهدات ایران در برجام فرصت ایران به اروپا بود تا در زمینه اجرای تعهداتش در قبال جمهوری اسلامی بازنگری کند.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس اظهار داشت: اگر اروپایی‌ها تعهداتشان را عملیاتی کنند ما می‌توانیم به تعهدات قبلی خود بازگردیم، اما وقتی ما امیدی به طرف مقابل نداریم، قطعا باید مشکلات خودمان را حل کرده و گام‌های سوم و بعدی را هم برداریم.

 

دیپلماسی کشور بر پایه مقاومت و مذاکره پیش می‌رود

رئیس کمیته امور خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این که «دستگاه دیپلماسی راهبرد مقاومت و مذاکره را در دستور کار قرار داده است»، گفت: برای تامین منافع ملی از یک طرف با زیاده خواهی آمریکا مقابله می کنیم و از طرف دیگر با سایر کشورها منطبق بر منطق درست مذاکره صورت می‌گیرد.

کمال دهقانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که استراتژی اصلی ما حفظ استقلال و تامین منافع ملی است، گفت: در شرایطی که شاهد فشار حداکثری آمریکا به جمهوری اسلامی هستیم ما مقاومت حداکثری را در دستور کار قرار داریم، آمریکا خلاف عرف، قواعد و قوانین بین المللی عمل می‌کند که مهمترین آن خروج از برجام به عنوان موافقت نامه چند جانبه بین المللی و نادیده گرفتن قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است. آمریکا با رویکرد یک جانبه گرایی خلاف قوانین بین المللی رفتار کرده که این نقض عهد یک نقطه ضعف به شمار می‌آید.

وی با تاکید بر این که «ایران برای تامین منافع خود از همه ابزارهایش استفاده می‌کند»، گفت: ما از ابزارهای خود برای تامین منافع ملی بهره می‌گیریم البته این به معنای مذاکره با آمریکا نیست، چون آمریکا رویه غلطی در نظام حقوق بین الملل در پیش گرفته تا حداکثر فشار را به ایران آورد قطعا ما روابط عادی خود را با دیگر کشورها برای تامین منافعمان انجام می ‌دهیم که نمونه آن مذاکره با کشورهای اروپایی و جنوب شرقی آسیا است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: ایده جمهوری اسلامی این است که دنیا در آمریکا خلاصه نمی‌شود دنیا پر از کشورهای مستقل و قدرتمند است که به دنبال تامین منافع خود هستند لذا ما باید برای تامین منافع ملی خود از ظرفیت دیپلماسی استفاده کنیم اقتدار جمهوری اسلامی در مجموعه مولفه‌های قدرت خود ازجمله توان بازدارندگی نظامی است به همین دلیل آقای ظریف به دنبال استفاده حداکثری از توان دیپلماسی است و در این راه ما به هیچ وجه جلوی آمریکا کوتاه نمی‌آییم و مذاکره نمی‌کنیم، عمل به تعهدات برجام منوط به عمل طرفین به تعهدات خود است.

دهقانی در جمع‌بندی اظهار کرد: دستگاه دیپلماسی مقاومت و مذاکره را در دستور کار قرار داده  است لذا از یک طرف در مقابل زیاده خواهی‌های آمریکا ایستادگی می‌کنیم و از طرف دیگر برای تامین منافعمان در چارچوب برجام مذاکره مبتنی بر منطق درست و مطابق با عرف و روابط بین الملل حرکت می کنیم، ما همزمان در برابر تحریم‌های آمریکا مقاومت حداکثری داریم و همچنین با فعال کردن دیپلماسی خود منافع کشور را تامین می‌کنیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .