عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: رفع تحریم از فروش نفت ایران حق ما بوده و وظیفه غربی‌ها است زیرا آن‌ها باید تعهدات خود را عملی کنند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

علاءالدین بروجردی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به اظهارات اخیر عباس عراقچی مبنی بر اینکه شرط اجرای کامل تعهدات برجامی از سوی ایران، تضمین فروش نفت ایران است، اظهار داشت: دیوار بی‌اعتمادی بین ایران و آمریکا بسیار بلند است و به حرف های ترامپ نمی‌توان اعتماد کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رفع تحریم از فروش نفت ایران حق ما بوده و وظیفه غربی‌ها است زیرا آن‌ها باید به تعهدات خود عمل کنند، بیان  کرد: برای اجرای کامل تعهدات برجامی ایران، تنها شرط تهران تضمین فروش نفت ایران نیست.

وی افزود: باید محور اساسی اقتصاد خود را از نفت و خام فروشی نفت به اقتصاد ملی و داخلی سوق دهیم و در یک زمان‌بندی طراحی شده از خام فروشی دست برداریم تا آثار مثبت دوری از خام فروشی برای ملت ایران ملموس باشد.

بروجردی ادامه داد: متاسفانه در مورد معادن نیز خام فروشی رایج است، برخی از کشورها به صورت خام سنگ را از ایران خریداری می‌کنند و در درون کشتی‌هایشان، کارخانه‌ای را نصب کرده‌اند و همینجا سنگ‌ها را فراوری می کنند و به چند برابر قیمت به ایران می‌فروشند، با این شرایط باید بر اساس توانمندی داخلی اقتصاد خود را مقاوم کنیم.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مکرون هیچ اراده‌ای از خود ندارد و از آمریکا تبعیت می کنند و نمی توان به عملکرد فرانسوی‌ها امیدوار باشیم، گفت: جزئیات گام سوم کاهش تعهدات برجامی نیز توسط مسئولان مربوطه اعلام می‌شود.

 

دیپلماسی کشور بر پایه مقاومت و مذاکره پیش می‌رود

 

رئیس کمیته امور خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این که «دستگاه دیپلماسی راهبرد مقاومت و مذاکره را در دستور کار قرار داده است»، گفت: برای تامین منافع ملی از یک طرف با زیاده خواهی آمریکا مقابله می کنیم و از طرف دیگر با سایر کشورها منطبق بر منطق درست مذاکره صورت می‌گیرد.

کمال دهقانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که استراتژی اصلی ما حفظ استقلال و تامین منافع ملی است، گفت: در شرایطی که شاهد فشار حداکثری آمریکا به جمهوری اسلامی هستیم ما مقاومت حداکثری را در دستور کار قرار داریم، آمریکا خلاف عرف، قواعد و قوانین بین المللی عمل می‌کند که مهمترین آن خروج از برجام به عنوان موافقت نامه چند جانبه بین المللی و نادیده گرفتن قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است. آمریکا با رویکرد یک جانبه گرایی خلاف قوانین بین المللی رفتار کرده که این نقض عهد یک نقطه ضعف به شمار می‌آید.

وی با تاکید بر این که «ایران برای تامین منافع خود از همه ابزارهایش استفاده می‌کند»، گفت: ما از ابزارهای خود برای تامین منافع ملی بهره می‌گیریم البته این به معنای مذاکره با آمریکا نیست، چون آمریکا رویه غلطی در نظام حقوق بین الملل در پیش گرفته تا حداکثر فشار را به ایران آورد قطعا ما روابط عادی خود را با دیگر کشورها برای تامین منافعمان انجام می ‌دهیم که نمونه آن مذاکره با کشورهای اروپایی و جنوب شرقی آسیا است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: ایده جمهوری اسلامی این است که دنیا در آمریکا خلاصه نمی‌شود دنیا پر از کشورهای مستقل و قدرتمند است که به دنبال تامین منافع خود هستند لذا ما باید برای تامین منافع ملی خود از ظرفیت دیپلماسی استفاده کنیم اقتدار جمهوری اسلامی در مجموعه مولفه‌های قدرت خود ازجمله توان بازدارندگی نظامی است به همین دلیل آقای ظریف به دنبال استفاده حداکثری از توان دیپلماسی است و در این راه ما به هیچ وجه جلوی آمریکا کوتاه نمی‌آییم و مذاکره نمی‌کنیم، عمل به تعهدات برجام منوط به عمل طرفین به تعهدات خود است.

دهقانی در جمع‌بندی اظهار کرد: دستگاه دیپلماسی مقاومت و مذاکره را در دستور کار قرار داده  است لذا از یک طرف در مقابل زیاده خواهی‌های آمریکا ایستادگی می‌کنیم و از طرف دیگر برای تامین منافعمان در چارچوب برجام مذاکره مبتنی بر منطق درست و مطابق با عرف و روابط بین الملل حرکت می کنیم، ما همزمان در برابر تحریم‌های آمریکا مقاومت حداکثری داریم و همچنین با فعال کردن دیپلماسی خود منافع کشور را تامین می‌کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .