روزنامه اینترنتی رای الیوم‏، حمله پهپاد‌های یمنی به تاسیسات نفتی بقیق و خریص در آرامکو نشان از ورود به جنگ سایبری از جنگ متعارف یا آمیزه‌ای از هر دو است که می‌تواند مقدمه‌ای برای حملات بزرگ‌تر به دیگر زیر ساخت‌های مهم عربستان سعودی باشد

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:
 این تحولات می‌تواند آینده ترامپ رئیس جمهور آمریکا را به عنوان متحد سعودی‌ها با خطر مواجه کند چرا که او با خروج از توافق هسته‌ای تنش زایی در منطقه را آغاز کرد و در واقع مسئول این وضع است و به نظر می‌رسد اگر شرایط اینگونه ادامه یابد عامل ایران که باعث سرنگونی دولت وقت جیمی کارتر شد ترامپ را هم در انتخابات آینده به شکست بکشاند.
روزنامه رای الیوم با تصریح به این مطلب نوشت وزیر خارجه آمریکا که از ترس انتقام ایران به سرنگون کردن پهپاد جاسوسی خود در آب‌های خلیج فارس واکنش نشان نداد در حمایت از عربستان هم واکنشی در قبال ایران نشان نخواهد داد.
عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه اینترنتی رای الیوم که از لندن به روز می‌شود در یادداشت خود آورده است: مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به سرعت انگشت اتهام را به سوی مقامات ایرانی نشانه رفت و آن‌ها را به دست داشتن در بزرگ‌ترین حمله ضد تاسیسات نفتی در تاریخ معاصر متهم کرد، حمله‌ای که زیرساخت‌های صنعت نفت عربستان را در منطقه بقیق هدف قرار داد و به توقف تولید حدود شش میلیون بشکه نفت در روز و دو تریلیون متر مکعب گاز و هزاران تن مواد پتروشیمی که در آن مجتمع تولید می‌شد و نیز تعویق عرضه سهام شرکت عظیم آرامکو در بازار‌های جهانی منجر شد.
پمپئو گفت: هیچ دلیلی مبنی بر این که ده پهپاد حمله کننده به مجتمع نفتی آرامکو از یمن به پرواز در آمده باشند‎‎، موجود نیست بلکه آن‌ها از ایران به پرواز درآمده بودند. البته او هیچ دلیلی برای نظریه خود ارائه نداد به ویژه آن که تحقیقات پیچیده از همین دو روز گذشته و در سطحی محدود آغاز شده است، زیرا اغلب محققان آمریکایی به بیش از 48 ساعت زمان نیاز دارند تا به محل حادثه برسند.
سرهنگ ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف جنگ با یمن به رهبری عربستان ادعا کرده است: تحقیقات اولیه ثابت کرده است اسلحه و مواد منفجره‌ای که در حمله تروریستی به تاسیسات خریص و بقیق استفاده شده ساخت ایران است.
شاید انصار الله که مسئولیت این حمله را به عهده گرفته اند در پاسخ به اظهارات المالکی بگویند اسلحه و مهمات پیشرفته و پر هزینه‌ای نیز که نیرو‌های سعودی در حمله به یمن به کار می‌برند، ساخت آمریکاست. پس مشکل چیست؟
نویسنده این مقاله در ادامه تصریح می‌کند یحیی سریع سخنگوی نظامی انصار الله با رای الیوم تماس گرفت و گفت: ده پهپادی که به بقیق و خریص حمله کردند ساخت یمن بوده و از خاک این کشور برخاسته اند. این پهپاد‌ها مجهز به موتور‌های جت هستند و از موادی ساخته شده اند که رادار‌های سعودی هرچقدر هم پیشرفته باشند، قادر به رصد آن‌ها نیستند. دستگاه‌های کنترل این پهپاد‌ها نیز در مکانی از یمن قرار دارد که هدایت آن‌ها را بر عهده دارد.
سریع تاکید کرد: "ما دروغ نمی‌گوییم و شجاعت لازم را برای بیان کامل حقیقت بدون روتوش داریم. ما قصد داریم از عملیات بزرگ نظامی خود در آینده خبربدهیم که در آن 500 کیلومتر مربع از خاک عربستان را تحت کنترل و هزاران نفر را اسیر خواهیم گرفت". وی افزود: "وقتی در بیانیه‌های خود می‌گوییم عده‌ای در داخل عربستان با ما همکاری می‌کنند منظورمان فقط برادران شیعه در آن کشور نیستند. ما متحدان شریفی داریم که از داخل عربستان و در برخی موارد داخل خود نظام با ما همکاری می‌کنند".
وی همچنین خاطرنشان کرد که کارخانه‌های کشورش روزانه شش پهپاد تولید می‌کنند که به جدیدترین فناوری‌های پیشرفته روز مجهزند. او گفت: "در پاسخ به کسانی که درباره عدم حمله ما به امارات می‌پرسند باید بگوییم که این کشور مشارکت در حملات در چارچوب ائتلاف و نیز حضور خود در خاک یمن را کاهش داده است، اما در صورت اقدام به هرگونه تنش زایی، پاسخ ما به این کشور نیز مشابه پاسخ به عربستان خواهد بود که آماج حملات ما قرار گرفته است به این علت که ائتلاف جنگ را رهبری می‌کند".
این حمله چه با پهپاد صورت گرفته باشد یا موشک‌های بالستیک و صرف نظر از کشوری که پهپاد‌ها از آن به پرواز در آمده اند، آسیب پذیری مهمترین استحکامات دفاعی عربستان را برای دفاع از تاسیسات نفتی خود در کشور نشان داد همچنان که نشان از تعلل آمریکا در حمایت از متحدان خود با وجود اخذ صد‌ها میلیارد دلار به عنوان بهای این حمایت بود.
نمی‌توان آینده را پیش بینی کرد، اما می‌توانیم بگوییم دولت ترامپ که از واکنش به اقدام ایرانی‌ها در سرنگون کردن پهپاد آمریکایی که گل سرسبد اسلحه جاسوسی آمریکاست از ترس انتقام ایران خودداری کرد، به نظر نمی‌رسد که هیچ حمله انتقام جویانه‌ای در دفاع از عربستان و صنعت نفت آن انجام دهد. ترامپ مانند حکومت‌های عربی منافق با عربستان اظهار همبستگی کرده است، اما باز هم هیچ چیز بعید نیست.
حمله به بقیق صرف نظر از این که عامل آن که بوده است نشان از انتقال از جنگ متعارف به جنگ سایبری یا آمیزه‌ای از هر دو است که می‌تواند مقدمه‌ای برای حملات بزرگ‌تر به زیرساخت‌های شهری دیگر مانند نیروگاه‌های آب و برق در مراحل بعدی باشد. ترامپ که با خروج از توافق هسته‌ای تنش زایی را آغاز و تحریم‌های سختی ضد ایران اعمال کرد مسئول است و ایران که باعث سرنگونی دولت وقت جیمی کارتر شد، ترامپ را هم در انتخابات آینده سرنگون خواهد کرد.
آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .