تیم ملی فوتبال کشورمان در نخستین دیدار خود در مسیر جام جهانی 2022 قطر در دیداری خارج از خانه به مصاف هنگ‌کنگ خواهد رفت.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، مسیر جام جهانی 2022 قطر برای تیم ملی فوتبال کشورمان از امروز آغاز خواهد شد. مصاف خارج از خانه مقابل هنگ‌کنگ که می‌تواند مهم‌ترین دیدار برای مارک ویلموتس و شاگردانش باشد. از این جهت که همه روی تیم ملی ایران حساب ویژه‌ای باز خواهند کرد و مسلماً قدرت‌نمایی در نخستین دیدار می‌تواند به لحاظ روحی و روانی تیم ملی را در شرایط مناسبی برای ادامه مسیر قرار بدهد.

ملی‌پوشان کشورمان که مدتی است زیر نظر مارک ویلموتس کار خود را آغاز کرده‌اند، همه از یک موضوع مشترک صحبت می‌کنند و آن هم سبک بازی هجومی تیم ملی است. اینکه سرمربی بلژیکی تیم ملی به دنبال بازی زیبا و هجومی است و این تفکر کم کم وارد ذهن بازیکنان می‌شود. البته که دو دیدار دوستانه مقابل سوریه و کره‌جنوبی نیز به خوبی نماینگر همین مسئله بود که تیم ملی تغییر سبک داده و قرار است در این دوره بازی تهاجمی را شاهد باشیم.

تیم ملی فوتبال کشورمان در حالی به مصاف هنگ‌کنگ خواهد رفت که برای اجرای یک بازی تهاجمی یکی از آماده‌ترین بازیکنان فعلی خود را در اختیار ندارد. مهدی طارمی که در بازی با سوریه نیز ستاره زمین بود و موفق به هت‌تریک شد، به دلیل مصدومیت نتوانست تیم ملی را همراهی کند. طارمی فصل جدید هم پس از انتقال به ریوآوه پرتغال، تک ستاره تیمش بوده و شاید حضور او در خط حمله تیم ملی می‌توانست قدرت تهاجمی ایران را بیشتر کند، اما با این حال به نظر نمی‌رسد تیم ملی با در اختیار داشتن بازیکنانی چون سردار آزمون، کریم انصاری‌فرد، علیرضا جهانبخش، مهدی ترابی و... مشکل چندانی برای ارائه یک بازی تهاجمی داشته باشد.

یکی از مشکلات تیم ملی در سیستم جدید و اجرای بازی تهاجمی، می‌تواند تضعیف در خط دفاعی باشد. جایی که در تمام این سال‌ها نقطه قوت تیم ملی بود، اما مسلماً خروج از سیستم دفاعی و ارائه بازی تهاجمی، این مسئله را هم به دنبال خواهد داشت. راهکاری که ویلموتس باید برای حفظ قدرت دفاعی تیم ملی داشته باشد، دفاع تیمی و پرس حریفان از خط حمله است که مسلماً این موضوع نیز نیاز به تمرین بیشتر دارد. شاید هنگ‌کنگ از قدرت کافی برای آزار تیم ملی در خط دفاعی نداشته باشد، اما نمی‌توان از سرعت آنها غافل شد و مسلم است که خط دفاعی تیم ملی کار آسانی هم برای کنترل حریفان نخواهد داشت.

با این حال علاوه بر تغییر در سبک بازی تیم ملی، باید منتظر تغییراتی هم در ترکیب تیم ملی باشیم. برای این بازی علاوه بر طارمی که به دلیل مصدومیت همراه تیم ملی به هنگ‌کنگ نرفت، سامان قدوس به دلیل محرومیت از سوی فیفا نمی‌تواند تیم ملی را همراهی کند و سعید عزت‌اللهی هم که به تازگی راهی اوپن بلژیک شده، احتمالاً به دلیل دور بودن از شرایط آرمانی در لیست ویلموتس جایی نداشته است. از سویی بازیکنانی چون سیاوش یزدانی، محمد نادری و اللهیار صیادمنش به تیم ملی اضافه شده‌اند که حضورشان شاید نشانه‌ای از اولین تغییرات در ترکیب تیم ملی باشد.

با این شرایط، تیم ملی فوتبال کشورمان که با حضور تیم‌های عراق، بحرین، هنگ‌کنگ و کامبوج در گروه C انتخابی جام جهانی 2022 قطر و جام ملت‌های 2023 چین قرار دارد، امروز (سه‌شنبه) از ساعت 16:30 در ورزشگاه اصلی هنگ‌کنگ میهمان این تیم خواهد بود تا نخستین گام خود را در این مسیر بردارد.

به گزارش تسنیم، در روز نخست از هفته اول این رقابت‌ها، همگروه‌های تیم ملی به تساوی دست یافتند که بحرین در خانه مقابل عراق به تساوی یک - یک رسید و هنگ‌کنگ نیز در خانه کامبوج همین نتیجه را کسب کرد. در روز دوم از هفته اول این رقابت‌ها نیز علاوه بر دیدار هنگ‌کنگ و ایران، کامبوج نیز میزبان بحرین خواهد بود.