رئیس کمیته ملی المپیک گفت: ما باید زمینه بازگشت تک تک ورزشکاران مهاجرت کننده را به کشور مهیا کنیم و راه بازگشت آنها را مسدود نکنیم.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 صالحی امیری در نشست مشترک روسای فدراسیون‌ها اظهار داشت: مجموعه فشارها بر کشور یک پازل از فشارهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است که در حوزه ورزش تعلیق ورزش ایران و مهاجرت نخبگان آن را دنبال می‌کنند. سرمایه انسانی از ابزارهای مهم توسعه هستند و توسعه بدون ابزار انسانی راه به جایی نخواهد برد.

وی افزود: در مهاجرت دو مفهوم (گردش نخبگان) که مهاجرت کننده به سرزمین مادری عرق دارد و به آن باز خواهد گشت و دیگر مفهوم (فرار نخبگان) را داریم که در این مورد کینه و تنفر موجب مهاجرت می‌شود که در تحلیل ها باید به این دو مفهوم توجه کنیم.

رئیس کمیته ملی المپیک گفت: مهاجرت چیز جدیدی در کشور نیست و ۵ دهه در ایران با شدت و حدت متفاوت صورت گرفته است. مهاجرت برای کشورها هم می تواند فرصت باشد و هم تهدید. هیچ کشوری در دنیا وجود ندارد که مهاجرت پذیر و یا مهاجرت کننده نداشته باشد( البته از آمار کره شمالی بی خبر هستیم). هیچ کشوری هم به اجبار و با ایجاد موانع نمی‌تواند از مهاجرت جلوگیری کند بلکه مجموعه اقدامات حوزه های مختلف کشورها به تصمیم گیری فرد برای مهاجرت می انجامد.

وی عنوان کرد: مهاجرت ورزشکاران موضوعی کلان است و باید از هر گونه تحلیل شخصی و عکس العمل‌های شتاب زده و احساسی که لطمات جبران ناپذیری دارند پرهیز کنیم. این پدیده نیازمند رصد و مطالعه دقیق جامعه و تصمیم گیری عقلانی است و نباید دچار انحراف تحلیل شویم.

صالحی امیری افزود: خوشبختانه هیچ کدام از ورزشکاران مهاجرت کننده ما رویکرد سیاسی ندارند اما می‌توانند ابزار سیاسی دیگران شوند. ورزش در آخرین سطح از مهاجران کشور قرار دارد که حدود ۲۰ نفر هستند و ما باید زمینه بازگشت تک تک آنها را به کشور مهیا کنیم و راه بازگشت آنها را مسدود نکنیم. باید این پدیده را در سطحی که هست مطالعه کنیم. به اعتقاد بنده سطح این پدیده در حد مسئله و آسیب است. باید از هر گونه برخورد افشاگرانه، تخریبی و انتقام جویانه در خصوص ورزشکاران پرهیز کنیم.

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم با تشکیل کمیته کارشناسی و تخصصی مهاجرت ورزشکاران در وزارت ورزش و جوانان بتوانیم این پدیده را تحلیل و از مهاجرت ورزشکاران جلوگیری کنیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟