فارس/ «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دیدار با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران در نیویورک، از تهران بازگشت به مذاکرات وین را خواستار شده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

در شرایطی که بدعهدی و عدم پایبندی طرف‌های غربی توافق برجام ادامه دارد، اتحادیه اروپا از ایران خواسته که هر چه زودتر، مذاکرات وین را از سربگیرد.

منابع رسانه‌ای روز چهارشنبه (امروز) خبر دادند، اتحادیه اروپا درباره مذاکرات وین و همچنین روابط و همکاری‌های ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهارنظر کرده است.

بنا بر بیانیه‌ای که دفتر جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا منتشر کرد، او در دیدار با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران از تهران خواست که مذاکرات وین درباره توافق هسته‌ای را در اسرع وقت از سر بگیرد.

در بیانیه آمده است: «تمرکز  بحث روی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بود. نماینده عالی (جوزپ بورل) بر لزوم همکاری کامل (ایران) با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جهت حل مسائل برجسته تاکید  و نگرانی خود را درباره مسیر کلی برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرد».

بنا بر اعلام دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بورل «به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام بار دیگر بر اهمیت بالای از سرگیری سریع مذاکرات وین برای بازگرداندن مجدد برجام به اجرای کامل تاکید کرد. وزیر امور خارجه ایران درباره تمایل به از سرگیری مذاکرات در زمانی کوتاه (به بورل) اطمینان داد».

طبق این بیانیه، جوزپ بورل و حسین امیرعبداللهیان همکاری‌های دوجانبه ایران و اتحادیه اروپا از جمله در مورد تغییرات اقلیمی، تجارت، امنیت و مهاجرت را مورد بحث قرار دادند و به مسائل حقوق بشر هم پرداختند.

به گفته دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، امیرعبداللهیان در مورد افغانستان به تعداد بالای پناهجویان افغانستانی در ایران اشاره  و جوزپ بورل بر تمایل اتحادیه اروپا برای مشارکت فعال با شرکای منطقه‌ای برای رسیدگی به چالش‌های شرایط کنونی افغانستان تاکید کرد.

در ادامه بیانیه آمده است: «هر دو (بورل و امیر عبداللهیان) در مورد علاقه به همکاری برای جلوگیری از تهدیدهای ثبات منطقه توافق کردند».

درخواست اتحادیه اروپا از ایران برای بازگشت به مذاکرات وین در شرایطی مطرح شده  که مقام‌های این اتحادیه طی ماه‌های اخیر اشاره‌ای به تداوم بدعهدی و عدم پایبندی کشورهای اروپایی عضو برجام به این توافق نکرده‌اند و فقط توپ را به زمین ایران انداخته‌اند.

پیشتر در خبرها آمده بود که حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در دیدار با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اعلام این‌که دولت سیزدهم مذاکرات  را از سر می‌گیرد، تصریح کرد: دولت جدید در حال مرور و مطالعه پرونده مذاکرات انجام شده است. نه اتلاف وقت می‌کند، نه رفتار غیر سازنده آمریکا را می‌پذیرد و نه کشور را معطل وعده‌های توخالی سابقه‌دار خواهد کرد.