رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، شامگاه روز یکشنبه با فؤاد حسین وزیر خارجه عراق دیدار کرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

پایگاه خبری بغداد الیوم گزارش داد، این دیدار در محل اقامت وزیر خارجه عراق در نیویورک و در حاشیه هفتاد و ششمین دور مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد.

به گفته وزارت خارجه عراق، طرفین در این دیدار، تحولات سیاسی و امنیتی منطقه و بازتابهای آن، واقعیت روابط ایران و آمریکا و احتمال برگزاری نشست های آتی را بررسی کردند.

حسین در این دیدار بر نقش و فعالیت های عراق برای کاهش تنش بین کشورهای منطقه به منظور حفظ امنیت و صلح منطقه تأکید کرد؛ اقداماتی که به سود صلح و امنیت بین‌الملل است.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که مذاکرات وین از سر گرفته شود تا توافق برجام و بازتاب های مثبت آن در سطح روابط منطقه‌ای و جهانی اجرایی شود.

رابرت مالی نیز در این دیدار از «نقش مهم عراق در منطقه و تلاش آن برای ایجاد پل های ارتباطی بین کشورهای منطقه به منظور حل اختلافات از طریق گفت‌وگو و شیوه‌های مسالمت‌آمیز» قدردانی کرد.

در همین ارتباط، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ـ که برای شرکت در هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده ـ درباره زمان آغاز مذاکرات وین به منظور احیای برجام اظهار داشت: به محض این‌که بررسی‌های ما کامل شود، این اقدام را انجام خواهیم داد.

وی گفت:‌ البته به طرف‌های اروپایی می‌گویم شما فراموش نکنید، برخی از شما درباره SPV و اینستکس گفتید ظرف چند ماه آینده و بزودی این اتفاق رخ می‌دهد. تفاوت به زودی ایرانی با به زودی غربی خیلی زیاد است؛ به زودی از نظر ما یعنی در اولین فرصتی که بررسی‌‌هایمان تکمیل شود.

وزیر خارجه تأکید کرد: ما اراده بازگشت به مذاکره را داریم، اما مذاکره‌ای جدی و تامین کننده حقوق و منافع ملت ایران.

امیرعبداللهیان همچنین در گفت‌وگو با رسانه‌ها در آمریکا با بیان این‌که در حال بررسی پرونده مذاکراتی وین هستیم و به زودی مذاکرات از سر گرفته خواهد شد، گفت: بر اساس رفتار عملی بایدن، تصمیم می‌گیریم و پنجره فرصت برای همیشه باز نخواهد بود.