دیده‌بان ایران/ نشریه اخبار روزانه سپاه در واکنش به برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق و میزان مشارکت مردم در آن نوشت: ۱۶۷ حزب در انتخابات پارلمانی عراق رقابت داشتند و ۲5 ائتلاف حزبی در این انتخابات به رقابت پرداختند. از این میان، ۹ ائتلاف متعلق به شیعیان بود و ۱۶ ائتلاف تازه تأسیس بودند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

سنی‌ها هم در قالب دو ائتلاف تقدم و عزم به رهبری محمد الحلبوسی، رئیس کنونی مجلس عراق و خمیس الخنجر، سیاستمدار و ثروتمند معروف عراقی در میدان رقابت حضور داشتند. در میان کردها هم تنها ائتلاف موجود، ائتلاف اتحادیه میهنی کردستان و جنبش تغییر (گوران) بود و حزب دمکرات کردستان به رهبری بارزانی رأساً و بدون ائتلاف در انتخابات شرکت داشت.

بااینکه حدود ۶۰ درصد از واجدین شرایطی که دارای کارت‌های انتخاباتی بیومتریک بلندمدت و کوتاه‌مدت بودند، در این انتخابات شرکت نکردند؛ اما با در نظر گرفتن شرایط خاصی که انتخابات در آن برگزار شد؛ ازجمله، تهدیدات گروه‌های تروریستی، مشکلات عدیده و انباشته اقتصادی، تحریم انتخابات توسط بخش بزرگی از جوانان و مداخلات خارجی برای کم‌رنگ کردن انتخابات، مشارکت ۴۱ درصدی مردم عراق در انتخابات، یک مشارکت «قابل‌قبول» و «منطقی» به نظر می‌رسد؛ لیکن این مشارکت نسبتاً پایین در حکومت دموکراتیک عراق که عمر زیادی از براندازی حکومت دیکتاتوری و خفقان صدامی نمی‌گذراند، یک «تلنگر جدی» برای دولتمردان عراقی است که توجه ویژه‌ای به علل و عوامل مؤثر در نارضایتی مردم که عمدتاً اقتصادی است و پیامدهای خود را در روندهای سیاسی نشان داده است، داشته باشند.

بنابرگزارش دیده بان ایران روز گذشته مقتدی، صدر رهبر جریان صدر در سخنرانی خود پس از انتخابات عراق تاکید کرد، فراکسیون صدر بزرگترین فراکسیون برای تشکیل دولت است.

منابع رسانه ای نتایج به دست آمده توسط گروه های مختلف در انتخابات پارلمانی عراق را اعلام کردند.

براساس این گزارش، جریان صدر توانست که با پیشی گرفتن از جریان های دیگر سیاسی عراق، 73 کرسی در انتخابات پارلمانی این کشور به دست آورد.

همچنین ائتلاف تقدم 38 کرسی، ائتلاف دولت قانون 37 کرسی، حزب دموکرات کردستان 32 کرسی، ائتلاف عزم 14 کرسی، ائتلاف فتح 14 کرسی و جنبش امتداد 9 کرسی در انتخابات پارلمانی عراق کسب کردند.

گفتنی است گروه های وابسته به ایران در این انتخابات نتوانستند کرسی های قابل توجه ای را از آن خودشان کنند.