۱۷ قانون‌گذار جمهوری‌خواه آمریکا به رهبری برایان استیل نامه به کاخ سفید درباره خروج از مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام را امضا کرده‌اند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 تعدادی از نمایندگان جمهوی‌خواه کنگره با ارسال نامه‌ای به کاخ سفید درخواست توقف مذاکره با ایران در پی حمله پهپادی به پایگاه آمریکایی در سوریه شدند.

مقامات ایالات متحده مدعی‌اند، ایران پشت حمله پهپادی هفته گذشته به پایگاه تنف در جنوب سوریه که نیروهای آمریکایی در آن مستقر هستند٬ بوده است.

حمله پهپادی به پایگاه تنف اواخر مهر ماه رخ داد و زخمی و کشته‌ای به جا نگذاشت. 

۱۷ قانون‌گذار جمهوری‌خواه آمریکا به رهبری برایان استیل نامه به کاخ سفید درباره خروج از مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام را امضا کرده‌اند.

این جمهوری خواهان خطاب به بایدن گفته‌اند در حالی که ایران حملات خود به نیروها و متحدین آمریکا در خاورمیانه را ادامه می‌دهد، در حال افزایش فعالیت‌های هسته‌ای خود نیز است: این تهدیدات ادامه دارد و دولت شما (جو بایدن) با لغو تحریم‌ها در حال تضعیف توانایی آمریکا برای مبارزه با حکومت ایران است.

این نمایندگان تاکید کرده‌اند اگر در انتخابات میان‌دوره‌ای سال آینده، کنترل کنگره را در دست گیرند، به توافق احتمالی دولت آمریکا با ایران پایبند نخواهند بود.

قرار است مذاکرات هسته‌ای از ۲۹ نوامبر (هشت آذر ماه) در وین از سر گرفته شود. مذاکرات برای احیای برجام در دولت حسن روحانی آغاز شد اما با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی برای چند ماه متوقف شد.

تیم مذاکره کننده ایران تغییر کرده و علی باقری جای عباس عراقچی را گرفته است. همچنین با استقرار دولت رئیسی صدای جدید از تهران به گوش می‌رسد و ایران مواضع سختگیرانه‌تری در قبال مذاکرات اتخاذ می‌کند. 

مقام‌های ایران خواهان لغو تحریم‌هایی هستند که عمدتا در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ وضع شدند.همچنین ایران خواستار آن است که جو بایدن تضمین دهد که آمریکا به صورت بکجانبه از مذاکرات خارج نمی‌شود. 

احتمال دستیابی سریع به توافق وجود دارد

در همین حال امروز یک سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا  در مورد آمادگی واشنگتن برای مذاکره مستقیم با تهران در دور جدید مذاکرات احیای برجام و تفاوت این دور از مذاکرات با شش دور گذشته پاسخ داد.

این سخنگو ابتدا با استقبال از اعلام اتحادیه اروپا مبنی بر هماهنگی با همه طرف‌ها، و این که دور هفتم مذاکرات بازگشت متقابل به پایبندی کامل به برجام در وین روز دوشنبه ۲۹ نوامبر از سرگرفته می شود، گفت: "ریاست هیئت آمریکا در این دور از مذاکرات بر عهده رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خواهد بود."

این مقام شورای امنیت ملی کاخ سفید افزود: «همانگونه که آمریکا پیشتر عنوان کرده است، ما معتقدیم که دستیابی و اجرای سریع تفاهم در مورد بازگشت متقابل به پیروی کامل از برجام با بسته شدن (پرونده یا حل شدن) تعداد کمی از موضوع‌ها که در پایان دور ششم مذاکرات در ژوئن باقی مانده بود، میسر است.»

این سخنگو ضمن هشدار به مقامات ایران یادآور شد: «این فرصت برای همیشه ماندگار نخواهد بود، زیرا ایران به اقدامات تحریک آمیز هسته‌ای ادامه می‌دهد.»

او در ادامه همچنین ابزار امیداوری کرد که مقامات ایران «برای مذاکره سریع و با حسن نیت به وین بازگردند.»