اخیرا رافائل گروسی مدعی شده آژانس هیچ تماسی با دولت جدید ایران برای گفتگو درباره برخی مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران نداشته و این مسئله را «حیرت‌انگیز» توصیف کرده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران از  سفر  رافائل گروسی به تهران خبر داد. خطیب زاده گفت این سفر به زودی انجام می‌شود. 

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که از رافائل گروسی مدیرکل آژانس انرژی اتمی برای سفر به ایران دعوت شده و تاریخ برای سفرش پیشنهاد شده و به زودی عازم ایران خواهد بود و منتظر پاسخ وی هستیم.

او افزود که اگر سفر گروسی قطعی شود، او با رییس سازمان انرژی اتمی و وزیر خارجه در تهران دیدار خواهد کرد. 

نشست شورای حکام آژآنس انرژی اتمی اول آذر ماه برگزار می‌شود. این نشست به دلیل اینکه پیش از مذاکرات برجام در هشتم آذرماه است، اهمیت بالایی دارد. 

اخیرا رافائل گروسی مدعی شده آژانس هیچ تماسی با دولت جدید ایران برای گفتگو درباره برخی مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران نداشته و این مسئله را «حیرت‌انگیز» توصیف کرده است.

رافائل گروسی انتظار داشته قبل از نشست آتی شورای حکام آژانس که از ۲۲ نوامبر (۱ آذرماه) آغاز می‌شود به ایران سفر کرده و با مقام‌های ایران دیدار کند.

گروسی در ماه سپتامبر به ایران سفر کرد و به توافقاتی برای دسترسی به برخی تجهیزات آژانس اتمی در تأسیسات هسته‌ای ایران دست پیدا کرد. با وجود این، او امیدوار بود که بتواند با ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور جدید ایران نیز تعاملاتی داشته باشد.

گروسی گفت: «من هیچ تماسی با این دولت که از ۵ ماه پیش مستقر شده است نداشته‌ام.» او مدعی شد تنها مورد استثنا، «گفتگو‌های فنی» است که با رئیس جدید سازمان انرژی اتمی ایران داشته است.

درروزهای اخیر گمانه زنی‌هایی مبنی بر اینکه ممکن است در نشست اتی شورای حکام علیه ایران قطعنامه صادر شود وجود دارد. گفته می‌شود آلمان، فرانسه و بریتانیا در این رابطه تلاش‌هایی انجام داده‌اند. 

با این حال پایگاه خبری آکسیوس در این رابطه نوشت: " با توجه به اقدام ایران در اعلام بازگشت به مذاکرات وین، بعید است چنین اقدامی اتفاق بیفتد."

تمرکز ما رفع همه تحریم‌هاست

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤال خبرگزاری فرانسه درباره مذاکرات پیش رو در وین اظهار کرد: «بررسی‌های ما به جمع بندی رسید که درباره تاریخ گفت‌وگو با اعضای ۱+۴ به توافق رسیدیم. این گفت‌وگوها ادامه خواهد یافت برای رفع تحریم‌ها و تحریم‌هایی که با برجام ناهمخوان هستند و تحریم‌هایی که به صورت غیرقانونی توسط آمریکا علیه ایران اعمال شده همه باید لغو شوند.»

او افزود: «برخی نکات اختلافی در ۶ دور مذاکرات وین بوده که مذاکرات به توافق نرسیده است. تمرکز ما در وین رفع همه تحریم‌هایی است که غیرقانونی توسط آمریکا اعمال شده است. ما نیت آمریکا را که مایل است به اعضای ۱+۴ بپیوندند می‌دانیم و باید این مسیر را تغییر دهند. آنچه برای ما مهم است رفع تحریم‌هاست و آنچه به عنوان راستی آزمایی رفع تحریم‌ها و تضمین‌های ضروری لازم ممکن است و همه در فرآیند بررسی جمع بندی شده و در گفت‌وگوها مورد تاکید قرار خواهد گرفت.»