شاخص های مهم بورسی جهان از خود عملکرد مختلفی را به ثبت رساندند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 وضعیت تورم نسبت به ماه‌های قبل نه تنها بهتر نشده که حالا با اوج گیری قیمت انرژی و مسکن و همچنین نقدینگی موجود روز به روز شرایط وخیم تری را تجربه می‌کند. نرخ تورم سومین اقتصاد اروپا در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۲.۶ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۲ درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در فرانسه در ۱۳ سال اخیر بوده است.

مدیران بانکی اگر چه سعی دارند بازارها را آرام نگه دارند اما به وخیم بودن اوضاع نیز اشاره دارند. رافائل بوستیک- مدیر دفتر منطقه ای فدرال رزرو در آتلانتا- گفته است که نرخ بهره‌های فعلی می‌توانند تا پیش از پایان یافتن سال جاری میلادی افزایش پیدا کنند. جان ویلیامز- مدیر دفتر منطقه ای نیویورک- گفته است نرخ تورم در سطحی قرار دارد که مقابله با آن نیازمند زمان و حوصله خواهد بود. گری رایس- سخنگوی صندوق بین المللی پول- نیز در رابطه با افزایش تورم گفت تورم بالا، کوتاه مدت نخواهد بود.  

 همزمان با شیوع گسترده ویروس کرونا در انگلیس که منجر به توقف بخش بزرگی از فعالیتهای اقتصادی شده، نرخ تورم سالانه این کشور تا پایان اکتبر با ۰.۸ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۴.۲ درصد رسید. این تورم بالاترین نرخ تورم انگلیس در ۱۰ سال اخیر محسوب می‌شود و بیش از همه در نتیجه افزایش کم سابقه حامل‌های انرژی و سوخت رقم خورده است. این تورم حتی ۰.۴ درصد از چیزی که پیشتر نیز انتظارش می رفت بیشتر بوده است و کار بانک مرکزی انگلیس را نسبت به قبل دشوارتر خواهد ساخت.  

متوسط نرخ  تورم  ۱۹  کشور  عضو  منطقه  یورو  در ۱۲ ماه  منتهی  به اکتبر  با ۰.۳  درصد  افزایش  نسبت  به  رقم  مشابه  منتهی  به  ماه  قبل به ۴.۴ درصد رسید تا نرخ تورم مجددا از سطح دو درصدی هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه فاصله گیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به طور متوسط ۴.۱ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۵ درصد بیشتر شده است.

انرژی با تورم ۷.۱۲ درصدی و خدمات با تورم ۳.۸۶ درصدی پیشتاز گروه های مختلف بوده‌اند.

از سوی دیگر اما رشد اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سطح بالایی باقی مانده است. مرکز آمار اتحادیه اروپا گزارش اولیه خود از رشد اقتصادی کشورهای اروپایی در سومین فصل سال ۲۰۲۱ را منتشر کرد که بر این اساس متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب ۲.۲ درصد و ۲.۱ درصد بوده است. این رشد در مقایسه با رشد سه ماهه قبل در منطقه یورو ۰.۱ درصد و در اتحادیه اروپا ۰.۲ درصد افزایش پیدا کرده است.

با وجود پیشرفت واکسیناسیون، رشد اقتصادی بسیاری از کشورهای جهان در سطح ناامیدکننده ای باقی مانده است. رشد منفی اقتصادی سومین اقتصاد بزرگ جهان همان گونه که پیشتر نیز انتظار می رفت، از سر گرفته شد و پس از یک رشد فصلی مثبت، رشد اقتصادی ژاپن به منفی سه درصد رسید.  این رشد که ۰.۸ درصد کمتر از رشد پیش بینی شده قبلی توسط کارشناسان و ۳.۴ درصد کمتر از رشد دوره مشابه قبل است، بیش از همه به دلیل رشد منفی ۵.۵ درصدی مخارج سرمایه ای رقم خورد.

در هشداری آشکار برای اقتصاد آمریکا، شاخص خوش بینی به اقتصاد این کشور تا پایان ماه اکتبر به ۶۶.۸ واحد رسیده که این رقم ۴.۹ درصد کمتر از رقم ثبت شده در ماه قبل است. با توجه به این روند انتظار می رود ورود جریان سرمایه‌های جدید به بخش‌های مختلف اقتصادی آمریکا کندتر شده و دولت مجبور شود به طور مستقیم نقدینگی بیشتری به بازارها تزریق کند. کار بررسی لایحه پیشنهادی دولت برای تخصیص یک تریلیون دلار اعتبار در مجلس سنا به زودی آغاز می شود.

مرکز آمار انگلیس در گزارشی اعلام کرد که در نتیجه کاهش محدودیت های کرونایی و پیشرفت در روند واکسیناسیون، اقتصاد این کشور در ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر ۶.۶ درصد رشد کرده که این عملکرد اگر چه ۱۶.۹ درصد کمتر از رشد ثبت شده بازه منتهی به سه ماه قبل بوده اما این رشد اقتصادی یکی از بهترین ارقام رشد ثبت شده امسال انگلیس بوده است. رشد اقتصادی سه ماهه دوم سال انگلیس بالای ۲۰ درصد بود که بهترین رشد فصلی تاریخ معاصر این کشور محسوب می شود.  

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی تاکنون بیش از ۲۵۸ میلیون و ۱۸۴ هزار و ۵۸۲ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین پنج میلیون و ۱۷۲ هزار و ۱۶۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۷۹۳ هزار و ۷۵۵ نفر، برزیل با ۶۱۲ هزار و ۷۲۲ نفر، هند با ۴۶۵ هزار و ۹۱۱ نفر، مکزیک با ۲۹۲ هزار و ۴۷۱ نفر و روسیه با ۲۶۵ هزار و ۳۳۶ نفر بوده است. (بروزرسانی تا ساعت ۱۲ ظهر به وقت گرینویچ)

دن اسپایسر - تحلیلگر بازار سرمایه در موسسه ای ان زد - گفت: سه ماهه سوم سال دارای جنبه های مثبت و جنبه های منفی بود و ما شاهد بودیم شرکت‌های بزرگ شاخص اس اند پی ۵۰۰ یک رشد متوسط ۱۳ درصدی را در درآمد خود به نسبت فصل قبل ثبت کردند. از طرف دیگر ریسک‌های موجود بر سر راه بازار از جمله تورم و اخلال در زنجیره تامین طی این مدت نه تنها کمتر نشده اند بلکه بیشتر هم شده اند.

تحلیل‌گران خوش‌بین با تکیه بر روندهای درونی بازار و افزایش قیمت دلار در معاملات روز گذشته معتقدند امروز شاخص صعود می‌کند اما تحلیل‌گران بدبین می‌گویند به علت بی اعتمادی سهامداران به بازار، همواره پس از هر جهش شاخص موجی از فروش و خروج از بازار شکل می‌گیرد در نتیجه بازار امروز نزولی خواهد بود.

آماده صعود بورس باشیم یا سقوط؟

برای پیش بینی بورس امروز –سه‌شنبه ۲ آذر- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. در روز دوشنبه شاخص کل بورس ۲۰ هزار و ۱۹۲ واحد صعود کرد و به رقم یک میلیون و ۴۰۷ هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز ۳ هزار و ۶۱۲ واحد رشد کرد و در رقم ۳۸۶ هزار و ۹۳۸ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۱۶۹ واحد بالا آمد و به رقم ۲۰ هزار و ۱۸۷ واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، ۳۴۲ نماد رشد قیمت و ۱۳۷ نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، ۶۹ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۲۸ درصد بازار افت قیمت داشتند.

سهم‌های صعودی

روز دوشنبه در بورس نماد‌های شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان)، شفن (شرکت پتروشیمی فناوران) و قنیشا (قند نیشایور) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز نمادهای شگویا (شرکت پتروشیمی تندگویان)، شکام (شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران امروز) و ذوب (شرکت ذوب آهن اصفهان) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

سهم‌های نزولی

در بورس نمادهای سنیر (شرکت سیمان سفید نیریز)، ختور (شرکت رادیاتور ایران) و خلنت (شرکت لنت ترمز ایران) در روز دوشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت ریل پرداز نوآفرین (حآفرین)، سرمایه گذاری مسکن الوند (ثالوند) و آ س پ (آ.س.پ) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز دوشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌سه‌شنبه است. در پایان معاملات روز دوشنبه بازار با مازاد تقاضای ۴۱۳ میلیارد تومانی بسته شد.

در پایان معاملات دوشنبه ۱۶ نماد صف فروش و ۶۲ نماد صف خرید داشتند. ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز یکشنبه ۱۴ درصد کاهش یافت و ۹۵ میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته ۱۲۰ درصد رشد کرد و در رقم ۵۰۸ میلیارد تومان ایستاد.

سهم‌های پُرتقاضا

 در روز دوشنبه سهام شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) با صف‌ خرید ۲۸۰ میلیارد تومانی برای دومین روز متوالی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شستا، نمادهای جم پیلن (شرکت جم پیلن) و آپ (شرکت آسان پرداخت پرشین) بیشترین صف خرید را داشتند.

سهم‌های صفِ فروش

 روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۳۶ میلیارد تومانی داشت. پس از وسخوز، نمادهای وسخراج (شرکت سرمایه گذاری استان خراسان جنوبی) و غصینو (شرکت صنعتی مینو) بیشترین صف فروش داشتند.

پیش بینی بورس امروز

روز گذشته پس از دو روز شاخص کل به کانال ۱.۴ میلیونی بازگشت. در حالی که روز شنبه شاخص رقم مهم یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد را از دست داده بود و روز یکشنبه تا نزدیکی سطح حمایت بعدی –یعنی یک میلیون و ۳۸۰ هزار واحد- پائین رفت، توانست در روز دوشنبه با صعود ۲۰ هزار واحدی بار دیگر به کانال ۱.۴ میلیونی برگردد. روند سه روز گذشته تکرار روندی بود که در بازه طولانی‌تر در آبان ماه دو بار تکرار شده بود و شاخص در کریدور یک میلیون و ۳۸۰ هزار واحد تا یک میلیون ۴۴۰ هزار واحد در نوسان بود. حال این روند در شرایطی تکرار شد که علاوه بر روندهای درونی بازار و عملکرد سطوح حمایت و مقاومت بازار، عوامل بیرونی نیز بر آن تأثیرگذار بوده است. به طوری که از پیش بینی پذیری بازار سهام کاسته است.

از یک سو تائید و تکذیب‌های آزادسازی قیمت‌ خودرو و خبر قطع گاز شرکت‌های فولادی تأثیر کاهنده بر شاخص بورس داشت و از سوی دیگر انتشار خبر افزایش سرمایه شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی) تقاضای این نماد بزرگ بورس تهران را افزایش داد به طوری که در دو روز اخیر این نماد صف خرید داشته است.

روز گذشته علاوه بر رشد شاخص‌های بازار، پس از دو روز شاهد ورود پول حقیقی به بورس بودیم و سرانه خرید حقیقی بیشتر از سرانه فروش حقیقی بود. همچنین معاملات روز دوشنبه با مازاد تقاضای ۴۱۳ میلیارد تومانی بسته شد که بیشترین رقم در دو هفته اخیر است.

بنابراین تحلیل‌گران خوش‌بین با تکیه بر روندهای درونی بازار معتقدند فاکتورهای عملکردی بازار سهام نشان از میل به صعود در بازار دارد. در مقابل تحلیل‌گران بدبین با استناد به روند میان مدت بورس در یک ماه اخیر معتقدند شاخص در یک کریدور ۵۰ تا ۶۰ هزار واحدی نوسان می‌کند و سطوح مقاومت و حمایت بازار که مقادیر کمینه و بیشینه این کریدور را می‌سازند بسیار قدرتمند هستند، در نتیجه شاخص در این محدوده نوسان می‌کند و در میان مدت خبری از روند صعودی نخواهد بود.

تحلیل‌گران خوش‌بین با تکیه بر روندهای درونی بازار و افزایش قیمت دلار در معاملات روز گذشته معتقدند امروز شاخص صعود می‌کند اما تحلیل‌گران بدبین می‌گویند به علت بی اعتمادی سهامداران به بازار، همواره پس از هر جهش شاخص موجی از فروش و خروج از بازار شکل می‌گیرد در نتیجه بازار امروز نزولی خواهد بود.

منبع: ایسنا