مشرق |

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

سایت مشرق نوشت: حسین مرعشی، دبیر کل تازه حزب کارگزاران سازندگی اخیراً در اظهاراتی که سایت اعتمادآنلاین آنها را منتشر کرد، گفته است: واقعیت این است که ما باید با آقای روحانی با صراحت بیشتری حرف می‌زدیم و اجازه نمی‌دادیم در مسیری حرکت کند که همه سرمایه اجتماعی خودش و ما را بسوزاند. اینکه شش ‌ماه مانده به انتخابات مجلس، بنزین گران می‌شود، اشتباه بسیار بزرگی بود. حتما حوادث آبان ۹۸ تأثیر زیادی بر انتخابات داشت و ضرر بزرگی به جبهه اصلاحات وارد کرد. اینکه دولت روحانی باعث سه‌فراکسیونی‌شدن مجلس دهم می‌شود و مجلس را از دوفراکسیونی خارج می‌کند یا اینکه آقای روحانی به آقای لاریجانی اعتباری به اندازه آقای عارف می‌دهد کارهای اشتباهی بود. همه اصلاح‌طلبان از جمله کارگزارانی‌ها به همراه آقای خاتمی باید با آقای روحانی وارد یک گفت‌وگوی جدی می‌شدیم که چرا این‌طور پیش‌ می‌روی؟

او سپس در پاسخ به سؤال خبرنگار که می‌پرسد: "‌خب چرا این کارها را نکردید؟" اظهار می‌کند: مسامحه کردیم؛ من که دارم اقرار می‌کنم. ما اصلاح‌طلبان یک فراکسیون در مجلس تشکیل دادیم که می‌توانست فراکسیون قدرتمندی باشد اما اختلاف آقای لاریجانی و آقای عارف، فراکسیون را تضعیف کرد. فراکسیون «امید» می‌توانست زمینه انتخابات موفق دیگری را شکل دهد. بله مردم از ما حمایت کردند اما ما خوب عمل نکردیم، چه آقای روحانی و چه حامیان سیاسی آقای روحانی. باز هم می‌گویم که ما نباید مسامحه می‌کردیم.[1]

 

*عبارت "مسامحه کردیم" در اینجا بیش از آنکه یک پذیرش اشتباه به نظر بیاید، بیشتر نوعی "عملیات فریب" به نظر می‌رسد. تا مردم، عاملان وضع موجود و کسانی که در وقوع مشکلات فعلی بیشتر از رئیس‌جمهور روحانی سهم دارند، را نشناسند!

ما در اینجا بخش‌هایی از اظهارات حسین مرعشی در مقاطع مختلف دولت آقای روحانی را برای مخاطبان محترم یادآوری می‌کنیم تا مشخص شود مرعشی و دوستان او در جبهه اصلاحات با روحانی مسامحه کرده‌اند یا اینکه آقای روحانی صرفا سرباز پرچم به‌دوش ژنرال‌های اصلاحات در کف میدان بود که چپ‌های ستادی او را از خودشان هم بهتر می‌دانستند؟!

 

1_ رقابت بین آقای لاریجانی و آقای عارف نیز به نظر من مبارک است.

2_ این دولت، دولت عاقلی است برای همین خیلی بهتر است که انسان وکیل چنین دولتی باشد تا اینکه بخواهد وکیل دولت معجزه هزاره سوم باشد.

3_ صحبت‌های رییس جمهور در نشست خبری دیروز و مواضع‌شان در عرصه سیاست داخلی را حکیمانه، به جا و باصلابت می‌دانم... رییس‌جمهور –روحانی- در این مدت هر چه گفتند کاملاً مبنای قانونی داشته و از آنجایی که ایشان مامور اجرای قانون اساسی است، حرفشان به‌جا و متین است.

4_ دولت اعتدال در یکی از مهمترین عرصه‌هایی که اصلاح‌طلبان خواهان اصلاح در آن بودند، ‌یعنی سیاست خارجی، گام موفقیت‌آمیزی برداشته است. گام‌هایی که از همه‌ی گام‌هایی که ما در دوره اصلاحات فکر می‌کردیم، می‌توانیم موفقیت‌آمیز برداریم هم بلندتر است. دکتر روحانی تلفنی با اوباما صحبت کرد. دیگر تابوی مذاکره با آمریکا شکسته است. رابطه ما با غرب نه به دوازده سال قبل که پرونده‌مان به شورای امنیت رفت، بلکه به چهل سال قبل‌تر برمی‌گردد. ما در حال مصالحه‌ای فراتر از مسئله هسته‌ای با غرب هستیم.