معاون وزیر کشور به اروپایی ها اولتیماتوم داد: سهمتان را بپردازید.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 اولتیماتوم معاون وزیر کشور به اروپایی‌ها: سهمتان را پرداخت نکنید، بیش از این نمی‌توانیم هزینه‌های مهاجران غیر مجاز را بپردازیم

بر اساس این گزارش، معاون انتظامی و امنیتی وزارت کشور با تاکید بر ضرورت پرداخت سهم اروپایی‌ها از هزینه هایی که جمهوری اسلامی در قبال پناهجویان کرده است، گفت: اگر اروپایی‌ها سهمشان را پرداخت نکنند ما بیش از این نمی‌توانیم هزینه‌های مهاجران غیر مجاز را بپردازیم.

حسین ذوالفقاری پس از دیدار با کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان که ظهر امروز در وزارت کشور برگزار شد با حضور در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به تحولات رخ داده در افغانستان از قبل موضوعاتی را به کمیسیاریای عالی سازمان ملل متحد در میان پناهندگان منتقل کرده بودیم و ما از قبل پیش بینی هایی را در این خصوص داشتیم و در نتیجه این پیش بینی ها نیز تصمیمات خوبی اتخاذ شد.

وی با بیان این که حدود ۴ میلیون نفر از اتباع کشور افغانستان که آوارگان و اتباع غیر مجاز را نیز در بر می‌گیرد در جمهوری اسلامی ایران سکونت دارند، گفت: تنها در سال جاری حدود ۷۰۰ هزار نفر عمدتا بر سرتحولات کشور افغانستان وارد ایران شدند البته ما تلاش کردیم که از مهاجرت های غیر ضروری جلوگیری شود و با مسئولان پارلمان نیز هماهنگی هایی شد تا از این مهاجرت‌ها جلوگیری شود.

ذوالفقاری با بیان این که در حال حاضر نیز چند صد نفر در اردوگاههای شرق کشور نگهداری می شوند، افزود: این افراد جزء کسانی هستند که برای بازگشت به کشورشان متقاعد نشدند.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور با بیان این که ۵۲۶ هزار دانش آموز افغانستانی در کشور ایران در حال تحصیل هستند، افزود: ۱۸۰ هزار نفر از این دانش آموزان فرزندان اتباع و افراد غیر مجاز هستند.

ذوالفقاری ادامه داد: ایران ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار واکسن کرونا را به این افراد تزریق کرده و در موضوعات مرتبط با سلامت و بهداشت و درمان هیچ تفاوتی میان ایرانیان و اتباع دیگر کشورها از جمله افغانستان قائل نشدیم.

وی درباره کمکهای جهانی اختصاص یافته به ایران در امور پناهندگان نیز گفت: واقعیت این است که این کمک ها کمتر از ۵ درصد از هزینه خرج شده از سوی کشور ما است.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با بیان این که کمتر از ۳ درصد از آواردگان افغانستان در مهمان شهرها مستقر شدند، گفت: ما بقی این افراد همچون شهروندان ایرانی در شهرها زندگی می کنند.