خراسان | یک روز مانده به آغاز هشتمین دور مذاکرات، رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد که ایران قصد ندارد غنی سازی بالاتر از ۶۰ درصد انجام دهد.خطیب زاده نیز در پاسخ به یاوه گویی های انگلیس گفت: برای برنامه دفاعی خود نه از کسی اجازه می گیریم و نه درباره آن مذاکره می کنیم.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

در فاصله 24 ساعت تا آغاز دور هشتم مذاکرات ایران و 1+4در وین ، موضوع رزمایش سپاه در جنوب ایران و سخنان محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان داغ ترین خبرهای این حوزه را تشکیل می دهند. در باره موضوع  اول که با اعتراض طرف انگلیسی همراه بود ، سخنگوی وزارت خارجه ایران پاسخ تندی داد و اقدامات دفاعی ایران را بی ارتباط به سایر کشورها اعلام کرد و از سوی دیگر اسلامی در گفت وگویی با رسانه روسی گفت که ایران قصدی برای غنی سازی بالای 60درصد ندارد . با این حال حتی همین 24 ساعت آینده هم می تواند دستخوش تحولات جدید باشد در حالی که همه خود را برای شروع دور دیگری از مذاکرات گرم می کنند ، این جمله امیرعبداللهیان وزیر خارجه ما خط مذاکراتی ایران را مشخص کرده است : « ایران حاضر نیست در برابر یک امتیازی که می گیرد 10 امتیاز بدهد.» حالا با این خط مشخص ، روی میز وین برای آخرین دوشنبه سال 2021 دو سند در باره تحریم ها و  هسته ای وجود دارد که نظرات  جدید ایران نیز اعمال شده تا علی باقری با همتایانش از سه کشور اروپایی ، روسیه و چین بر سر آن ها مذاکره کنند.به گزارش خراسان، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک در پاسخ به این سوال که اگر طرف های برجام در احیای برجام شکست بخورند و تحریم های آمریکا علیه تهران لغو نشود، آیا ایران غنی سازی اورانیوم بالاتر از ۶۰ درصد انجام خواهد داد؟ تاکید کرد: خیر.وی تصریح کرد: هدف برنامه هسته‌ای ایران حمایت از نیازهای تولید صنعتی کشور و همچنین تامین نیاز مصرف کنندگان ایرانی به کالاهای خاص است.رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: ما رایزنی هایی با روس اتم داشته ایم و به عنوان بخشی از همکاری های خود، بر مبنای طرح ها و قراردادهایی که با این شرکت امضا خواهیم کرد، قادر خواهیم بود استفاده از این سوخت در راکتور هسته ای بوشهر را در آینده نزدیک آغاز کنیم.

ما از روس اتم انتظار داریم که روند ساخت واحدهای 2 و3 نیروگاه هسته ای بوشهر را سرعت بخشد. ساخت این واحدها تقریبا ٢٣ ماه از زمان بندی عقب مانده است.اسلامی در پاسخ به سوالی درباره مسائل مالی میان تهران و مسکو در ارتباط با ساخت نیروگاه بوشهر تاکید کرد: خیر، دیگر مسئله ای وجود ندارد. ایران تمام بدهی خود به فدراسیون روسیه را پرداخت کرده است.اما در روزهای اخیر برگزاری رزمایش مقتدرانه سپاه پاسداران در سواحل جنوبی و آزمایش ده ها موشک از جمله موشک های بالستیک علاوه بر حیرت طرف های غربی باعث اعتراض و فریاد آن ها هم شد . وزارت خارجه انگلیس در بیانیه ای نوشت: «ما استفاده ایران از موشک‌های بالستیک در پرتاب آزمایشی را که انجام آن امروز تأیید شد، محکوم می‌کنیم. این پرتاب‌ها نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد محسوب می‌شود که از ایران می‌خواهد هیچ‌گونه فعالیتی در زمینه موشک‌های بالستیک قادر به حمل تسلیحات اتمی، از جمله پرتاب موشک با استفاده از فناوری موشک‌های بالستیک را انجام ندهد.» «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ضمن رد موضع گیری مداخله جویانه وزارت امور خارجه انگلیس در باره توانمندی دفاعی کشورمان اظهار کرد: انگلیسی‌ها بهتر از هر طرف دیگری می‌دانند که برنامه موشکی ایران دفاعی است و به هیچ وجه با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و مفاد آن ارتباطی ندارد و این بریتانیاست که با تفسیر به رای قطعنامه ۲۲۳۱ عملا مفاد آن را نقض می‌کند.جمهوری اسلامی ایران برای برنامه دفاعی خود نه از کسی اجازه می‌گیرد و نه در باره آن مذاکره می‌کند.