آنا | معاون حقوقی رئیس‌جمهور در دولت یازدهم گفت: دولت فعلی باید تلاشش را بر روی توانمندسازی اقتصاد داخلی، افزایش صادرات و بهبود وضعیت معیشت مردم قرار دهد و معتقدم که در این مسیر موفق خواهد شد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

الهام امین‌زاده معاون حقوقی رئیس‌جمهور در دولت یازدهم در گفت‌وگو با آنا با اشاره به رویکرد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در دولت سیزدهم، اظهار کرد: معمولا در مذاکرات بین‌المللی آن چیزی که اصول حاکم بر مذاکرات اقتضا می‌کند، عجله نکردن و سرعت دادن برای رسیدن به نتیجه است تا روند مذاکره به خوبی پیش برود.

وی ادامه داد: برخی مواقع در مذاکرات طرف مقابل اعلام به تسریع برای روند مذاکرات می‌کند که حاکی از نقطه ضعف آن طرف است و این مسئله یکی از نکات بسیار منفی و آسیب‌های بزرگ مذاکرات بین‌المللی محسوب می‌شود، ‌در این تاکتیک دیپلماتیک، همان طور که قبلا هم شاهد بودیم، امتیازات برابر دیده نمی‌شود.

معاون رئیس‌جمهور در دولت یازدهم تصریح کرد: قطعا مکانیزم و ساختار مذاکرات در روند سریع منتهی به نتیجه برد برای طرف اروپایی و باخت ایران می‌شود، به همین دلیل تیم مذاکره‌کننده ما باید بر روند غیرعجولانه و مذاکره بر مبنای بُرد- بُرد، تأکید کند، در غیر این صورت طرف ایرانی امتیازات غیرمنطقی خواهد داد و اروپایی‌ها همانند گذشته به هیچ‌یک از تعهداتشان عمل نخواهند کرد.

امین‌زاده در واکنش به گره زدن معیشت مردم به مذاکرات هسته‌ای توسط حامیان دولت قبل، گفت: معتقدم بر خلاف دولت قبل، ‌ دولت فعلی باید تلاشش را بر روی توانمندسازی اقتصاد داخلی، ‌ افزایش صادرات و بهبود وضعیت معیشت مردم قرار دهد و معتقدم که در این مسیر موفق خواهد شد.

وی افزود: رسانه‌ها در این زمینه می‌توانند خیلی مؤثر باشند، ‌ زیرا بین زمانی که رسانه‌ها فقط بر روی مذاکرات هسته‌ای مانور می‌دهند با زمانی که ما شاهد اخبار و گزارش‌های اقتصادی و معیشتی برای خنثی‌سازی تحریم‌ها هستیم، ‌ تفاوت وجود دارد، معتقدم همانطور که رهبر انقلاب تأکید کرده‌اند، ما باید به سمت خنثی‌سازی تحریم‌ها پیش برویم.

این کارشناس مسائل حقوقی تأکید کرد: بسیاری از کشورها در زمینه خنثی‌سازی تحریم‌ها گام برداشته‌اند و هم‌اکنون در حوزه تکنولوژی‌های خاص، سر آمد هستند، معتقدم راهکار عقلایی برای بهبود وضعیت معیشتی، بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های اقتصادی داخلی و بین‌المللی است که در کنار همه این مسائل مذاکرات هم می‌تواند روند طبیعی خود را طی کند.

امین‌زاده تصریح کرد: طرف اروپایی باید بداند دوران دولت قبل به پایان رسیده است و نمی‌توانند مانند سابق امتیازات غیرمنطقی دریافت کنند.