انتخاب | اسرائیل در مرحله فعلی تمام تلاش خود را می‌کند تا به ایالات متحده برای واداشتن ایران به پذیرش شروطی که تا کنون قبول نکرده، فشار وارد کند. در طرف مقابل، ایران هم قصد ورود به جنگی که تبعات آن را می‌داند، ندارد، با این حال، همواره اعلام آمادگی می‌کند. با وجود تمام موارد گفته شده، اسرائیل در بحران بزرگی قرار دارد، چرا که می‌داند در حال حاضر، توان اقدام نظامی یا ادامه تحرکات خود بدون تایید و حمایت آمریکا را ندارد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

الخلیج آنلاین در مطلبی به قلم أشرف کمال نوشت: اخیرا تهدیدات ایران و اسرائیل افزایش یافته و این مساله همزمان شده است با نزدیکی دست یابی به توافق موقتی در مورد برنامه‌های هسته‌ای ایران که به گفته تل آویو از خطوط قرمز عبور کرده است.

در ادامه این مطلب آمده است: به عقیده تحلیلگران، دلیل تهدیدات اخیر، در چارچوب نگرانی دو طرف و تمایل آن‌ها در رسیدن به بیشترین دستاورد‌های ممکن در طول مذاکرات است.

هفته‌های پیشین شاهد تهدیدات و مانور‌های نظامی از سوی ایران و اسرائیل بودیم، در حالی که مذاکره کنندگان در وین هنوز نتوانسته اند به توافقی دست یابند و دلیل آن، اصرار آمریکا به توافقی است که به نگرانی‌های مربوط به قدرت موشکی ایران و رفتار‌های منطقه‌ای اش می‌پردازد.

اکنون و با وجود عدم وضوح این دیدگاه، منابع غربی از توافق موقتی صحبت می‌کنند که زمینه ساز توافقی طولانی‌تر و قاطعانه‌تر در مقابل تخفیف تحریم‌های ایران برای بهبود اوضاع اقتصادی ان باشد.

اما به گزارش جروزالم پست، در نوامبر ۲۰۲۱، مسئولان تل آویو ضمن ابلاغ نظر خود به آمریکایی ها، تصریح کردند که از تبدیل توافق موقت به توافق دائمی که دغدغه‌های اسرائیل را در نظر نداشته باشد، بیمناکند.

در سایه این نگرانی ها، رژیم اشغالگر اعلام کرده است که به هیچ توافقی بین ایران و غرب پایبند نمی‌ماند، این در حالی است که در نوامبر گذشته، اسرائیل ۱.۴ میلیارد دلار در اختیار رئیس ستاد مشترک خود قرار داد تا برای ضربه احتمالی به ایران آماده سازی کند.

در همین حین، نیرو‌های مسلح ایران رزمایش‌های پیامبر اعظم را ترتیب دادند که گفته می‌شود هشدار جدی و مستقیمی برای اسرائیلی هاست. گذشته از این، ابراهیم رئیسی روز شنبه ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱ تهدید کرد در صورتی که ایران مورد هر گونه هجومی قرار گیرد، پاسخ این کشور، معادلات استراتژیک منطقه را بر هم خواهد زد.

در شرایطی که مسئولان تل آویو تاکید دارند که آماده تحرک یک جانبه خود برای متوقف کردن پیشرفت هسته‌ای ایران هستند، ایرانی‌ها معتقدند هر گونه اقدام نظامی اسرائیل علیه این کشور نمی‌تواند بدون چراغ سبز آمریکا باشد. در این فضای مه آلود و مبهم، تحلیلگران معتقدند حوادثی که بوقوع می‌پیوندد، نشان دهنده نگرانی‌های ایران و اسرائیل است، به این ترتیب که اسرائیل نگران است ایالات متحده به توافقی با ایران دست یابد که هیچ محدودیتی برای قدرت این کشور ایجاد نکند، در حالی که تهران بیم اقدام ناگهانی اسرائیل را دارد.

اسامه ابورشید، کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با الخلیج آنلاین گفت: اذعان طرف آمریکایی به اینکه خروج از توافق هسته‌ای اشتباه بزرگی بود، نگرانی تل آویو در مورد بازگشت واشنگتن به توافق بدون پرداختن به دغدغه‌های اسرائیل در مورد پیشرفته هسته‌ای ایران را دو چندان می‌کند.

از سوی دیگر، به عقیده ابو رشید هدف اصلی تهران از تهدیدات در زمان حاضر، جلوگیری از ضربه تل آویو به تاسیسات هسته‌ای خود است.

اسرائیل در مرحله فعلی تمام تلاش خود را می‌کند تا به ایالات متحده برای واداشتن ایران به پذیرش شروطی که تا کنون قبول نکرده، فشار وارد کند. در طرف مقابل، ایران هم قصد ورود به جنگی که تبعات آن را می‌داند، ندارد، با این حال، همواره اعلام آمادگی می‌کند.

با وجود تمام موارد گفته شده، اسرائیل در بحران بزرگی قرار دارد، چرا که می‌داند در حال حاضر، توان اقدام نظامی یا ادامه تحرکات خود بدون تایید و حمایت آمریکا را ندارد.