وزیر اقتصاد گفت: سیاست دولت این است که حداکثر پوشش را نسبت به جمعیت مستحق دریافت یارانه‌ها انجام دهد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

وزیر اقتصاد گفت: سیاست دولت این است که حداکثر پوشش را نسبت به جمعیت مستحق دریافت یارانه‌ها انجام دهد.

آقای سید احسان خاندوزی امروز جمعه در حاشیه نشست نسل نو در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درمورد ساز و کار دولت برای جلوگیری از گرانی مشتقات ۴ قلم کالای اساسی گفت که برای تمام مشتقات این ۴ قلم در ستاد تنظیم بازار مصوبه برای ابلاغ به اتحادیه‌های کشوری تهیه شده است و بدون ابلاغیه ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت تولید کننده و مصرف کننده اجازه هیچگونه افزایش قیمتی داده نخواهد شد.

وزیر اقتصاد درخصوص عدم دریافت یارانه توسط برخی از افراد هم گفت وزارت رفاه و تعاون قطعا اعلام خواهد کرد که از طریق چه سامانه‌ای برای کسانی که عقب مانده اند و یا جزو مستحقین تشخیص داده نشده اند مراجعه کنند و سیاست دولت مبنی بر این است که حداکثر پوشش را نسبت به جمعیت مستحق انجام دهد.

بر اساس اطلاعیه شماره دو ستاد مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها، افزایش قیمت کالا‌ها بدون طی فرآیند قانونی ممنوع است و همچنانکه در اطلاعیه شماره یک این ستاد تأکید شد، سازمان‌های تعزیرات و حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان مکلف به رصد مستمر بازار و برخورد با هرگونه تخلف هستند و افراد در صورت مشاهده تخلف، می‌توانند موضوع را از طریق سامانه‌های ارتباطات مردمی (شماره‌های ۱۲۴ و ۱۳۵) به نهاد‌های مذکور اطلاع دهند.

پیش از این و قبل از اجرای طرح اصلاح نظام اقتصادی و مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها، دولت به کالاهای اساسی مثل مرغ ارز ترجیحی اختصاص می داد که از چند روز پیش و با اعلام وزیر کشور این منابع به کالاهایی مثل مرغ، تخم مرغ، لبنیات و روغن اختصاص نخواهد یافت.

دولت سیزدهم معتقد است یارانه پنهان ناشی از اختصاص ارز ترجیحی به این کالاها بر سر سفره مردم نرفته و قشر ثروتمند بیشتر از قشر ضعیف از این یارانه استفاده می برد.

به همین خاطر دولت با اجرای قانون مجلس در پی آن است تا مدیریت این منابع را با روش هایی مثل توزیع نقدی این منابع یا توزیع کالابرگ الکترونیکی میان مردم به خود مردم بسپارد.