وزیر خارجه ایران ضمن انتقاد از مواضع غربی‌ها در قبال منازعه روسیه و اوکراین اعلام کرد که این جنگ باید متوقف شود.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی «ریپابلیکا» ادعای اخیر آمریکایی‌ها درباره کمک ایران به روسیه در جنگ اوکراین را رد کرد.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، وزیر خارجه ایران در مصاحبه با یک روزنامه ایتالیایی به ادعای «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید که گفته بود ایران در نظر دارد صدها پهپاد به روسیه برای کمک به جنگ اوکراین بدهد، واکنش نشان داد.

حسین امیرعبداللهیان به روزنامه «ریپابلیکا» گفت: «ما شکل‌های مختلفی از همکاری با روسیه از جمله در حوزه دفاعی داریم اما به هیچ یک از طرف‌های درگیر در درگیری (اوکراین) کمک نمی‌کنیم چرا که مطمئن هستیم (این جنگ) باید به اتمام برسد».

وی در این مصاحبه به شدت از مواضع غرب در قبال جنگ روسیه و اوکراین انتقاد کرد. او گفت: «من فکر می‌کنم که در حال حاضر مشکل جای دیگری است. برخی از کشورهای غربی از جمله ایالات متحده، در حال تولید سلاح هستند و سعی می‌کنند محصولات خود را بفروشند».

امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران افزود: «ما در تلاش هستیم تا از هرگونه اقدامی که ممکن است منجر به تشدید تنش شود، اجتناب کنیم. روی توقف این جنگ کار می‌کنیم».

پیش از این، «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم به ادعاهای ضد ایرانی مشاور امنیت ملی کاخ سفید واکنش نشان داده بود.

کنعانی گفت: «سابقه همکاری‌ها میان ایران و روسیه در حوزه برخی فناوری‌های نوین به پیش از آغاز جنگ در اوکراین بر می‌گردد و در مقطع اخیر هیچ تحول خاصی در این ارتباط رخ نداده است. موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال جنگ اوکراین کاملاً روشن است و بارها بصورت رسمی اعلام شده است».

سخنگوی وزات خارجه ایران افزود: «ادعای مقام امریکایی در حالی است که آمریکا و اروپایی‌ها سال‌هاست کشورهای اشغالگر و متجاوز از جمله در منطقه غرب آسیا را به انباری از سلاح‌های کشنده متنوع خود تبدیل کرده‌اند که قطعاً بدون این تسلیحات، تداوم بیش از هفت دهه تجاوز، جنایت و اشغالگری صهیونیست‌ها در سرزمین‌های اشغالی ممکن نبود». | منبع: فارس