دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس ادعا کرد که کشورهای غربی بسیار دیر، هشدارهای این شورا نسبت به آنچه آن را تهدیدهای ایران برای منطقه و جهان نامید، درک کردند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

نایف الحجرف بعد از ظهر امروز شنبه در سلسله ادعاهای واهی در راستای پروژه ایران‌هراسی، مدعی شد که تهران منطقه را تهدید می‌کند.

این در حالی است که عربستان سعودی  و امارات به عنوان دو کشور عضو این شورا، از سال ۱۳۹۴ جنگی را علیه مردم یمن به راه انداخته‌اند و هزاران نفر را به کام مرگ کشانده‌اند و گزارشی تحت عنوان «هیروشیمای یمن» هم منتشر شده است.

شبکه خبری العربیه سعودی به نقل از الحجرف گزارش داد که کشورهای غربی «بسیار دیر، هشدارهای ما نسبت به تهدیدهای ایران برای منطقه و جهان را درک کردند».

وی بدون ارائه هیچ دلیلی، مدعی شد: حمایت ایران از سایر کشورها با پهپاد، باعث شد که غرب بسیار دیر متوجه چیزی شود که نسبت به آن هشدار می‌دادیم».

دبیر شورای همکاری که جایگاهی در توافق هسته‌ای ایران نداشته است، گفت: هر گونه توافق با ایران باید ناظر بر رفتار بی‌ثبات کننده این کشور در منطقه باشد.

الحجرف همچنین مدعی شد که توافق هسته‌ای با ایران که سال 2015 به امضا رسید، جنبه‌های امنیت در منطقه را در نظر نمی‌گیرد.

چنین یاوه‌گویی هایی از سوی شورای همکاری و دبیر آن، مسبوق به سابقه است؛ شورای همکاری پیش از این هم مدعی شده بود که رفتارهای تهران، «ثبات منطقه را بر هم می‌زند».

وی همچنین مدعی شد که باید مذاکرات هسته‌ای وین، «شامل رفتار ایران نیز باشد و منحصر به اجرای مجدد توافق هسته‌ای نباشد».

این مسئول شورای همکاری با این ادعا که شورای مذکور خواستار «احترام به حاکمیت ملی و عدم مداخله در مسائل داخلی سایر کشورهاست»، ادعا کرد که «ایران به این مسئله پایبند نیست».

در همین ارتباط، وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس شهریور ماه گذشته در نشستی در ریاض به ریاست «فیصل بن فرحان آل سعود» وزیر امور خارجه عربستان سعودی به اتهام‌پراکنی علیه ایران پرداختند.

شورای همکاری همچنین با مداخله در مذاکرات هسته‌ای ایران و اتهام‌زنی به این کشور، رفتار ایران را «متزلزل‌کننده ثبات منطقه» و این کشور را حامی آنچه «تروریسیم و شبه‌نظامیان فرقه‌گرا» خواند، توصیف کرد.

منع: فارس