همان‌هایی که حالا در مظان اتهام قرار گرفته‌اند و گفته می‌شود تعدادی از آن‌ها به دلیل انجام فعالیت صنفی در سال‌های اخیر، از این نظام محروم شده‌اند. قرار بود با اجرائی‌شدن طرح رتبه‌ بندی معلمان و در واقع با همان افزایش دستمزدی که البته حالا با توجه به تورم فعلی چندان هم رقم درخورتوجهی نمی‌شود، وضعیت اقتصادی زندگی تمام معلمان بهبود یابد.

تصمیم جدید دولت برای رتبه بندی معلمان | واریزی میلیونی به حساب این معلمان
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

طرح رتبه‌بندی معلمان دارای ابعاد و زوایای مختلفی است که فرهنگیان باید نسبت به آن آشنایی داشته باشند. رتبه‌بندی معلمان بر اساس اعلام مسوولان وزارت آموزش و پرورش فرآیندی است که منجر به ارتقای کیفیت در آموزش و پرورش می‌شود و هدف مستقیم رتبه بندی معلمان افزایش حقوق نیست اما منجر به افزایش حقوق هم می‌شود. مرحله اول طرح رتبه ‌بندی معلمان در نیمه ابتدایی سال ۹۴ با بار مالی ۱۳۰۰ میلیارد تومان اجرا شد. در ادامه آخرین خبر از رتبه بندی معلمان را می خوانیم. رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با پایان زمان قانونی دولت برای ابلاغ آئین نامه اجرایی قانون رتبه بندی معلمان از شهریور ۱۴۰۰ اجرایی می شود.ابراز امیدواری کرد تا با اختصاص اعتبار مورد نیاز، این تعداد مدارس دونوبته در استان سمنان جمع‌آوری و ساماندهی شود.

همان‌هایی که حالا در مظان اتهام قرار گرفته‌اند و گفته می‌شود تعدادی از آن‌ها به دلیل انجام فعالیت صنفی در سال‌های اخیر، از این نظام محروم شده‌اند. قرار بود با اجرائی‌شدن طرح رتبه‌ بندی معلمان و در واقع با همان افزایش دستمزدی که البته حالا با توجه به تورم فعلی چندان هم رقم درخورتوجهی نمی‌شود، وضعیت اقتصادی زندگی تمام معلمان بهبود یابد.

آن‌ها ۱۱ سال تلاش کردند و برخی از آن‌ها به نمایندگی از دیگر معلمان منطقه به هر کجا که باید می‌رفتند، رفتند؛ در این سال‌ها با مسئولان و نمایندگان مجلس دیدار داشتند تا پیگیر حق و حقوق هم‌صنفی‌های‌شان باشند. پیگیری‌ها بالاخره به نتیجه رسید؛ اما حالا همان معلمانی که برای اجرائی‌شدن نظام رتبه‌بندی تلاش کردند، از این حق محروم شده‌اند.

چرا؟ چون در ماه‌ها و سال‌های گذشته، اعتراض و فعالیت‌های صنفی داشته‌اند. روزی با پدیده دانشجویان ستاره‌دار مواجه شدیم و شاید حالا هم بتوان این دسته از معلمان را که از حقوق بحق خود محروم شده‌اند، «معلمان ستاره‌دار» دانست.

تحسین مصطفی معلم ادبیات است. او ۲۳ سالی است که در یکی از دبیرستان‌های مریوان درس می‌دهد. مصطفی چند سالی فعال صنفی شهرش بود و برای همین هم پیگیر رتبه‌ بندی فرهنگیان. همراه جمعی از معلمان بار‌ها در جلسات مسئولان شرکت کرده تا صدای معلمان را به گوش مسئولان برساند.

البته موفق هم شد، نظام رتبه‌بندی آبان ماه امسال بعد از ۱۱ سال اجرا شد؛ اما در فیش حقوق این معلم افزایش حقوقی اعمال نشده بود.

مصطفی بار‌ها و بار‌ها به آموزش و پرورش منطقه مریوان و کردستان مراجعه کرده؛ اما هیچ‌کدام از مسئولان پاسخ روشنی به او ندادند: «آبان ماه اعلام کردند که همه معلمان رتبه یک (رتبه‌بندی) را برای افزایش حقوق دریافت کردند.

همان زمان مسئولان استانی تأکید داشتند که تکلیف کامل رتبه‌بندی را در ماه‌های بعد روشن می‌کنیم. از آبان ماه هم این افزایش حقوق در فیش حقوقی معلمان درج شد و خودم هم در همان ماه یک مبلغی دریافت کردم؛ اما در فیش آذر ماه برای چند نفر از فعالان همین رتبه یک هم حذف شد.

ما وقتی پیگیری کردیم، به ما گفتند که مدیران بالادستی شفاهی به ما اعلام کردند که رتبه این چند نفر را حذف کنیم. هنوز دلیل این کار را نگفته‌اند. هرکدام از معلمان که مراجعه می‌کند، می‌گویند دستور از بالا بوده است. حالا این دستور از کجا آمده، اصلا معلوم نیست. حتی به ما اخطاری هم در‌این‌باره نداده‌اند.

برخی از مسئولان استان هم می‌گویند یک نامه‌ای بوده که در این نامه گفتند نام شما حذف شود. ما نمی‌دانیم نامه از چه کسی و از طرف کجا بوده. به حسابداری، کارگزینی، رئیس اداره آموزش و پرورش منطقه مراجعه کردیم و آن‌ها گفتند که تلفنی به ما اعلام کرده‌اند».

او تعداد معلمان مریوانی را که از نظام رتبه‌بندی حذف شده‌اند، ۱۰ نفر می‌داند و می‌گوید: «۱۰ نفر از معلمان مریوانی از مزایای رتبه‌بندی محروم شدند. در سنندج این آمار بیشتر است؛ یعنی رقم دو‌میلیون‌و ۵۰۰ تا سه‌میلیون‌و ۲۰۰ هزار تومان پولی که بابت رتبه‌بندی معلمان پرداخت می‌شد، حذف شده است. این حق ماست.

وقتی با مدیرکل‌های استان حرف می‌زنیم، به معلمانی که پیگیر حق و حقوق‌مان هستند، می‌گویند که دیگر آن دوره گذشت که ما فرش قرمز برای معلم پهن کنیم تا در ادارات بیایند و گفتگو کنند. ما هم گفتیم دادگاه اداری برگزار می‌کردید و محکوم می‌شدیم، بعد این کار را انجام می‌دادید. این اقدام غیرقانونی است. حرف ما به‌عنوان فعالان صنفی این است که حاکمیت قانون رعایت شود».

آموزش و پرورش استان جوابی نمی‌دهد؟

کوکب بداغی معلم تربیت بدنی است. او ۱۷ سال سابقه کار دارد و در یکی از دبیرستان‌های استان ایذه تدریس می‌کند.

او هم چند سالی فعال صنفی شهرش بود و برای این نظام کلی تلاش کرد؛ اما آذر ماه امسال حکم رتبه‌بندی او هم حذف شد: «آبان ماه افزایش حقوق داشتم و حکم رتبه‌بندی را در همان ماه برایم زدند؛ اما ۲۱ آذر ماه وقتی احکام را دیدم متوجه شدم که نظام رتبه‌بندی از حکمم حذف شده است. البته آن افزایش حقوقی که داشتم هم از حقوق آذر ماه من کسر شد و من در این ماه یک‌میلیون‌و ۶۰۰ هزار تومان دریافت کردم.

این موضوع را به ما اطلاع ندادند، خودم از طریق امور اداری منطقه فهمیدم و وقتی به اداره آموزش و پرورش مراجعه کردم، امور اداری منطقه گفت در تماس تلفنی امور اداری استان حکم شما لغو شده است. من از هیئت تخلفات هم هیچ حکمی ندارم و دادگاه هم نرفته‌ام.

چطور بدون هیچ مجوز و سند قانونی و فقط با یک تلفن قانون کشوری را لغو کردند؟ هنو هیچ جوابی برای این پرسشم از اداره نگرفته‌ام. همه می‌گویند که از بالا بوده است؛ یعنی ما را به خاطر فعالیت‌های صنفی که داشتیم، تنبیه کردند.

ما فقط دنبال این بودیم که حق معلمان را بگیریم و تلاش هم کردیم و این اتفاق هم افتاد؛ اما حالا ما تنبیه شدیم. اگر رتبه‌بندی به ناحق بوده و ما هم اشتباه کردیم که پیگیر این حق بودیم، چرا در حکم برای معلمان صادر شده است. چرا این حق را به ما نمی‌دهند؟ چرا کسی جواب ما را نمی‌دهد؟ حتی حاضر نشده‌اند زیر نامه‌ای که ما این پرسش‌ها را مطرح کردیم، چیزی بنویسند».

پیروز نامی معلم کامپیوتر یک هنرستان در اهواز است. او ۲۴ سال سابقه دارد و سال‌های سال هم عضو کانون صنفی معلمان بوده است. آن‌طور که نامی می‌گوید، از همان روز‌های اولی که موضوع رتبه‌بندی معلمان مطرح شد، او پیگیر ماجرا بوده است.

نامی از وعده‌های مختلف دولت‌ها برای اجرای نظام رتبه‌بندی می‌گوید: «هر دولتی وعده می‌داد و اجرائی نمی‌شد، سال‌های طولانی راه‌های قانونی را پیش گرفتیم و با نمایندگان مجلس در دوره‌های مختلف صحبت کردیم؛ اما این حرف‌زدن‌ها فایده‌ای برای ما نداشت. مجبور شدیم دست به تجمع بزنیم و اعتراض کنیم.

همین که تجمع کردیم، مجبور شدند خواسته معلمان را بررسی کنند، آبان ماه نظام رتبه‌بندی اجرائی شد و به همه رتبه یک دادند. مبلغی هم به حساب معلمان واریز شد؛ اما ماه بعدش احکامی را که برای رتبه‌بندی زدند، حذف کردند. حکم من و چند همکار دیگر از سامانه برداشته شد. علت را جویا شدیم، گفتند به ما اعلام کرده‌اند که شما را حذف کنیم.

پرسیدیم چه کسی این حرف را زده و با چه قانونی این کار را کرده است، گفتند به ما شفاهی گفتند، در پاسخ گفتیم چنین چیزی امکان ندارد، باید بخش‌نامه یا قانونی باشد، ما یک سازمان هستیم و همه کار‌ها باید مکتوب باشد. باید نامه مکتوب به ما بدهید، گفتند به ما هم تلفنی زنگ زدند و گفتند این چند نفر را از رتبه‌بندی محروم کنید».

او این اقدام را غیرقانونی می‌داند و تأکید می‌کند: «ما در مملکت بر‌اساس قانون زندگی می‌کنیم، این حرکت غیرقانونی است. کسی در آموزش و پرورش استان حاضر به پاسخ‌گویی نیست. من به همراه چند معلم دیگر نامه‌ای نوشتیم و تأکید کردیم به این قضیه اعتراض داریم. باید این موضوع به صورت مکتوب به ما اعلام شود، نامه را جواب ندادند. به ما گفتند برخی افراد این دستور را دادند.

ما به واسطه کار‌های صنفی که می‌کنیم با برخی آقایان در ارتباطیم و از آن‌ها سؤال کردیم و آن‌ها گفتند اصلا چنین چیزی صحت ندارد. هر اتفاقی افتاده از ناحیه خودشان بوده است. ما پیگیر بودیم تا بدانیم چه کسانی از رتبه‌بندی محروم شدند، مسئولان اداره گفتند برخی از معلمان که حذف شدند، کار صنفی نکردند. آن‌ها در اعتراضات خیابانی بودند.

این اتفاق در حالی افتاده است که در آیین‌نامه رتبه‌بندی قید نشده چنانچه اگر معلم کاری انجام دهد، رتبه‌بندی‌اش حذف می‌شود. ما یک آیین‌نامه رتبه‌بندی و یک شیوه اجرا داریم. در شیوه‌نامه اجرائی اصلا موضوعات این‌چنینی قید نشده که اگر بازداشت شوید یا اگر اعتراض کنید، رتبه شما حذف می‌شود. باید توضیح دهند که با چه قانونی این حق را از ما گرفتند.

فعالیت صنفی و حذف از رتبه‌بندی

عبدالرضا قندهاری معاون دبستانی در نیشابور است. او هم مثل چند همکار دیگرش محروم از نظام رتبه‌بندی شده است. خودش می‌گوید تنها دلیلش فعالیت صنفی بوده است.

قندهاری وقتی به امور اداری آموزش و پرورش استان مراجعه کرده به او گفتند که حراست نام شما را حذف کرده است: «هم‌زمان دو حکم در سایت ثبت شد؛ یکی حکم ترمیم و دیگری حکم رتبه‌بندی بود. حکم ترمیم را زده بودند؛ اما نمی‌دانم حکم رتبه‌بندی را زدند یا خیر؟ در‌عین‌حال پاسخی که به خاطر پیگیری‌هایم دادند، این بود که حراست اداره کل نام من راحذف کرد. من جزء فعالان صنفی بودم که در تجمعات رتبه‌بندی حضور داشتم».

موضوع محروم‌شدن برخی از معلمان از نظام رتبه‌بندی با واکنش معلمان صنفی مواجه شد تا جایی که برخی از معلمان از تهران پیگیر وضعیت همکاران محروم‌شان شدند.

نرگس ملک‌زاده معلم و فعال صنفی معلمان موضوع را از طریق مسئولان آموزش و پرورش پیگیری کرد و پاسخی که شنید این بود: «با وزارتخانه صحبت کردیم، مسئولان گفتند که چرا می‌گویید که این افراد عضو تشکل صنفی بودند، برایشان حکم صادر نشده است.

برایشان حکمی نخورده؛ چون در اعتراضات اخیر شرکت داشتند. درصورتی‌که از هرکدام از این معلمان بپرسید، می‌گویند اصلا بحث اعتراضات اخیر مطرح نیست. معلمان صنفی جایگاه خودشان را می‌دانند. تمام کسانی که از این حکم حذف شده‌اند، در استان‌های خودشان چهره شناخته‌شده‌ای هستند.

وقتی اعتراضات اخیر شکل گرفت، سخنگوی دولت آمد و اعلام کرد که صدای معلمان را در این دولت شنیدیم و مطالبات‌شان را بعد از ۱۱ سال اجرا کردیم. همین فعالان صنفی بودند که نماینده معلمان شدند و اعتراض کردند، حالا شما رتبه‌بندی‌شان را حذف کردید. اگر صدای اعتراض را شنیدید، چرا احکام‌شان را حذف کردید».

او می‌گوید: «استان‌ها به صورت کاملا سلیقه‌ای برخی از معلمان را از رتبه‌بندی محروم کردند. در شیوه‌نامه و آیین‌نامه رتبه‌بندی بندی وجود دارد که مثلا شایستگی عمومی همکار فرهنگی را می‌توان از مراجع ذی‌صلاح قانونی استعلام کرد.

نام آن مراجع هم نیامده که چه کسانی هستند و چقدر حق دخالت دارند. در این آیین‌نامه اشاره نشده که حق و حقوق معلمی حذف شود و امتیازی را بتوان از همکار فرهنگی کم کرد. به لحاظ قانونی این کار زیر سؤال می‌رود.

برخی از همکاران ما بدون هیچ دلیلی رتبه‌بندی‌شان حذف شده است. افزایش حقوق و رتبه‌بندی حق معلم است و این کار بار حقوقی برای همکار دارد. با چه استدلالی این موضوع در فیش برخی از همکاران حذف شده است.

وقتی در ابتدای سال برای همکار حکم جدید می‌زنید تا افزایش حقوق داشته باشد، مگر نهاد‌های نظارتی حق دخالت در این حکم را دارند و اصلا مگر آن‌ها روی احکام ما نظر می‌دهند که حالا روی حکم رتبه‌بندی نظر داده‌اند».

رتبه بندی معلمانماجرای اعتبار رتبه‌بندی معلمان و صدور احکام

در این قانون رتبه‌های آموزشیار معلم، مربی معلم، استادیار معلم، دانشیار معلم و استاد معلم پیش‌بینی شده است؛ هر معلم برای کسب رتبه آموزشیار معلم باید ۴۶۰ امتیاز، مربی معلم ۵۳۰ امتیاز، استادیار معلم ۶۰۰ امتیاز، دانشیار معلم ۷۵۰ امتیاز و استاد معلم ۹۰۰ امتیاز کسب کند.

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش به خبرنگار فارس می‌گوید: هدف اصلی رتبه‌بندی، ارتقای کیفیت نظام تعلیم و تربیت، ارتقای شایستگی‌های معلمی و رقابت در نظام تعلیم و تربیت است یعنی اگر رتبه‌بندی این سه را انجام ندهد، ماهیت خود را از دست خواهد داد و البته اصلاح نظام پرداخت هم چهارمین بند آن است که باید انجام شود و در حال حاضر به بند چهارم آن پرداخته می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: اعتبار رتبه‌بندی معلمان ۳۸ هزار میلیارد تومان است. رئیس سازمان برنامه و بودجه معتقد است که اول باید همه احکام را صادر کنیم تا رقم نهایی از این ۳۸ هزار میلیارد تومان بالاتر نرود و بعد پرداخت‌ها را آغاز کنیم. ممکن است اینگونه باشد یک تعدادی از معلمان، رتبه‌های بالاتر بگیرند اما رقم ریالی ما در سال جاری نرسد یعنب رتبه افراد را اعلام می‌کنیم اما چون قانونگذار سقف تعیین کرده است، نتوانیم امسال پرداخت کامل داشته باشیم.

ماجرای جاماندگان

بنا بر گفته صادق ستاری‌فرد سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، قریب به ۸۰ درصد از مشمولان، مزایای رتبه آموزشیار معلم و حدود ۹۰ درصد از فرهنگیان، مزایای ترمیم حقوق را دریافت کرده‌اند.

ستاری‌فرد می‌گوید: برای معلمان مشمول احکام آموزشیار معلم صادر شده است که مزایای آن، ۴۵ درصد مجموع حق شغل، حق شاغل و فوق‌العاده شغل است که از از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ اعمال شده اسد اما وجوه و معوقات در آبان امسال از اول فروردین ۱۴۰۱ به مدت ۸ ماه پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه طبق قانون استخدام کشوری و قانون مدیریت خدمات کشوری، برای همکاران تابع صندوق بازنشستگی کشوری، مقرری ماه اول (افزایش حقوق نسبت به ماه قبل) از ترمیم حقوق و رتبه‌بندی کسر شده است و البته مقرری ماه اول در زمان واریز معوقات ۱۴۰۰ دیگر کسر نخواهد شد، ادامه می‌دهد: برای جاماندگان یعنی ۲۰ درصد باقی مانده مشمولان رتبه‌بندی از جمله منتقل‌شدگان درون دستگاهی و بازنشستگان و ۱۰ درصد باقی مانده ترمیم حقوق، احکام صادر و همزمان با حقوق آذرماه به همراه معوقات پرداخت می‌شود؛ جای نگرانی نیست قطعا در پرداختی بعدی همه مشمولان لحاظ خواهند شد.

وی با بیان اینکه درصدد هستیم با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه، معوقات ۱۴۰۰ نیز پرداخت شود، اضافه می‌کند: با توجه به اینکه در چندماه گذشته علی الحسابی به میزان تقریبا ۵۰ درصد از معادل ریالی رتبه آموزشیار معلم برای مدت ۹ ماه (۶ ماهه سال ۱۴۰۰ و ۳ ماه ۱۴۰۱) واریز شده است، در فیش حقوقی این کسور تحت عنوان برگشت جبرانی منظور شده است‌

رتبه بندی فرهنگیانرتبه‌بندی معلمان به پایان سال نمی‌خورد

اعتبار رتبه بندی معلمان ۳۸ همت(۳۸ هزار میلیارد تومان) است. آقای میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه  معتقد است که اول باید همه را احکام بزنیم تا رقم نهایی از این ۳۸ همت بالاتر نرود و بعد پرداخت‌ها را آغاز کنیم. ممکن است اینگونه باشد که یک تعدادی از معلمان رتبه‌های بالاتر بگیرند اما رقم ریالی ما در سال جاری نرسد، یعنی رتبه‌اش را اعلام می‌کنیم اما چون قانونگذار سقف تعیین کرده است، نتوانیم امسال پرداخت کامل داشته باشیم. 

 یعنی مابه‌التفاوت پرداخت نشده، دیون معلمان می‌شود؟

هنوز تصمیمی گرفته نشده چون اعلام شده است که در سقف تعیین شده باید پرداخت‌ها صورت گیرد. حالا نمی‌دانم دیون می‌شود یا نمی‌شود. ولی برای سال آینده باید بر اساس رتبه‌ای که معلمان استحقاقش را دارند، دریافتی داشته باشند و حقوق و مزایا پرداخت شود.

در آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان آمده است رتبه یکبار صادر شد و ۵ سال بعد می‌توانید حکم جدید را صادر کنید. مصوبه‌ای را گرفتیم که بتوانیم علی‌الحساب به همکاران‌مان پرداخت کنیم تا یکی، دو ماه آینده که رتبه‌ برای آنها صادر می‌شود. ان‌شاءالله رتبه‌بندی معلمان به پایان سال نمی‌خورد. سامانه هم مشکلی ندارد اما در هر صورت باید به اولش یعنی کیفیت فرایند آموزش و پرورش، ارتقای شایستگی معلمان و رقابت تعلیم و تربیت برسیم.

تکلیف معلمان مهرآفرین چه می‌شود؟

 برای معلمان طرح مهرآفرین از قبل هم برنامه‌ریزی‌ها را انجام داده بودیم و علی‌الحساب هم به آنها پرداخت کرده بودیم. از اول مهرماه برای مهرآفرینان پرداخت‌ها انجام می‌شود و آزمون هم ندارند. 

صادق ستاری فرد، سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، در نامه‌ای رسمی، جزئیات افزایش کارکنان آموزش و پرورش را اعلام کرده است.

 جزئیات ترمیم حقوق کارکنان آموزش و پرورش اعلام شد.

حقوق شاغلان دولت از ماه جاری افزایش می‌یابد؛ این افزایش براساس یک لایحه دولت است که در مجلس و شورای نگهبان به تصویب رسیده و از این ماه اجرایی می‌شود؛ شاغلان دولت مابه‌التفاوت مهرماه را نیز دریافت خواهند کرد.

صادق ستاری فرد، سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، در نامه‌ای رسمی، جزئیات افزایش کارکنان آموزش و پرورش را اعلام کرده است.

در این نامه آمده است: به موجب بند ۱ قانون مذکور ۳۰۰۰ امتیاز برای کارمندان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری با عنوان «ترمیم حقوق» به صورت ثابت در احکام کارگزینی آنان درج می‌شود. مبلغ ناشی از اعمال این افزایش مشمول کسور بازنشستگی می‌باشد. کمک هزینه عائله‌مندی و اولاد تمامی گروه‌های مختلف حقوق‌بگیر به ترتیب پنجاه درصد (۵۰%) و صددرصد (۱۰۰%) افزایش می‌یابد. افزایش‌های فوق‌الذکر از مابه‌التفاوت جزء ۱ بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، موضوع بند ۵ مصوبه شماره ۲۱۴۸۷/ت۵۹۸۲۶هـ مورخ ۱۵/۲/۱۴۰۱ هیأت محترم وزیران، منضم به بخشنامه شماره ۱۱/۷۱۰ مورخ ۲۲/۲/۱۴۰۱ (۵۶.۰۰۰.۰۰۰) ریال) کسر نمی‌شود.

در ادامه این نامه می‌خوانیم: امتیاز مذکور برای افرادی که پس از تصویب این قانون، به کارگیری می‌شوند، نیز اعمال می‌گردد. بر اساس بند ۹ قانون مذکور کلیه معلمان طرح مهرآفرین تحت شمول قانون رتبه بندی معلمان مصوب ۱۵/۱۲/۱۴۰۰ بدون برگزاری آزمون مجدد قرار می‌گیرند. افزایش‌های مذکور، علاوه بر افزایش‌های حقوق و دستمزد ناشی از تبصره ۱۲ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، از تاریخ ۰۱/۰۷/۱۴۰۱ اعمال می‌شود.  به استناد تبصره بند (۱) قانون، علاوه بر افزایش‌های ذکر شده در بند (۱)، حداکثر پانزده درصد (۱۵%) به عنوان «فوق‌العاده جهش علمی بر مبنای عملکرد» به حقوق و مزایای مستمر اعضای هیأت علمی غیربالینی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سایر دستگاه‌های اجرایی اضافه می‌شود.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: با استفاده از قانونی که اخیرا تصویب شد، مبالغ مربوط به معلمان مهرآفرین پرداخت و در دو ماه آینده رتبه‌های همه فرهنگیان تعیین خواهد شد.

کیومرث سرمدی‌واله اظهار کرد: فرایند تعلیم و تربیت را فرایندی چندبعدی می‌دانم که عناصر و منابع انسانی موثر در آن فقط به معلمان خلاصه نشده و از مدیر و معاونین مدارس تا حتی نیروی خدماتی مدرسه و حتما کادر اداری و ستادی در آموزش، دستیاران معلم محسوب می‌شوند.

رتبه بندی فرهنگیان

وی افزود: هر کس که در فرایند تعلیم و تربیت نقش ایفا می‌کند باید در فرایند رتبه بندی یا معادل آن شامل افزایش دریافتی قرار بگیرد.

سرمدی واله با بیان اینکه ستادهای آموزش و پرورش به‌عنوان هسته‌های برنامه ریزی حتما باید انگیزه لازم را به عنوان بازوی اجرایی داشته باشند و دولت هم باید این امر را بپذیرد، خاطرنشان کرد: اگر چه دارای محدودیت منابع هستیم اما در این زمینه هر میزان هزینه شود سرمایه گذاری پرسود و مطمئن خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش رکن رکین توسعه جامعه بوده و باید با دید حاکمیتی و با رویکردهای نو به دنبال بهبود فرآیندهای آموزش بود، خاطر نشان کرد: رتبه بندی معلمان در مجلس تصویب شده و آموزش و پرورش باید در اجرای آن سلیقه را تعطیل و به قانون عمل کند.

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه از امروز دسترسی ارزیابان حرفه‌ای نیز فعال می‌شود تا به طور موازی هم مدیران اظهار نظر و هم ارزیابان حرفه‌ای ورود کنند گفت: فرصت زیادی نداریم و از مدیران مدارس می‌خواهیم ظرف این چند روز زمان بگذارند و تلاش کنند تا بتوانیم سایر فرایندها را از هفته آینده انجام دهیم.

ستاری‌فرد ادامه داد: می‌دانیم که مدیران مدارس گرفتاری‌های دیگری هم دارند، اما اگر می‌خواهیم کار با سهولت بیشتر پیش برود نیاز است که با اقدامی جهادی در این بازه زمانی ورود کرده و نسبت به ارزیابی مدارک معلمان اقدام کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: معلمان مهرآفرین بدون قید و شرط و آزمون رتبه بندی می‌شوند و این حداقل گامی است که ‌می‌توان برای رضایت نسبی این عزیزان برداشت تا با این اقدام انگیزه‌مند در کلاس درس حاضر شوند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: معلمان مهرآفرین بدون قید و شرط و آزمون رتبه بندی می‌شوند و این حداقل گامی است که ‌می‌توان برای رضایت نسبی این عزیزان برداشت تا با این اقدام انگیزه‌مند در کلاس درس حاضر شوند.

کیومرث سرمدی‌واله اظهار کرد: فرایند تعلیم و تربیت را فرایندی چندبعدی می‌دانم که عناصر و منابع انسانی موثر در آن فقط به معلمان خلاصه نشده و از مدیر و معاونین مدارس تا حتی نیروی خدماتی مدرسه و حتما کادر اداری و ستادی در آموزش، دستیاران معلم محسوب می‌شوند.

وی افزود: هر کس که در فرایند تعلیم و تربیت نقش ایفا می‌کند باید در فرایند رتبه بندی یا معادل آن شامل افزایش دریافتی قرار بگیرد.

سرمدی واله با بیان اینکه ستادهای آموزش و پرورش به‌عنوان هسته‌های برنامه ریزی حتما باید انگیزه لازم را به عنوان بازوی اجرایی داشته باشند و دولت هم باید این امر را بپذیرد، خاطرنشان کرد: اگر چه دارای محدودیت منابع هستیم اما در این زمینه هر میزان هزینه شود سرمایه گذاری پرسود و مطمئن خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش رکن رکین توسعه جامعه بوده و باید با دید حاکمیتی و با رویکردهای نو به دنبال بهبود فرآیندهای آموزش بود، خاطر نشان کرد: رتبه بندی معلمان در مجلس تصویب شده و آموزش و پرورش باید در اجرای آن سلیقه را تعطیل و به قانون عمل کند.

وی در خصوص فعالیت سامانه رتبه‌بندی معلمان گفت: اعلام کرده‌ بودیم که تا ۱۰ مهر، مدارک بارگذاری شود و آن از زمان، ۴۵ روز مهلت مجدد گذاشتیم که هنوز یک تعدادی از فرهنگیان، مدارک خود را بارگذاری نکردند.

هر معلم برای کسب رتبه آموزشیار معلم باید ۴۶۰ امتیاز، مربی معلم، ۵۳۰ امتیاز، استادیار معلم ۶۰۰ امتیاز، دانشیار معلم ۷۵۰ امتیاز و استاد معلم ۹۰۰ امتیاز کسب کند.