مقامات آمریکایی نمی‌دانند باید در مواجهه با پرونده هسته‌ای ایران چه موضعی اتخاذ کنند؛ یکی می‌گوید باید باب دیپلماسی باز بماند و دیگری می‌گوید توافق هسته‌ای با ایران از اولویت آمریکا خارج شده است.

سردرگمی آمریکایی!
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

گروه سیاست مثلث‌آنلاین: این روزها مقامات آمریکایی بیش از هر زمان گرفتار پریشان‌گویی شده‌اند و اصلا نمی‌توان تشخیص داد که رویکرد دولت آمریکا در حوزه سیاست خارجی چیست؛ مشخصا در قبال ایران که یکی ساز ناسازگاری کوک می‌کند و دیگری از ضرورت باز نگه‌داشتن باب دیپلماسی با ایران سخن می‌گوید.

به اتازگی ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در یک نشست خبری در پاسخ به سوالاتی درباره موضوع احیای توافق هسته‌ای، مدعی شد که ایران در این مسیر روی دیپلماسی متمرکز نبوده و به همین دلیل مذاکرات برای احیای توافق تا کنون بی‌نتیجه بوده است. او اما در عین حال بیان کرده که «ما[آمریکا] بر این باوریم که حفظ دیپلماسی کارآمدترین و پایدارترین ابزاری است که می‌توان با کمک آن مانع دست‌یابی ایران به یک سلاح اتمی شد. تمرکز ما همیشه روی آن معطوف بوده است».

به موازات این سخنان از سوی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، ضمن ادامه اتهام‌زنی‌ها به ایران در موضوع جنگ روسیه و اوکراین می‌گوید: «توافق هسته‌ای با ایران در حال حاضر در اولویت دولت آمریکا نیست».

به نظر می‌رسد در شرایط کنونی آمریکایی سردرگم‌ شده‌اند و نمی‌دانند باید در قبال ایران چه سیاستی را در پیش بگیرند؛ به ویژه دولت دموکرات بایدن به نوعی از اینجا رانده و از آنجا مانده شده است زیرا بایدن و دولتش نه توانست به وعده‌اش یعنی حل و فصل پرونده هسته‌ای ایران عمل کند و نه آنکه عملکردش در حوزه‌های دیگر باعث حفظ پایگاه جناحی و عمومی‌اش شده‌ است و باتوجه به آنکه دموکرات‌ها دیگر کنگره را هم در اختیار ندارند، بسیاری باور دارند که او از پیش انتخابات دور بعد را شکست خورده است. حالا دولت بایدن متسأصل است و نمی‌داند باید چه سیاستی را در پیش بگیرد.