گرفتن خطای پنالتی از حریفان، توانایی ژنتیکی است که به نظر می رسد بوشهری‌ها این توانایی را دارند: از مهدی طارمی گرفته تا مهدی قایدی.

طارمی، قایدی، بوشهر، پنالتی، پنالتی! (عکس)
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش "ورزش سه"، پنالتی گرفتن در خون بوشهری هاست! هر چقدر که طارمی بابت پنالتی هایی که در پرتغال برای پورتو می گیرد به یک بازیکن حرفه ای در این زمینه تبدیل شده، مهدی قایدی نیز وظیفه اش را در زمینه گرفتن پنالتی برای استقلال به خوبی انجام داده که نمونه آخر آن، در جدال جام حذفی و برابر تیم پاکو خمس است.

قایدی که در نیمه دوم دیدار برابر تراکتور به زمین مسابقه آمد، 2 خطای پنالتی برای تیمش گرفت و زمینه ساز صعود استقلال به مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی شد. او پیش از این، بارها و بارها استعدادش در گرفتن ضربات پنالتی برای استقلال را نشان داده است.

قایدی تاکنون 14 بار برای استقلال پنالتی گرفته که نکته عجیب، هدر رفتن پنج مورد از این پنالتی هاست. جپاروف، دیاباته (2بار)، وریا غفوری (2بار)، ارسلان مطهری، مهدی مهدی پور و کوین یامگا (2 بار) پنالتی هایی که قایدی گرفته را به گل تبدیل کرده اند و وریا غفوری، شیخ دیاباته، مرتضی تبریزی، آیاندا پاتوسی و خود قایدی، پنج پنالتی که او گرفته را از دست داده اند.

در زیر، 14 پنالتی که این بازیکن گرفته را مرور می کنیم:

* اولین فریم از استعدادهای قایدی

اولین پنالتی که قایدی برای آبی ها گرفت، به بهمن سال 96 برمیگردد. استقلال در هفته بیست و یکم لیگ هفدهم، در استادیوم آزادی آتش بازی به پا کرد و با نتیجه چهار بر صفر، پارس جنوبی با هدایت تارتار را در هم کوبید. مهدی قایدی در دقیقه چهارم و روی پاس خوب داریوش شجاعیان، وارد محوطه جریمه شد که با خطای وحید حمدی نژاد روی زمین افتاد. رضا کرمانشاهی نیز یک پنالتی به سود تیم شفر اعلام کرد که سرور جپاروف آن را به گل تبدیل کرد.

* پنالتی دوم به هدر رفت

اردیبهشت سال 98 و در هفته پایانی لیگ هجدهم، استقلال در استادیوم آزادی با 2 گل از سپیدرود رشت پیش افتاده بود. مهدی قایدی در محوطه جریمه سرنگون شد که علیرضا فغانی یک پنالتی به سود آبی ها اعلام کرد. کوروش ملکی سنگربان رشتی ها توانست پنالتی وریا غفوری را مهار کند. تیم مجیدی در نهایت آن بازی با 2 بر یک برنده شد.

* سومین پنالتی قایدی هم گل نشد!

در دیداری تشریفاتی از رقابت های لیگ قهرمانان آسیا در سال 2019 (اردیبهشت 98)، استقلال با نتیجه 2 بر یک از سد العین گذشت. مهدی قایدی در آن بازی و روی خطای مدافعین حریف یک پنالتی برای تیمش به دست آورد که پاتوسی آن را از دست داد.

* طلسم باورنکردنی پنالتی ها باشوی کوچک

در روزهایی که استقلال با استراماچونی نتایج ضعیفی کسب کرده بود و دربی را نیز بازنده از زمین خارج شده بود، آبی ها مهر 98 و در مرحله یک شانزدهم نهایی جام حذفی به مصاف گل ریحان البرز رفتند. مهدی قایدی در دقیقه 56 یک خطای پنالتی برای تیمش گرفت که مرتضی تبریزی آن را از دست داد. استقلال در نهایت آن بازی را با نتیجه سه بر یک و در وقت های اضافه برنده شد.

* سه پنالتی در مرداد 99

قایدی ظرف یک ماه، سه پنالتی برای استقلال گرفت. ابتدا در 2 مرداد و در هفته بیست و ششم لیگ نوزدهم، استقلال در استادیوم آزادی میزبان نساجی بود. در دقیقه 40 بود که قایدی با خطای مشترک ماهینی و مجتبی بیژن در محوطه جریمه سرنگون شد و رضا کرمانشاهی نیز یک پنالتی برای آبی ها اعلام کرد. شیخ دیاباته این پنالتی را به گل تبدیل کرد هر چند 2 دقیقه بعد، محمد میری با شلیکی باورنکردنی از میانه میدان، دروازه حسینی را باز کرد و بازی با تساوی یک – یک به پایان رسید.

* پنالتی که منجر به پیروزی نشد

در 16 مرداد و در هفته بیست و هشتم لیگ نوزدهم، استقلال در مشهد برابر شهرخودرو به تساوی 2 – 2 رسید. مهدی قایدی در دقیقه 67 با فرار از قلب خط دفاعی میزبان، توسط علی نعمتی سرنگون شد که وحید کاظمی یک خطای پنالتی برای آبی ها اعلام کرد. شیخ دیاباته این پنالتی را به گل تبدیل کرد.

* سوت جنجالی و خودزنی شایان مصلح

در دیداری حساس از مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی، استقلال در تاریخ 20 مرداد 99 و در استادیوم آزادی میزبان سپاهان بود. در وقت های تلف شده آن بازی، شایان مصلح به روی مهدی قایدی مرتکب خطای پنالتی شد که وریا غفوری آن را به گل تبدیل کرد. بازیکنان سپاهان و کادرفنی این تیم از جمله امیر قلعه نویی، به شدت نسبت به تصمیمات موعود بنیادی فر معترض بودند. فرهاد مجیدی در آن بازی سرمربی استقلال بود.

* پنالتی که به شکست ختم شد

محمود فکری خیلی زود اولین شکست خود را روی نیمکت استقلال و در اهواز تجربه کرد. آبی ها در شرایطی که توسط وریا غفوری از روی نقطه پنالتی به گل رسیده بودند، 2 بر یک به فولاد باختند. قایدی با خطای عارف آقاسی متوقف شد که زاهدی فر یک پنالتی به سود استقلال اعلام کرد.

* این بار خود قایدی پنالتی خودش را خراب کرد

مهدی قایدی پنالتی که خودش به دست آورده بود را از دست داد. در دقیقه 89 دیدار با نساجی از هفته چهاردهم لیگ بیستم و در بهمن 99، بازیکن بوشهری آبی ها با خطای مصطفی جوادیان سرنگون شد و خودش این ضربه پنالتی را به تیرک دروازه کوبید و فرصت گلزنی تیم محمود فکری از دست رفت. البته استقلال آن بازی را با یک گل پیروز شد.

* سوال مهم: چرا پنالتی های قایدی گل نمی شوند؟!

استقلال برای صعود از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا، نیازمند کسب نتیجه مطلوب برابر الشرطه بود. در شرایطی که آبی ها با تک گل دیاباته از روی نقطه پنالتی از حریف پیش افتاده بودند، مهدی قایدی توسط خضر علی در محوطه جریمه سرنگون شد و تیم مجیدی ظرف 20 دقیقه، صاحب دومین ضربه پنالتی شد که دیاباته آن را از دست داد. این دیدار که اردیبهشت 1400 برگزار شد، با همان یک گل به سود استقلال به پایان رسید و آبی ها به عنوان صدرنشین راهی دور بعد شدند.

* ارسلان به طلسم ها پایان داد

در هفته بیست و هفتم لیگ بیستم، استقلال توانست در استادیوم پاس قوامین با 2 گل دیرهنگام ارسلان مطهری از سد سایپا عبور کند. در آن بازی که 19 تیر 1400 برگزار شد، آبی ها به شدت نسبت به تصمیمات مرتضی منصوریان داور بازی معترض بودند، مهدی قایدی در دقیقه 79 توسط مهرداد عبدی در محوطه جریمه سرنگون شد و داور یک پنالتی برای آبی ها گرفت. استقلال در آن بازی 2 پنالتی دیگر که یکی از آنها به روی قایدی صورت گرفت، طلبکار بود.

* بازگشت باشکوه به ایران

در بازگشت باشوی کوچک از شباب الاهلی به استقلال، او در نخستین بازی برابر ملوان توفانی ظاهر شد. مهدی قایدی که گل دوم تیمش را به ثمر رسانده بود، با نفوذ به درون محوطه جریمه با خطای سعید کریمی سرنگون شد و سیدرضا مهدوی، داور مسابقه، یک خطای پنالتی به سود آبی‌ها اعلام کرد. مهدی‌پور پشت این توپ ایستاد و آن را برخلاف جهت حرکت دروازه‌بان ملوان به گل تبدیل کرد تا آبی ها بازی یک بر صفر باخته را سه بر یک پیروز شوند.

* آخرین پرده از هنرنمایی قایدی

آخرین پنالتی هایی که قایدی برای استقلال گرفته، برابر تراکتور بود. او با خطای مدافعین این تیم سرنگون شد تا کوپال ناظمی 2 پنالتی برای آبی ها اعلام کند که کوین یامگا هر دوی آنها را به گل تبدیل کرد و آبی ها راهی مرحله بعد شدند.