سیاست فوتبال چین در استفاده از بازیکنان بزرگ تغییر کرده و حالا آنها به دنبال پیشرفت بازیکنان بومی هستند.

چین حباب را از روی فوتبال برداشت
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش "ورزش سه"، روزهایی که تیم‌های چینی بسیاری از بازیکنان مفید در لیگ‌های معتبر اروپایی را با دستمزدهای نجومی به خدمت می‌گرفتند گذشته است.

هربار پیشنهادی از سوی باشگاهی چینی ارائه می‌شد همه هراسان می‎‌شدند. بازیکنانی مانند اسکار، هالک، پائولینیو، باکامبو، کاراسکو، رامیرس و بسیاری دیگر از بازیکنانی که از لیگ‌های بزرگ گرفته شدند.

اما حالا به نظر می‌رسد که چین دیدگاهش را در چند سال اخیر نسبت به فوتبال ملی تغییر داده  و این بازیکنان بزرگ دیگر کم کم جایگاه‌شان را در فوتبال این کشور از دست داده‌اند.

پدرو موریا، مربی ووهان تری تاونز، در گفتگو با آ.اس اظهار داشت:« این موضوع طبیعی است چون تفاوت دستمزدها با بازیکنان چینی بسیار زیاد بود. حالا آنها به دنبال این هستند که بازیکنان چینی را بیشتر به کار بگیرند، تیم‌شان را بهبود ببخشند تا ببینند که آیا توانایی صعود به جام جهانی را دارند یا خیر.»

یکی از محبوب‌ترین باشگاه‌ها که گوانگژو نام دارد این فصل سقوط کرد. تیمی که هشت قهرمانی از 9 قهرمانی ممکن در دهه 2010 را به دست آورده بود حالا با بحران مالی شدیدی روبرو است که باعث شده با ستاره‌هایی چون پائولینیو و تالیسکا قطع همکاری کند.

گروه املاک اورگرانده که مالکیت این باشگاه را برعهده داشت در سپتامبر 2021 اعلام ورشکستگی کرد چون بدهی‌های این شرکت بیش از 250 میلیون یورو شده بود.

اما گوانگژو تنها باشگاهی نیست که با مشکلات اقتصادی روبرو شده است. تحقیقی در سال 2021 منتشر شد که نشان می‌داد 12 تیم از 16 تیم حاضر در سوپرلیگ چین موفق به تسویه حساب با بازیکنان در موعد مقرر نشده‌اند. شیوع جهانی ویروس کرونا یکی از دلایل اصلی این سقوط قابل توجه بود. ویروس کرونا حتی در سال 2022 که به تازگی به پایان رسید نیز صدمات بسیاری به فوتبال چین زد.

یاکی ین، مدافع ووهان، به آ.اس می‌گوید:« این فصل بسیار سخت بوده است. ما در اولین دوره قرنطینه بازی کردیم و نتوانستیم هتل را ترک کنیم. سپس هر از گاهی به صورت طبیعی بازی کردیم اما باز هم محدودیت‌های بسیاری داشتیم. آنها هر روز از ما تست پی سی آر گرفتند و شرایط واقعا دشوار بود.»

اما قوانین کنترلی در یک ماه قبل برداشته شد، بسیاری از تیم‌ها با مبتلاهای متعدد روبرو شدند. پدرو موریا که نسبت به بهبود شرایط در چین امیدوار است گفت:« ما یک شبه از تست هر روزه به حذف تست رسیدیم. این روی مردم و فوتبال تاثیر گذاشت. در حالی به دالیان رفتیم که 16 بیمار مثبت داشتیم. فکر می‌کنم شرایط در حال بهتر شدن است. ایمان دارم که این روند باعث ایمن شدن مردم خواهد شد. آنها از سیاست کووید صفر دست برداشتند و طبیعی است که این شرایط پیش بیاید.»

یاکی ین با اشاره به شرایط سوپرلیگ چین اضافه کرد:« این اتفاقی تاریخی است که تیم‌های تازه صعود کرده می‌توانند قهرمان شوند. خارجی‌ها در تیم ما بسیار بهتر از خارجی‌های تیم‌های دیگر هستند. نکته کلیدی این است که آنها بتوانند به خوبی با شرایط سازگار شوند.»