مهمان طور که انتظار می‌رفت، ریکاردو ساپینتو با انتشار متنی طولانی، بابت اتفاقات رخ‌داده در نشست خبری بازی با پیکان عذرخواهی کرد.

عذرخواهی رسمی ساپینتو: قصد بی‌احترامی نداشت
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش "ورزش سه"، پس از دیدار برابر پیکان بود که صحبت‌های ریکاردو ساپینتو در نشست خبری پس از بازی حسابی جنجالی از آب درآمد. سرمربی پرتغالی از کلمات "جنگل" و "حیوان" استفاده کرد و همین مسئله نیز کافی بود تا کمیته انضباطی سرمربی آبی‌ها را به چهار جلسه محرومیت محکوم کند.

در حکم سنگین کمیته انضباطی آمده بود که در صورت عذرخواهی ساپینتو، 2 جلسه از محرومیت او به حالت تعلیق درخواهد آمد. قرار گرفتن این بند در حکم صادره نشان می‌داد که سرمربی آبی ها به زودی بابت اتفاقات رخ‌داده ابراز پشیمانی خواهد کرد که این اتفاق نیز امروز رخ داد.

باشگاه استقلال با صدور اطلاعیه‌ای که به نقل از ریکاردو ساپینتو منتشر شده، نامه عذرخواهی سرمربی پرتغالی را در رسانه رسمی خود منتشر کرده تا بدین صورت منتظر کاهش محرومیت وی باشیم.

در این متن منتشره از زبان ساپینتو که با عنوان «یک سوءتفاهم» آغاز شده، آمده است:

«صحبتی در خصوص یک سوءتفاهم

احترام همواره اولویت من است، هر جا که می‌روم و هر بار که می‌خواهم با همه اطرافیانم گفت‌وگو کنم. همان‌طور که من همیشه همین کار را با کسانی که هر روز با من کار می‌کنند انجام می‌دهم.

احترام همان چیزی است که من همیشه گفته‌ام و بر آن اصرار داشته‌ام.»

* پس از صحبت‌های اولیه ساپینتو و تأکید او بر لزوم احترام، او یک بار دیگر این موضوع را درباره فوتبال ایران تکرار کرده و نوشته است:

«آنچه تاکنون اینجا در فوتبال دیده‌ام، رفتار گرم و صمیمی است و به همین دلیل همیشه بر رابطه خوب، احترام و صمیمیت تاکید می‌کنم.»

سرمربی استقلال با اشاره به این مورد که در اینجا به او بی‌احترامی صورت گرفته، گفته است:

«باید بگویم که من هرگز نخواسته‌ام به کسی بی‌احترامی کنم، حتی بعد از بی احترامی‌هایی که در زمان‌های مختلف به من شد.

به عنوان مثال، در بازی با پیکان همواره آرام و متمرکز بودم و هیچ مشکلی با نیمکت و مربیان رقیب نداشتم و در کنفرانس مطبوعاتی هم در مورد سخنانم و کلماتم به طور کامل توضیح دادم، اما فکر می‌کنم معنای آنچه گفتم، به طور کامل منتقل نشده است. من به طور کلی در مورد برخی از کمک‌مربیان صحبت کردم و در مورد برخی از رفتارها به صورت کلی توضیح دادم.»

* ساپینتو سپس مدعی شده که به دلیل تفاوت‌های فرهنگی، منظور او به درستی به رسانه‌ها منتقل نشده، با این وجود بابت اتفاقات رخ داده از مردم عذرخواهی می‌کند:

«من هرگز به کسی توهین و بی‌احترامی نکرده‌ام و منظورم رفتاری بوده که مبتنی بر منطق و تفکر نباشد. و البته به دلیل تفاوت‌های فرهنگی، نیت من به درستی به رسانه‌ها و هواداران فوتبال منتقل نشد. در فرهنگ‌های ما تفاوت‌هایی وجود دارد. برای مثال در کشور من این غیرممکن است که مربیان حریف به منطقه فنی مربیان دیگر بیایند. هر کس به طرف مقابل برود، فوراً اخراج خواهد شد و مهم نیست دلیل این کار چه باشد. این نمونه‌ای برای تفاوت‌های فرهنگی است و امیدوارم اگر ناخواسته باعث ناراحتی و دلخوری مردم شده‌ام، دیگر این دلخوری وجود نداشته باشد و از مردم عذرخواهی می‌کنم.»

* سرمربی استقلال همچنین اعلام کرده که پس از پیروزی استقلال، از سوی نیمکت رقیب برای آنها مشکلاتی به وجود می‌آید:

«نکته این است که هر بار برای ما مشکل به وجود می‌آید، بعد از برد ماست و مشکلاتی است که از سوی سایر مربیان به وجود می‌آید. این برای اولین بار هم اتفاق نیفتاده، ما تجربیات زیادی در این مورد داریم و هر بار مربیان رقیب ما شروع به به وجود آوردن مشکل کرده‌اند.»

* ساپینتو سپس با اشاره به هیجانات افراد، گفته است که هیچ‌گاه شروع‌کننده مشاجره‌ای نبوده است:

«همه ما انسان هستیم و همه ما احساسات و هیجان داریم. شاید من به برخی اتفاقاتی که در اطرافم رخ می‌دهد، با هیجان پاسخ می‌دهم، اما نه با بی‌احترامی. و من هرگز مشاجره را شروع نکرده‌ام. من هرگز با کسی برخورد فیزیکی نکرده‌ام، اما تمام این چیزهایی که ذکر کردم، برای من اتفاق افتاده و همه، این مسائل را دیده‌اند.»

* سرمربی پرتغالی سپس به توضیح تفاوت کاربرد برخی کلمات در زبان‌های مختلف پرداخته که در اینجا منظور او استفاده از کلمه "حیوان" است که دلیل آن تفاوت‌های فرهنگی است:

«برخی از کلماتی که در برخی از کشورها استفاده می‌شود، با ترجمه آن کلمه در زبان‌های دیگر معنای متفاوتی پیدا می‌کند و این یکی از تفاوت‌های فرهنگی است که قبلاً به آن اشاره کردم.

امیدوارم این سوءتفاهم‌ها و این رفتارها برای همه در فوتبال ایران متوقف شود. این برای سلامتی و بهبود فوتبال بهتر است و امیدوارم همه چیز در مورد نتایج، در زمین اتفاق بیفتد نه خارج از آن.»

* بندهای پایانی صحبت‌های ساپینتو نیز به مقایسه وضعیت او و تیمش در زمان شکست با مواقع پیروزی است:

«ما در سه بازی‌ای که باختیم، هرگز به کسی بی‌احترامی نکردیم و با هیچ مربی‌ای مشکلی نداشتیم، زیرا می‌دانیم چگونه باید احترام بگذاریم. تنها چیزی که در فوتبال به دنبال آن هستم سخت‌کوشی، احترام، کار تیمی و کسب نتایج خوب است.»

* در نهایت نیز او از عشق و علاقه‌اش به استقلال می‌گوید و اینکه به آینده امیدوار است:

«من عاشق تیمم و عاشق هوادارانمان هستم. ما با هم قوی‌تر هستیم و به جلو می‌رویم.

ریکاردو ساپینتو»

صحبت‌های ساپینتو که از سوی رسانه استقلال منتشر شده، در اینجا به پایان می‌رسد. باید دید که کمیته انضباطی طبق حکم صادره، چه زمانی چهار جلسه محرومیت سرمربی پرتغالی را به 2 جلسه قطعی و 2 جلسه تعلیقی کاهش خواهد داد.