سفیر پیشین کشورمان در جمهوری آذربایجان با بیان این که جامعه جهانی اظهارات علی اف را نمی پذیرد، گفت: به رئیس جمهور آذربایجان توصیه می‌کنیم اظهاراتش را بر مبنای اطلاعات غلطی که به او می رسد بیان نکند.

توصیه سفیر پیشین ایران در باکو به علی اف
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

محسن پاک آیین در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی خود از ادعاهای علی اف رئیس جمهور آذربایجان علیه ایران در پی حادثه رخ داده در سفارت باکو در تهران گفت: به نظر می رسد علی اف تحت تاثیر القائات برخی عوامل مخالف ایران در جمهوری آذربایجان و همچنین عوامل خارجی مثل رژیم صهیونیستی است و سعی می کند این موضوع را به عنوان مساله ای سیاسی در روابط دو کشور حفظ کند.

وی تصریح کرد: در حالی که همه شواهد نشان می دهد این اقدام که از سوی مسئولین کشور ما نیز محکوم شد، اقدام نادرستی بود و انگیزه تروریستی و سیاسی نداشته حتی نزدیک ترین متحدان آذربایجان غیر از رژیم صهیونیستی هم به تروریستی بودن این مساله اشاره نکردند.

سفیر سابق کشورمان در آذربایجان همچنین بیان کرد: جامعه جهانی اظهارات علی اف را نمی پذیرد، باید به او توصیه کرد اظهاراتش را بر پایه اطلاعات غلطی که به او داده می شود، بیان نکند. باید منتظر بررسی و رسیدگی قوه قضائیه و نتیجه آن باشیم و سپس اعلام موضع صورت گیرد.

پاک آیین خاطرنشان کرد: نباید اجازه دهیم این اتفاق تاثیر منفی بر روابط دو کشور بگذارد، علی اف به دنبال این نباشد گره کور در روابط ایران و آذربایجان ایجاد کند. معتقدم سردی روابط تهران و باکو به ضرر خود جمهوری آذربایجان است.

این دیپلمات پیشین کشورمان افزود: عاقلانه ترین کار این است که علی اف روابط را در مسیر عادی شدن قرار دهد و منتظر پاسخ قوه قضائیه در مورد مجازات فرد خاطی باشیم.

وی تاکید کرد: از اظهارات علی اف کاملا مشخص است که او عصبانی است و در حالت غیر طبیعی موضع گیری می کند. در این شرایط بهترین موضع خویشتنداری و در عین حال اعلام مواضع از سوی ایران است نباید در مسیری که علی اف حرکت می کند عمل کنیم.

منبع: ایسنا