وزیر خارجه روسیه از دست دادن فرصت احیای برجام را اشتباهی بزرگ عنوان کرد.

حمایت روسیه از ایران برای احیای سریع برجام
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز سه شنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در نیویورک در پاسخ به اینکه آیا برجام مرده است؟ گفت که با توجه به این واقعیت پیش می‌رویم که مدت‌ها پیش توافقی در مورد احیای آن حاصل شد و اکنون، به دلایلی، کشورهای اروپایی شور و شوق خود را از دست داده اند، آمریکایی ها، از طریق منابع مختلف، قبلاً به طور ناشناس، اعلام می‌کنند که باید به دنبال چیز دیگری بود. معتقدیم از دست دادن فرصت احیای برجام یک اشتباه بزرگ خواهد بود به خصوص در زمانی که روابط در خاورمیانه در حال عادی سازی است.

وزیر خارجه روسیه افزود: ما شاهد عادی سازی روابط میان ایران و عربستان با میانجی گری چین هستیم. این یک روند بسیار سازنده است.

بر اساس گزارش العالم، لاوروف ادامه داد: ما معتقدیم که در منطقه خلیج فارس مکانیسم های اعتماد سازی باید ایجاد شوند. درحال حاضر احیای برجام برعهده ایران، روسیه یا چین نیست. آنهایی که این توافق را نابود کردند باید آن را احیا کنند.

وزیر خارجه روسیه در عین حال اضافه کرد که ارزیابی های ما نشان می دهد سندی که سال گذشته در مورد آن توافق شد، منعکس کننده هدف احیای برجام است. تلاش ها برای معرفی نیازها و خواسته های جدید که در نسخه اصلی برجام وجود ندارد، روند احیای این توافق را پیچیده می کنند و نشان دهنده رویکرد مشابه مانند استفاده از فشار و تلاش برای دستیابی به امتیازات یکجانبه هستند.

منبع: ایسنا