وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه ایران از حل مسالمت آمیز مناقشات در اوکراین حمایت می‌کند، گفت: آمریکا و برخی از کشورهای غربی با تداوم حمایت نظامی و ارسال تسلیحات به اوکراین به دنبال فرسایشی شدن جنگ هستند.

وزیر دفاع: غرب با ارسال تسلیحات به اوکراین به دنبال جنگ فرسایشی است
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه ایران از حل مسالمت آمیز مناقشات در اوکراین حمایت می‌کند، گفت: آمریکا و برخی از کشورهای غربی با تداوم حمایت نظامی و ارسال تسلیحات به اوکراین به دنبال فرسایشی شدن جنگ هستند.

وزیر دفاع در دیدار وزیر دفاع جمهوری بلاروس: غرب با ارسال تسلیحات به اوکراین به دنبال جنگ فرسایشی است

امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی در دیدار با ویکتور خرنین وزیر دفاع جمهوری بلاروس با اشاره به اینکه جمهوری بلاروس از جایگاه ویژه ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است گفت: این موضوع نشان دهنده علاقه ایران به توسعه و تحکیم روابط فیمابین در تمامی حوزه ها از جمله در عرصه دفاعی و نظامی می باشد.

وزیر دفاع ادامه داد: تعاملات و همکاری های دو کشور ایران و بلاروس در مسائل مهم جهانی و منطقه‌ای از جمله در اجلاس شانگهای، اتحادیه اقتصادی اوراسیا و سازمان ملل متحد رو به پیشرفت است.

وی با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور بلاروس به تهران و تاکید بر ارتقای روابط و همکاری دو جانبه به سطح راهبردی افزود: این تعاملات چشم انداز آتی روابط را روشن تر می‌سازد.

سرتیپ آشتیانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رویکردهای مداخله جویانه و یکجانبه گرایانه آمریکا و برخی کشورهای غربی تصریح کرد: این مسائل علاوه بر افزایش درگیری ها و ناامنی در مناطق مختلف جهان به یک سنت و رویه‌ غلط نیز تبدیل شده است.

وزیر دفاع تاکید کرد: آمریکا و برخی از کشورهای غربی با تداوم حمایت نظامی و ارسال تسلیحات به اوکراین به دنبال فرسایشی شدن جنگ هستند.

امیر آشتیانی با اشاره به مواضع روشن ایران در مسائل مختلف منطقه ای و جهانی خاطرنشان ساخت: جمهوری اسلامی ایران از هرگونه تلاش دیپلماتیک که منجر به حل مسالمت آمیز مناقشات در اوکراین شود حمایت می‌کند.

وی در پایان با بیان سیاست تحریمی آمریکا و هم‌پیمانانش علیه کشورهای مستقل از جمله جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بلاروس بر تقویت راهکارهای دو جانبه برای توسعه و گسترش مناسبات دو کشور تاکید کرد.

ویکتور خرنین وزیر دفاع جمهوری بلاروس نیز در این دیدار با بیان اینکه روابط بلاروس با جمهوری اسلامی ایران برای این کشور ارزشمند و مغتنم است گفت: روابط دیپلماتیک ایران و بلاروس قدمتی بیش از ۳۰سال دارد و در این مدت توانسته ایم همکاری خوبی داشته باشیم.

وی افزود: یکی از عناصر تشکیل دهنده ایران، فرهنگ و ارزش های این کشور است که ارزشمند ترینِ آن انقلاب اسلامی است.

وزیر دفاع جمهوری بلاروس ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران توانست در کنار فشارها و تحریم های بین المللی یک کشور قوی و مستحکم در نظام بین الملل ایجاد نماید و سیاست خارجی با ثباتی را پیگیری نموده و به حق خودش پافشاری نماید.

وی با بیان اینکه هر دوکشور ایران و بلاروس به دنبال چند جانبه گرایی و احترام به حق حاکمیت و تمامیت ارضی کشور ها هستند افزود: سیاست تحریم علیه هر دو کشور سیاست شکست خورده است.

در پایان این دیدار وزرای دفاع ایران و بلاروس بر تداوم همکاری بین دو کشور تاکید کردند.

وزیر دفاع در دیدار با همتای هندی خود: معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی در حال تغییر است

امیر سرتیپ آشتیانی همچنین در دیدار راجنات سینک وزیر دفاع هند در دهلی نو با اشاره به اشتراکات تمدنی و تاریخی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری هند، روابط دو کشور را همواره دوستانه و محترمانه عنوان کرد و گفت: حمایت و اراده رهبران عالی سیاسی دو کشور در کنار این اشتراکات پشتوانه قابل اطمینانی جهت توسعه روابط به شمار می‌رود.

امیر آشتیانی با اشاره به تاکید رئیس جمهور ایران و نخست وزیر هند در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در ازبکستان مبنی بر توسعه روابط همه جانبه میان دو کشور گفت: این ارتباطات بسیار مغتنم و ارزشمند است که ضروری است توسعه یافته و تقویت شود.

وزیر دفاع در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سازمان همکاری‌های شانگهای گفت: امروز شانگهای به یک سازمان تاثیر گذار در تحولات و معادلات جهانی تبدیل شده است که گسترش و تقویت آن می تواند اقدامی موثر در ترویج و پیشبرد چندجانبه‌گرایی در عرصه بین‌المللی باشد.

امیر سرتیپ آشتیانی با بیان اینکه معتقدیم تنها در سایه تعامل و همکاری بین کشورهاست که می‌توان با چالش‌ها و تهدیدات مشترک امنیتی در سطح منطقه و جهان مقابله کرد، گفت: این سازمان یکی از ترتیبات مهم امنیتی در جهان برای برقراری ثبات و امنیت است.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه برگزاری موفقیت آمیز اجلاس وزرای دفاع سازمان همکاری شانگهای بیانگر نقش مهم و تاثیر گذار دولت هند در توسعه صلح ثبات و امنیت منطقه‌ای و جهانی است افزود: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا همکاری های دفاعی و نظامی خود را با اعضای سازمان همکاری شانگهای و به ویژه نیروهای مسلح هند تقویت کند.

امیر سرتیپ آشتیانی با بیان اینکه معادلات منطقه ای و بین المللی در حال تغییر است، افزود: جمهوری اسلامی ایران و هند در دو منطقه راهبردی قرار دارند و از ظرفیت‌های زیادی برای همکاری های دفاعی امنیتی برخوردارند که این ظرفیت‌ها می تواند در برقراری صلح و امنیت در منطقه حساس غرب آسیا و شبه قاره هند به کار گرفته شود.

وزیر دفاع ایران با بیان اینکه هر دو کشور ایران و هند از مرز امنیتی مشترک برخوردارند تصریح کرد: افغانستان یکی از مرزهایی است که تحولات آن بر منافع و امنیت دو کشور تاثیر مستقیمی دارد.

امیر سرتیپ آشتیانی با بیان اینکه بندر چابهار و کریدور شمال -جنوب از اهمیت ویژه ای برخوردار است گفت: آمادگی داریم در مورد این کریدور و توسعه آن با شما همکاری داشته باشیم.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه ایران هیچ گونه محدودیتی برای تقویت همکاری‌ها با کشور هند ندارد گفت: این همکاری‌ها می‌تواند طیف متنوعی از همکاری‌های دفاعی نظامی و آموزشی را شامل شود.

امیرسرتیپ آشتیانی با اشاره به بازدید ناوگروه‌های دو کشور از بنادر یکدیگر گفت: زمینه‌های بیشتری برای این بخش از همکاری ها وجود دارد.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با اشاره به رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی که تاکنون در چهار نوبت با حضور واحدهای شناور چین و روسیه برگزار شده است از نیروی دریایی هند برای حضور در این رزمایش دعوت به عمل آورد.

راجنات سینک وزیر دفاع جمهوری هند نیز در این دیدار ضمن تشکر از حضور وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در اجلاس کشورهای همکاری شانگهای گفت :تاریخ و فرهنگ مشترک ایران و هند بنیان روابط دو کشور است.

وی با بیان اینکه روابط دو کشور به روابط سیاسی محدود نیست گفت: سابقه روابط عمیق فرهنگی زیربنا و پیوند دهنده روابط میان دو کشوراست.

وزیر دفاع هند با بیان اینکه ایران و هند همواره همکاری‌های خوبی در کنار یکدیگر داشته اند با اشاره به سفرهای متعدد، گرم و صمیمانه مقامات دو کشور درسالهای اخیر ابراز امیدواری کرد: این ملاقات ها نقشه عملی برای همکاری را فراهم می کند.

راجنات سینک وزیر دفاع هند با اشاره به همکاری های دو کشور در حوزه آموزشی و تبادل شناورهای دریایی و همکاری میان موسسات دفاعی راهبردی و تحقیقاتی بر تقویت هرچه بیشتر مناسبات دو جانبه تاکید کرد.

وی با اشاره به تلاش های کشورش برای کمک به افغانستان، نقش جمهوری اسلامی ایران را مهم ارزیابی و اعلام کرد و بر ضرورت رایزنی دو کشور در خصوص موضاعات مشترک امنیتی در منطقه تاکید نمود.