سفیر چین در ایران با تاکید بر اینکه کشورش به موفقیت آمیز بودن مذاکرات تهران و ریاض در پکن افتخار می کند گفت که امیدواریم شاهد رویدادهای صلح مشابه باشیم.

سفیر چین در تهران: به توافق ایران و عربستان افتخار می‌کنیم
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

سفیر چین در ایران با تاکید بر اینکه کشورش به موفقیت آمیز بودن مذاکرات تهران و ریاض در پکن افتخار می کند گفت که امیدواریم شاهد رویدادهای صلح مشابه باشیم.

چانگ هوا، سفیر چین در ایران در گفت وگو با شبکه المیادین تاکید کرد که پکن همواره همه طرف ها را به صلح و توسعه دعوت می کند و ما نقش سازنده در روابط تهران و ریاض ایفا می کنیم.

وی گفت که کشورش به موفقیت آمیز بودن گفت وگوهای ایران و عربستان در پکن افتخار می کند و امیدواریم که شاهد رویدادهای صلح مشابهی باشیم.

روز  ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۱ خورشیدی برابر با ۱۰ مارس ۲۰۲۳ میلادی، بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ ئی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رییس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر شد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: در نتیجه‌ گفت‌وگوهای انجام شده، جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی توافق کردند، ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفته و سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند.

دو کشور با تاکید بر احترام به حاکمیت و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر در زمینه اجرای موافقت‌نامه همکاری‌های امنیتی امضاء شده در تاریخ ۱۳۸۰.۱.۲۸ خورشیدی برابر با  ۲۰۰۱.۴.۱۷ میلادی و نیز موافقت‌نامه عمومی همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، سرمایه‌گذاری، فنی، علمی، فرهنگی، ورزشی و جوانان، امضا شده در تاریخ ۱۳۷۷.۳.۶ خورشیدی برابر با ۱۹۹۸.۵.۲۷ میلادی توافق کردند.

توافق ایران و عربستان با واکنش و استقبال گسترده کشورهای زیادی در سراسر جهان، به‌ویژه در میان اعراب روبرو شد و برخی آن را یک دستاورد دیپلماتیک و تاریخی توصیف کردند.