یک کارشناس مسایل منطقه سفر وزیر خارجه عربستان به ایران را یک گام مثبت و مهم دانست و گفت: البته این سفرها بخشی از توافق میان دو کشور و یکی از اقداماتی است که می‌تواند بقای توافق میان دو کشور را حفظ کند.

پیام سفر وزیر خارجه عربستان به ایران
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

صباح زنگنه در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر اینکه توافق ایران و عربستان نیاز به مراقبت و حراست دقیق دارد، چرا که نیروهایی خواهان بر هم زدن این توافق و نزدیک شدن دو کشور هستند گفت: رژیم صهیونیستی و برخی از کشورهای دیگر منطقه و جهان هستند که به ایجاد آرامش در منطقه رضایت ندارند و بیشتر دنبال فروش اسلحه هستند و می‌خواهند جا پایی در نقشه منطقه داشته باشند. از این رو باید مراقبت و کمک کرد تا این توافق آسیب نبیند و از مسیر خود منحرف نشود.

وی با اشاره به راه‌اندازی سفارت ایران در عربستان و آماده سازی سفارت عربستان در ایران اظهار کرد: تعمیرات برای بازگشایی سفارت ضروری است اما سفیر و مسئولان سفارت می‌توانند در هتلی که اجاره کردند مستقر شوند و فعالیت هایشان را ادامه دهند. بازگشایی سفارت‌خانه‌ها یک گام مهم است و باید نسبت به آن دقت کرد و بر حراست و استمرار این تعامل و همکاری تاکید کرد. سفارت‌خانه‌ها در عمل بخشی از خاک کشور متقابل هستند و از امنیت لازم باید برخوردار باشند تا سفیر و اعضای سفارت بتوانند به وظایف خود در چارچوب توافق‌ها و قوانین بین‌المللی عمل کنند. امیدواریم با سفر وزیر خارجه عربستان این گام مهم استحکام پیدا کند.

این کارشناس مسایل منطقه با اشاره به این که گفته می‌شود وزیر خارجه عربستان دعوت‌نامه سفر رییس‌جمهور ایران به عربستان را در این سفر با خود همراه دارد، تصریح کرد: دعوت از روسای کشورها نشانه‌ای است از اراده دو کشور برای گسترش روابط البته گاهی پروتکل ها و تشریفات مانع برداشتن گام های مفید و موثر می‌شود، تشریفات یک عنصر مهم در حفظ حرمت کشورها و مسئولان است و حتما باید مورد دقت قرار گیرد و احترام به پروتکل‌ها ضروری است اما اگر در جایی عبور از یک پروتکل در مقطعی بتواند منافع بزرگ‌تری فراهم کند، مشکلی نیست.

زنگنه توضیح داد: در سوابق رفت و آمد مسئولان دو کشور محاسباتی انجام می‌شود. به عنوان مثلا از کشور ما مسئولان مختلفی در مناسبات دو و چند جانبه به عربستان سفر کردند اما از عربستان مسئولانی در سطح رییس و پادشاه کشور به ایران سفر نداشتند فقط در سطح ولیعهد آن هم برای شرکت در اجلاس چند جانبه سران کشورهای اسلامی سفر کرد اما آقایان هاشمی رفسنجانی، خاتمی و احمدی‌نژاد به عربستان سفر داشتند که برخی برای سفر دو جانبه و برخی چند جانبه بوده است. این‌ها در محاسبه تعاملات سیاسی بین کشورها باید مورد توجه قرار گیرد، در عین حال اگر از این حساب کتاب‌ها هم خواستیم عبور کنیم این سفر باید بتواند گشایش قابل توجه داشته باشد.

این کارشناس مسایل منطقه با تاکید بر اینکه سفر وزیر خارجه عربستان به ایران قبل از مقامات ارشد ایرانی، ابهامات را تا حد زیادی رفع می‌کند اظهار کرد: با انجام این سفر اراده سیاسی عربستان برای تعامل با ایران نشان داده شده و این پیام را می دهد که عربستان به این توافق پایبند و جدی است. طبیعی است با توجه به حمله و آتش سوزی در سفارت عربستان در ایران و نیز کنسولگری این کشور در مشهد، این مکان‌های دیپلماتیک نیازمند بازسازی و ساخت و ساز هستند اما امیدواریم این روند چندان طولانی نشود و روند کارهای دیپلماتیک و کنسولی هر چه زودتر به سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌ها منتقل شود.