جمعی از قانونگذاران جمهوری‌خواه آمریکا با طرح ادعای نفوذ ایران در مراکز مذهبی ایالات متحده نسبت به آن ابراز نگرانی کردند.

ادعای قانونگذاران آمریکایی درباره نفوذ ایران در مراکز مذهبی ایالات متحده
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

جمعی از قانونگذاران جمهوری‌خواه آمریکا با طرح ادعای نفوذ ایران در مراکز مذهبی ایالات متحده نسبت به آن ابراز نگرانی کردند.

گروهی متشکل از اعضای جمهوری‌خواه کنگره آمریکا در نامه‌ای خطاب به دادستان کل و مدیر اطلاعات ملی آمریکا که شبکه فاکس نیوز ادعا می‌کند به نسخه‌ای از آن دست پیدا کرده است درباره آنچه «نفوذ ایران در مراکز مذهبی ایالات متحده» عنوان کرده‌اند، هشدار دادند. 

بنابر گزارش فاکس نیوز، این نامه یک سند سه صفحه‌ای بسیار مفصل است که جزئیاتی را درباره مساجد و مراکز ادعایی مرتبط با ایران به‌ویژه در ایالات مریلند، تگزاس، میشیگان و ویرجینیا تشریح می‌کند.

در این نامه ادعا شده است که مرکز آموزش اسلامی در پوتوماک، واقع در ایالت مریلند، کمک مالی از بنیاد علوی ایران وبه‌علاوه از کنگره ایالتی مریلند بودجه دریافت کرده است.

دوگ لمبورن، نماینده جمهوری خواه کنگره که این نامه، به ابتکار او نوشته شده است در گفت‌وگو با فاکس نیوز ادعا کرد: تلاش‌های ایران برای گسترش نفوذ در ایالات متحده در چندین مسجد و مراکز فرهنگی شیعیان در سراسر کشور سال‌هاست که اتفاق افتاده است. 

مرکز دیگری که در این نامه ادعا شده است تحت نفوذ ایران قرار دارد، خانه اسلامی حکمت (IHW) در دیربورن هایتس در میشیگان و یک مرکز دیگر، مسجد ماناساس در ایالت ویرجینیا است.

این قانونگذاران در ادامه نامه خود خواستار راهبرد هماهنگ وزارت دادگستری و جامعه اطلاعاتی آمریکا به همراه سایر ادارات و سازمان‌های دولتی این کشور برای مقابله با آن چه نفوذ ایران در ایالات متحده، به ویژه نفوذی که از طریق نهادهای فرهنگی یا مذهبی اعمال می‌شود، می‌خواندند، شدند.