یک کارشناس اقتصادی گفت: دولت باید از تجربه جهانی استفاده کند؛ تجربیاتی مانند اجاره‌های طولانی مدت و به شرط تملیک.

دادن زمین از سوی دولت مشکل حوزه مسکن را حل نمی‌کند
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

گروه سیاست مثلث‌آنلاین: دولت در طرح نهضت ملی مسکن میزانی زمین در اختیار کشاورزان قرار داده و گفته می‌شود تعدادی خانه هم  ساخته شده یا در حال ساخت است. حالا باید دید که آیا واقعا دولت سیزدهم در تحقق اهداف‌تعیینی در حوزه مسکن می‌تواند موفق عمل کند یا خیر؟

ابوذر ندیمی، نماینده اسبق مجلس و کارشناس اقتصادی، درباره این موضوع به «مثلث‌آنلاین» گفت: «وعده دولت کنونی در حوزه مسکن ساخت چهار میلیون مسکن به ازای هر سال یک میلیون بوده است که مشخص است با این روش‌های دولت تحقق چنین هدفی ممکن نیست. با بررسی اعداد و ارقام هم می‌شود دریافت که توان بودجه‌ای لازم برای این کار وجود ندارد».

او ادامه داد: «تکذیب‌هایی هم صورت گرفت که عجیب بود؛ گفتند ما چنین چیزی نگفته‌ایم در صورتی که در دنیای کنونی و با وجود ابزار گسترده تکنولوژی نمی‌شود حرفی را زد و بعد انکارش کرد. گفتند ویلایی بسازیم که باتوجه به هزینه‌های ساخت و زمین‌های مورد نیاز برای این کار عملا ممکن نبود زیرا امروز انبوه‌سازی از دید سازندگان به صرفه است. گفتند افقی بسازیم که آن هم ممکن نبود. حالا آمده‌اند و زمین می‌دهند که این روش هم مشکل را حل نمی‌کند زیرا همه چیز زمین نیست و اساسا موضوع ساخت که هزینه بسیاری می‌برد را نادیده می‌گیرند و صرف دادن زمین از سوی دولت مشکل حوزه مسکن را حل نمی‌کند».

این تحلیلگر مسائل اقتصادی همچنین بیان کرد: «ساخت مسکن در ایران در حوزه بخش خصوصی تعریف می‌شود. یعنی مردم خودشان مسکن می‌سازند. در این شرایط دولت باید به مردم کمک می‌کرد که بتوانند بسازند. در دوره رکود مسکن تعریف ویژه خود را دارد. دولت باید از تجربه جهانی استفاده کند؛ تجربیاتی مانند اجاره‌های طولانی مدت و به شرط تملیک».

ندیمی در پایان گفت: «هر دولتی با سه شاخص اندازه‌گیری می‌شود؛ یکی وعده‌هایی است که می‌دهد که به نوعی تضمین برای انتخاب‌شدن است. دوم سیاست‌هایش است مثلا سیاست پنج‌ساله یا بیست‌ساله و سوم بودجه‌بندی سالانه است. با در نظر داشتن این سه معیار می‌شود گفت دولت به اهدافش می‌رسد یا نه. در حوزه مسکن وقتی به این معیارها نگاه می‌کنیم، در می‌یابیم که دولت امکان عملی‌کردن آنچه گفته را ندارد».