چانگان CS35 که اولین خودروی وارداتی سایپا محسوب می‌شود، از همان ابتدا مشکلات و حاشیه بسیاری بر سر قیمت‌گذاری دارد. اما اخیراً قیمت این خودرو اصلاح داشته و آن‌طور که مشخص است، پایین‌تر از نرخ اعلامی گذشته به فروش خواهد رسید.

پیش فروش محصولات سایپا با شرایط اقساطی | حراج سوگلی سایپا با تحویل فوری
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

محصولات سایپا طرفداران زیادی دارد. قیمت محصولات سایپا برای بسیاری از اقشار جامعه مناسب است.فروش محصولات سایپادر هر فصل با شرایط جدید آغاز شد. محصولات سایپا از کیفیت خوبی برخوردار است.اسامی برندگان محصولات سایپا بعد از عر دوره قرعه کشی اعلام می شود. شرایط فروش ویژه محصولات سایپا اعلام شد.

چانگان CS35 که اولین خودروی وارداتی سایپا محسوب می‌شود، از همان ابتدا مشکلات و حاشیه بسیاری بر سر قیمت‌گذاری دارد. اما اخیراً قیمت این خودرو اصلاح داشته و آن‌طور که مشخص است، پایین‌تر از نرخ اعلامی گذشته به فروش خواهد رسید.

نکته جالب این است که قیمت‌های جدید با تیتر «قیمت جدید با اعمال تخفیف هزینه‌ها» اعلام شده است. اما آیا واقعاً شرکت سایپا به مشتریان خود تخفیف داده است؟

تخفیف قیمت روی چانگان CS35 وارداتی واقعیت دارد؟

بر این اساس، توکلی، دبیرکل روابط عمومی شورای رقابت در گفتگو با تجارت‌نیوز اعلام کرده بود: برای خودروهای وارداتی، شرکت واردکننده می‌تواند قیمت فروش محصول را حدود 20 الی 25 درصد بالاتر از نرخ اعلامی شورای رقابت اعلام کند. اما اگر شرکت واردکننده، مبلغی بالاتر از حداکثر سود اعلام شده از مشتریان درخواست کند، باید نهادهای نظارتی بر آن رسیدگی کنند و شورا، وظیفه‌ای در این باره ندارد.

بنابراین یک‌بار دیگر، قیمت‌های شورای رقابت با احتساب حداکثر سود 25 درصد در جدول ذیل مشاهده می‌شود.

نام خودرو     نرخ نهایی با احتساب 25 درصد (ریال)

چانگان CS35 تیپ 2     10,620,361,103

چانگان CS35 تیپ 3     11,305,885,902

چانگان CS35

اما نکته عجیب ماجرا، این است که قیمت جدید شرکت سایپا که با منت «اعمال تخفیف» بر سر مشتریان اعلام شده است، بازهم از این قیمت‌های اعلامی، بالاتر است. در جدول پایین، لیست نرخ‌های اصلاح‌شده به همراه اختلاف قیمت خودروها نسبت به قیمت اعلامی شورای رقابت نوشته شده است.

ام خودرو     قیمت چانگان‌های وارداتی پس از اصلاح نرخ (تومان)     اختلاف قیمت با نرخ اعلامی شورای رقابت

چانگان CS35 تیپ 2     یک میلیارد و 114 میلیون تومان     52 میلیون تومان بالاتر

چانگان CS35 تیپ 3     یک میلیارد و 251 میلیون تومان     121 میلیون تومان بالاتر

بنابراین زمانی که نرخ مصوب سایپا برای تیپ 2 این خودرو حدود 52 میلیون و برای تیپ 3 حدود 121 میلیون تومان بالاتر از حداکثر سود 25 درصدی نرخ‌های اعلامی شورای رقابت تصویب شده، نمی‌توان با استفاده از واژه‌هایی مانند تخفیف، از تخلف صورت گرفته چشم‌پوشی کرد.

اگر واقعاً شورای رقابت، نهاد قیمت‌گذاری روی محصولات خودروسازهاست، باید قیمت مصوب این شورا ملاک محاسبه قرار گیرد و درغیر این‌صورت انتظار پیگیری نهادهای ذی‌ربط از جمله سازمان تعزیرات را داریم

محصولات سایپا

قیمت محصولات سایپا 1402

سایپا برای آن دسته از متقاضیان طرح حمایت از خانواده که اولویت تحویل خودروی آن‌ها تابستان 1402 اعلام شده، پیامک واریز ارسال کرده است. قیمت ساینا اس در در این طرح 248 میلیون تومان اعلام شده است. خودرویی که به متقاضیان تحویل خواهد شد، سفید رنگ است. به‌علاوه مهلت تحویل محصول خریداری شده، 90 روزه خواهد بود.

قیمت جدید کارخانه ساینا S دوگانه و بنزینی اعلام شد

قیمت کارخانه ساینا S دوگانه سوز مدل ۱۴۰۲ به ۲۸۳ میلیون تومان رسیده است. همچنین قیمت ساینا S بنزینی در کارخانه ۲۴۸ میلیون تومان است. طبق جدیدترین لیست قیمت کارخانه سایپا، قیمت کارخانه ساینا اس اتوماتیک ۱۴۰۲ نیز ۳۳۰ میلیون تومان اعلام شده است.

در جدول زیر قیمت روز انواع ساینا را در بازار مشاهده می‌کنید

قیمت بازار انواع خودرو ساینا

برند مدل(سال ساخت) کارکرد (کیلومتر) قیمت (تومان)

EX دنده ای ۱۴۰۱ | سایپا صفر ۳۳۵,۰۰۰,۰۰۰

S دنده ای بنزینی ۱۴۰۲| سایپا صفر ۳۵۵,۰۰۰,۰۰۰

S دنده ای بنزینی ۱۴۰۲| سایپا صفر ۲۴۸,۶۹۴,۰۰

S اتوماتیک ۱۴۰۲| سایپا صفر (قیمت کارخانه) ۳۳۰,۹۳۲,۰۰۰

 S دنده ای گازسوز ۱۴۰۲| سایپا صفر (قیمت کارخانه) ۲۸۳,۱۲۸,۰۰۰

ساینا S دنده ای بنزینی ۱۴۰۲| سایپا صفر (قیمت کارخانه) ۲۴۸,۶۹۴,۰۰۰

S دنده ای گازسوز ۱۴۰۲| سایپا صفر ۳۸۰,۰۰۰,۰۰۰

S دنده ای ۱۴۰۱ | سایپا صفر ۳۲۵,۰۰۰,۰۰۰

S دنده ای ۱۴۰۰ | سایپا صفر ۳۱۵,۰۰۰,۰۰۰

پلاس دنده ای ۱۴۰۰ | سایپا صفر ۳۲۵,۰۰۰,۰۰۰

محصولات سایپا

قیمت محصولات سایپا بدون قرعه کشی

نبود امکاناتی نظیر در برقی عقب، تیپ ترونیک گیربکس، گرم کن و سردکن صندلی از جمله نقص هایی بود که در ملاقات اولیه با UNI-T به چشم می خورد اما باید در نظر داشت که این خودرو از سطح کیفی قابل توجهی در مقایسه با دیگر هموطنانش بهره می برد و برای تطبیق قیمت آن با سقف قیمتی واردات ممکن است در نسخه نهایی نیز با همین شرایط به بازار عرضه شود. همچنین طی سواری کوتاه مدتی که با این خودرو داشتیم، عایق بندی خوب کابین و همچنین شتابگیری قابل قبول آن از جمله مزایای قابل توجه این کراس اوور بود. منابع رسمی شتاب این کراس اوور را کمتر از ۱۰ ثانیه و مصرف سوخت آن را حدود ۶.۳ لیتر در سیکل ترکیبی اعلام کرده اند.

UNI-T در بازار کشورهای همسایه با قیمتی بیش از ۳۰ هزار دلار عرضه می شود و به نظر می رسد در زمره خودروهای پریمیوم وارداتی از نظر قیمت قرار گیرد. البته ذکر این نکته ضروری است که سایپا الزاما این محصول را با قیمت خرده فروشی کشورهای حاشیه خلیج فارس خریداری نمی کند و از این جهت امکان واردات آن وجود خواهد داشت

واریز وجه برای متقاضیان عادی شاهین ویژه پاییز و زمستان ۱۴۰۲ که از روز گذشته (۱۵ تیرماه) آغاز شده، فردا پایان می‌یابد.

امکان واریز وجه علی الحساب برای منتخبان عادی که اولویت آن‌ها پاییز و زمستان ۱۴۰۲ برای خودروی شاهین بود و از سوی سایپا پیامک دریافت کرده‌اند، فردا پایان می‌یابد.

 برای متقاضیان عادی شرکت‌کننده در مرحله دوم فروش یکپارچه خودروها، برای خودروی شاهین که نوبت دریافت آنها پاییز و زمستان سال جاری است و روز سه‌شنبه (۱۳ تیر ماه) پیامک واریز دریافت کرده اند از ۱۵ تیرماه امکان واریز وجه مبلغ علی‌الحساب فراهم شده و تا ۱۷ تیر ماه مهلت دارند.

در مهلت سه روزه، اگر وجه تعیین شده واریز نشود به‌منزله انصراف از طرح خواهد بود.

متقاضیان می‌توانند به منظور واریز وجه فقط از طریق سامانه فروش اینترنتی به نشانی saipa.iranecar.com اقدام کنند.

گفتنی است؛ قیمت خودرو قطعی نخواهد بود و مطابق روز تحویل در هفته چهارم آذر تا اسفند ماه سال جاری است و مبالغ درج شده در بخشنامه، مبالغ پیش‌پرداخت علی‌الحساب ۲۱۲ میلیون و ۵۸۳ هزار تومان در نظر گرفته شده است