بر اساس اعلام مسئولان وزارت کار زیرساخت‌های لازم برای خرید از فروشگاه‌های مجازی و اینترنتی در طرح کالابرگ الکترونیکی فراهم شده و خانوارهای مشمول طرح می‌توانند به شکل مجازی خرید خود را انجام دهند.

با کالابرگ الکترونیکی اینترنتی خرید کنید | شرایط دریافت کالابرگ الکترونیکی عوض شد؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

کالابرگ الکترونیکی برای بالابردن توان اقتصادی مردم راه اندازی شد.عرضه کالابرگ الکترونیکی با توجه به وضعیت اقتصادی مردم مورد حمایت فعالان اقتصادی قرار گرفت. طبق گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سامانه کالابرگ الکترونیکی در سراسر کشور راه  اندازی شده است و در این راستا 50 هزار فروشگاه به سامانه کالابرگ الکترونیکی متصل شده است. کالابرگ الکترونی در فروشگاه های زنجیره ای و غیر زنجیره ای فعال شده است.

بر اساس اعلام مسئولان وزارت کار زیرساخت‌های لازم برای خرید از فروشگاه‌های مجازی و اینترنتی در طرح کالابرگ الکترونیکی فراهم شده و خانوارهای مشمول طرح می‌توانند به شکل مجازی خرید خود را انجام دهند.

در حالی که هم اکنون خرید کالابرگ الکترونیکی از طریق کارت بانکی و همچنین نصب اپلیکیشن شما برای خانوارهای مشمول طرح کالابرگ الکترونیکی صورت می‌گیرد، خبرها از فراهم شدن زیرساخت‌ها برای خرید از فروشگاه‌های مجازی و مذاکره با سه فروشگاه اینترنتی جهت ارائه اقلام طرح کالابرگ الکترونیکی حکایت دارد.

آنطور که رضا یحیوی، مشاور معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته در حال حاضر ۱۲ فروشگاه زنجیره‌ای و بیش از ۱۱۰ هزار فروشگاه خُرد به سامانه کالابرگ الکترونیکی متصل شده‌اند.

وی با بیان اینکه با سه فروشگاه‌ اینترنتی وارد مذاکره شده‌ایم و تست‌های فنی آن نیز انجام گرفته است،‌ اظهار کرد: با توجه به آنکه زیرساخت‌ها برای این طرح کاملا مهیا شده منتظریم فروشگاه‌های مذکور آمادگی خود را برای اجرای طرح اعلام کنند تا به مردم اطلاع‌رسانی کنیم.

یحیوی پیشتر تقویت زیر ساخت امنیتی و به‌روزرسانی نرم افزار شما را دو اقدام مهم شرکت فارا عنوان کرده و همگرایی ادارات کار با مسئولان استانی و نظارت مستقیم استانداران در اجرای طرح ملی کالابرگ الکترونیکی را مورد تاکید قرار داده بود.

از اول شهریور ماه امسال خانوارهای دهک‌های چهارم و پنجم هم مشمول طرح یارانه تشویقی کالابرگ الکترونیکی شدند و درصورتی که ۵۰ درصد اعتبار یارانه ۳۰۰ هزار تومانی خود را صرف خرید ۱۱ قلم کالای اساسی پیش‌بینی شده در طرح کنند ۱۲۰ هزار تومان یارانه بیش‌تر دریافت می‌کنند.

کالابرگ الکترونیک

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تقریبا سامانه کالابرگ در سراسر کشور راه‌اندازی شده و چیزی حدود ۵۰ هزار فروشگاه به این سامانه متصل شده است.

سید صولت مرتضوی درباره آخرین وضعیت ارائه کالابرگ‌های الکترونیکی گفت: تقریبا سامانه کالابرگ در سراسر کشور راه‌اندازی شده است چیزی حدود ۵۰ هزار فروشگاه؛ چه فروشگاه‌های زنجیره‌ای و چه غیرزنجیره‌ای تا این لحظه به این سامانه متصل شده‌اند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که با ایلنا گفت و گو می کرد ادامه داد: همان‌طور که از قبل گفته شد مردم عزیز می‌توانند به صورت اعتباری تقریبا حدود یک ماه قبل از واریز یارانه نقدی‌شان خرید اعتباری داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: تصمیم جدیدی هنوز در رابطه با شیوه‌ها و بسته‌های جدید اتخاذ نشده است.

مرتضوی درخصوص وضعیت افزایش حقوق بازنشستگاه تأمین اجتماعی با توجه به انتقادهای صورت گرفته به مصوبه شورای عالی کار عنوان کرد: افزایش حقوق‌ها در شورای عالی کار مصوب شده و احکام‌شان در حال صادر شدن است.

کالابرگ الکترونیکی شامل چه کالاهایی می شود

به هر حال در بهمن 1401، برای اولین بار این طرح در استان هرمزگان کلید خورد و مقامات اقتصادی خبر دادند که به‌زودی در سراسر کشور به اجرا در خواهد آمد. بدین ترتیب تمام خانوارهای یارانه‌بگیری که حساب‌شان در استان افتتاح شده، مشمول طرح کالابرگ می‌شوند.

دولت سیزدهم تصمیم گرفت تا با هدف حمایت از سبد غذایی خانوار، این امکان را برای این خانوار فراهم کند تا با اعتبار یارانه‌ای که پیشتر به آنها تعلق می‌گرفت، بتوانند 10 قلم کالای اساسی را یک ماه زودتر خریداری کنند.

آنگونه که امروز اطلاعیه وزارت کار هم نشان می‌دهد این کالاها به ارزش ۵۳۰ هزار تومان است که شامل ماست، شیر، پنیر، قند و شکر، ماکارونی، روغن مایع، برنج، مرغ و تخم‌مرغ می‌شود. مردم مختارند که از هر نام و نشان و برند تجاری کالای مورد نیاز خود را از بین ۱۰ قلم کالای ذکر شده تهیه کنند و دولت طبق سبد کالای مشخص شده مابه‌التفاوت قیمت کالا را در طول دوره پرداخت می‌کند.

در ضمن، مبلغ این کالاها به نرخ شهریور ماه سال 1400 خواهد بود. برای مثال، روغن 810 گرمی حدود 14 هزار تومان است. مابه‌التفاوت از محل یارانه فرد پرداخت می‌شود.

کالابرگ الکترونیکی

کالابرگ الکترونیکی در 50 هزار فروشگاه زنجیره ای و غیر زنجیره ای

به گفته صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سامانه کالابرگ الکترونیکی تقریبا در سراسر کشور راه اندازی شده است و 50 هزار فروشگاه؛ چه فروشگاه‌های زنجیره‌ای و چه غیر زنجیره‌ای تا این لحظه به این سامانه متصل شده‌اند.

در اسفند سال گذشته نیز وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست خبری هفتگی خود اعلام کرده بود مردم عزیز می‌توانند به صورت اعتباری تقریبا حدود یک ماه قبل از واریز یارانه نقدی‌شان برای خرید ۱۰ قلم کالای اساسی خرید اعتباری داشته باشند و اگر هم چیزی باقی ماند یا از کالابرگ استفاده نکردند، می‌توانند از حساب یارانه خود برداشت کنند.باشند.

شبکه ملی کالابرگ الکترونیکی همزمان خرید اعتباری و پرداختی را پوشش می دهد

پیشتر حمید فرداد، مدیر پروژه طرح کالابرگ الکترونیکی درباره شبکه ملی اعتبار توضیح داد: این شبکه قابلیت تعریف حساب‌های مختلف برای هر کد ملی به شکل جداگانه را دارد و شبکه‌ای اعتباری و پرداختی به حساب می‌آید که همزمان خرید اعتباری و پرداختی را پوشش می‌دهد. بر این اساس، کاربران با استفاده از سامانه شما می‌توانند از اعتبار یارانه‌ای که به ۱۰ گروه کالایی تعلق گرفته است، از طریق کارت بانکی، USSD و اپلیکیشن موبایلی استفاده و کالاهای تعیین‌شده را خریداری کنند. در حال حاضر چیزی حدود ۵۸ هزار کارتخوان به این سامانه متصل شده است.

کالابرگ الکترونیکی جایگزین یارانه نقدی می شود

کالابرگ الکترونیکی در حقیقت جایگزینی برای یارانه نقدی است. به گفته وزیر دولت تصمیم دارد کالابرگ الکترونیکی را از اوایل تیرماه توزیع کند. کالابرگ الکترونیکی به صورت کاغذ جدا نیست و در همان حساب بانکی مردم عرضه می شود. باتوجه به شرایط اقتصادی بنظر می رسد دریافت کالابرگ الکترونیکی توان خرید مردم را بیشتر می کند.