یک مقام ارشد دولت جو بایدن شنبه شب به وقت محلی برابر با ۷ اکتبر ۲۰۲۳ و ۱۵ مهرماه جاری در واشنگتن در گفتگو با خبرنگاران رسانه های آمریکایی و بین المللی اعلام کرد: هنوز «خیلی زود» است که بگوییم آیا ایران «مستقیما» در حمله گسترده حماس به اسرائیل دست داشته است

کاخ سفید: اظهارنظر درباره نقش ایران در حمله به اسرائیل "خیلی زود" است
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

یک مقام ارشد دولت جو بایدن شنبه شب به وقت محلی برابر با ۷ اکتبر ۲۰۲۳ و ۱۵ مهرماه جاری در واشنگتن در گفتگو با خبرنگاران رسانه های آمریکایی و بین المللی اعلام کرد: هنوز «خیلی زود» است که بگوییم آیا ایران «مستقیما» در حمله گسترده حماس به اسرائیل دست داشته است.

مقام ارشد کاخ سفید که نامش فاش نشده است در این رابطه افزد: با این حال «بدون شک حماس توسط ایران و دیگران تامین مالی، تجهیز و مسلح شده است».

این مقام ارشد کاخ سفید اضافه کرد: «اسرائیل حق دفاع از خود و مردمش را دارد ما آماده ارائه تمام ابزارهای حمایتی مناسب به دولت و مردم اسرائیل هستیم.»

این مقام آمریکایی ادامه داد که واشنگتن و تل آویو در خصوص نیازهای نظامی رژیم اسرائیل  پس از حمله حماس هماهنگ هستند.

این مقام دولت بایدن همچنین این موضوع را که واشنگتن نشانه خاصی یا هشداری درباره حمله به اسرائیل داشته است، رد کرد.

پیش از این، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با رد فضاسازی ها درباره ارتباط عملیات طوفان الاقصی نیروهای مقاومت فلسطین و توافق اخیر دولت بایدن با تهران گفت که توافق تبادل زندانیان با تهران و آزادسازی اموال مسدود شده ایران در کره جنوبی ارتباط با حملات علیه رژیم اسرائیل ندارد.

متیو میلر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز شنبه به وقت محلی برابر با ۷ اکتبر ۲۰۲۳ و ۱۵ مهرماه جاری اعلام کرد: توافق برای بازگرداندن شهروندان آمریکایی از ایران هیچ ارتباطی به حمله وحشتناک علیه اسرائیل ندارد. حتی یک پنی هم خرج نشده و این دارایی فقط می‌تواند برای نیازهای بشردوستانه هزینه شود. هر گونه اظهارنظر بر خلاف این امر نادرست است.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز  با اشاره به ۶ میلیارد دلار دارایی‌های ایران در بانک‌های دوحه روز شنبه به وقت محلی برابر ۷ اکتبر ۲۰۲۳ و ۱۵ مهرماه جاری در حساب کاربری خود در شبکه ایکس (توئیتر سابق ) گفت: تمام پولی که در حساب های محدود در دوحه به عنوان بخشی از توافق آزادی ۵ آمریکایی در ماه سپتامبر سپرده شده، در دوحه باقی می ماند. یک پنی نیز از این پول خرج نشده است. این دارایی ها نمی‌تواند به ایران منتقل شود و فقط می‌تواند در آینده برای اهداف بشردوستانه استفاده شود. هر گونه اظهارنظر بر خلاف این امر نادرست و گمراه کننده است.

معاون سخنگوی کاخ سفید  نیز ادعاهای برخی از جمهوری خواهان مبنی بر کمک دولت بایدن به حمایت مالی از حمله حماس به اسرائیل از طریق آزادسازی منابع مالی ایران به عنوان بخشی از مبادله زندانیان را "دروغ شرم آور" خواند.

اندرو بیتس معاون کارین ژان پی یر سخنگوی کاخ سفید، به طور خاص پیام‌های سناتورها ریک اسکات و جی دی ونس را مورد انتقاد قرار داد که ادعا کرده ‌اند انتقال ۶ میلیارد دلار سرمایه ایران از کره جنوبی به قطر به حمله روز شنبه مقاومت فلسطین به رژیم صهیونیستی نقش داشته است.

اسکات ادعا کرد: جو بایدن به ایران تعظیم کرد و ۶ میلیارد دلار به این حکومت که هر روز برای نابودی اسرائیل نقشه می‌کرد، کمک و با این کار این حمله را تامین مالی کرد. در حالی که بایدن سکوت کرده است، مماشات او با ایران و تروریست‌های حماس در آژیرهای خطر در اسرائیل به گوش می‌رسد.

معاون سخنگوی کاخ سفید در پاسخ گفت: «این اظهارات از هر نظر یک دروغ شرم آور است. در این زمان جمهوریخواهان و دموکرات‌ها باید کاملاً در حمایت از دفاع اسرائیل از خود متحد باشند.»

آدرین واتسون سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز درواکنش گفت: اکنون زمان انتشار اطلاعات نادرست نیست. حتی یک سنت از این دارایی‌های آزاد شده ایران هزینه نشده است و وقتی هزینه شود، فقط می‌توان آن را برای اموری مانند خرید غذا و دارو هزینه کرد. این دارایی‌ها مطلقاً هیچ ارتباطی با حملات وحشتناک امروز ندارند و اکنون زمان انتشار اطلاعات نادرست نیست. "

به گزارش ایرنا، نیروهای مقاومت فلسطین از صبح روز شنبه ۱۵ مهرماه جاری عملیات همه جانبه و بی نظیر خود را از غزه (جنوب) علیه مواضع رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی آغاز کرده اند؛ عملیاتی که در عمر ۷۵ ساله اشغالگران غاصب نظیر نداشته و صهیونیست ها را در شوک فرو برده است.

عملیات همه جانبه و پیچیده مقاومت فلسطین در سرزمین های اشغالی از غزه آغاز شده و اخبار غیررسمی حکایت از آماده شدن گروه های مقاومت در کرانه باختری و سراسر سرزمین های اشغالی علیه صهیونیست ها حکایت دارد.

اسارت ۳۵ نظامی صهیونیست و اعلام آن از سوی حماس و تایید آن از سوی منابع صهیونیستی فقط در طول سه ساعت اولیه عملیات از دیگر رویدادهای مهم عملیات بی نظیر رزمندگان فلسطینی است.

با آغاز حمله همه جانبه رزمندگان مقاومت ارتش فلسطین به مواضع صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی، ارتش این رژیم صهیونیستی نظامیان ذخیره خود را فراخواند و این در حالی است که یک مقام ارشد حماس، امروز را «روز انقلاب» علیه اشغالگری نامید.

 عملیات غافلگیرانه و گسترده مقاومت فلسطین به سرزمین های اشغالی درحالی روز نخست را پشت سر گذاشته است که مقامات رژیم صهیونیستی از جمله بنیامین نتانیاهو از آن به تلخ ترین و سخت ترین روز یاد کرده و در مقابل آن ، آزادیخواهان جهان و کشورهای اسلامی را به ستایش واداشته است.

«ابوعبیده» سخنگوی گردان‌های شهید عزالدین القسام شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) بامداد یکشنبه تشریح کرد: تعداد اسرای اسرائیلی بسیار فراتر از آن چیزی است که بنیامین نتانیاهو تصور می کند.

براساس گزارش منابع صهیونیستی، شمار زخمی های این رژیم در عملیات طوفان الاقصی مقاومت به بیش از یکهزار و ۵۹۰ تن رسیده است.

وزارت بهداشت فلسطین مستقر در غزه اعلام کرد که تاکنون یکهزار و ۷۰۰ فلسطینی در جریان حملات رژیم صهیونیستی به این باریکه مجروح شدند.