معاونان وزرای خارجه ایران و روسیه در تهران درباره آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله مذاکرات رفع تحریم‌ها رایزنی و بر استمرار مشورت‌های راهبردی بین ایران و روسیه تاکید کردند.

رایزنی باقری و ریابکوف درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

معاونان وزرای خارجه ایران و روسیه در تهران درباره آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله مذاکرات رفع تحریم‌ها رایزنی و بر استمرار مشورت‌های راهبردی بین ایران و روسیه تاکید کردند.

علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه روز چهارشنبه میزبان سرگی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه و علی بیگ باکایف معاون وزیر خارجه قزاقستان بود.

در دیدار معاونان وزرای خارجه ایران و روسیه، دو طرف درباره آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله مذاکرات رفع تحریم رایزنی و تبادل نظر و بر استمرار مشورت‌های راهبردی بین ایران و روسیه تاکید کردند.

همچنین پس از چهار سال، دور جدید رایزنی‌های سیاسی بین ایران و قزاقستان، به ریاست علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه و علی بیگ باکایف، معاون وزیر خارجه قزاقستان، در تهران برگزار شد.

در این نشست، طرفین درباره توسعه روابط دوجانبه و موضوعات متنوع منطقه‌ای و بین‌المللی به رایزنی و تبادل نظر پرداختند.

در جریان این گفتگوها طرفین در خصوص طیفی از موضوعات دوجانبه از جمله تسهیل روابط اقتصادی و تجاری، سفر پیش روی معاون نخست وزیر قزاقستان به تهران و امضای نقشه راه تجاری دو کشور، ارتقای روابط فرهنگی و علمی از جمله تبادل استاد و دانشجو،  گسترش همکاری در حوزه گردشگری بین دو کشور به عنوان ابزاری برای شناخت دو ملت و نیز افزایش تعاملات پارلمانی تبادل نظر کردند.

معاون وزارت خارجه ایران تصریح کرد: همکاری ایران و قزاقستان در عرصه بین‌المللی، نقش مهمی در تقویت سازوکارهای چندجانبه دارد. ایشان همچنین با تأکید بر اهمیت همکاری‌های منطقه ای توسعه تعامل در قالب سازمان همکاری شانگهای و کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادساز (سیکا) در تحکیم ثبات و ترویج امنیت پایدار خواهد بود.

باقری با اشاره به حملات غیرانسانی و جنایات رژیم صهیونسیتی در نوار غزه اظهار داشت: مناسب است تا تمام کشورهای مسلمان از تمامی ابزارهای لازم برای توقف این جنگ بهره جویند، چرا که اولویت توقف کشتار مردم بی گناه فلسطین است.

معاون وزارت امور خارجه ایران با اشاره به اراده دو طرف برای برگزاری دور جدید کمیسیون مشترک اقتصادی طی چند هفته آینده، تصریح کرد: ظرفیت‌های مکمل اقتصادی نویدبخش همکاری‌های پایدار و باثبات اقتصادی ایران و قزاقستان است.

علی بیگ باکایف، معاون وزیر امور خارجه قزاقستان نیز در این نشست بر اراده جدی کشورش برای توسعه همکاری‌های دوجانبه و نیز تعامل بیشتر دو کشور در عرصه مناسبات منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کرد.

در این سفر، معاون وزیر خارجه قزاقستان با مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، شیخ‌الاسلامی رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی، اسدالله اشراق جهرمی، مدیرکل صلح و امنیت پایدار وزارت امور خارجه دیدار و گفتگو کرد.