یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی گفت: آمریکا و غربی‌ها می‌خواهند متحدان روسیه را درگیر یک جنگ فرسایشی کنند.

حمله صهیونیست‌ها به غزه برای برهم‌زدن معادلات جنگ اوکراین است
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

گروه سیاست مثلث‌آنلاین: جنگ روسیه و اوکراین در شرایطی همچنان ادامه دارد که صهیونیست‌ها از این سو حملات وحشیانه خود علیه مردم بی‌دفاع غزه را پایان نمی‌دهند. هم‌زمانی این دو جنگ با یکدیگر چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟

حسین کنعانی‌مقدم، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی درباره این موضوع به «مثلث‌آنلاین» گفت: «بعد از حمله روسیه به اوکراین عملا معادلات بین‌المللی و شکل‌گیری نظم نوین جهانی وارد مرحله گذر شد. در این مرحله جنگ‌هایی رخ می‌دهد که عمدتا به صورت کوتاه‌مدت یا فرسایشی است. برخلاف جنگ جهانی دوم چنین جنگ‌هایی تحت کنترل و محدود است. اقدامات صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها غزه برای برهم زدن معادلات جنگ اوکراین است؛ آنها می‌خواهند متحدان روسیه را درگیر یک جنگ فرسایشی کنند».

او ادامه داد: «به نظر می‌رسد ناتو و آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که حمایت‌هایشان از اوکراین بی‌نتیجه بود و روسیه در زمین موفق است و ماشین جنگ روسیه علی‌رغم حمایت‌های مالی و تسلیحاتی کلانی که به اوکراین کردند، همچنان کار می‌کند».

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی همچنین بیان کرد: «تا زمانی تکلیف جنگ اوکراین روشن نشود، جنگ غزه ادامه می‌یابد زیرا آمریکا در پی ایجاد موازنه منفی است. مسئله این است گرچه جنگ غزه در کوتاه‌مدت به نفع روس‌ها تمام شد اما ادامه جنگ اوکراین وضعیت را برای روس‌ها هم بسیار سخت می‌کند و البته برای غربی‌ها».

کنعانی‌مقدم در پایان گفت: «آقای پوتین اهل معامله است و آمریکایی‌ها هم اهل توافق. آمریکایی‌ها بدشان نمی‌آید با یک تواف طرف مقابل را کنترل کنند اما پوتین هم از آن سو معامله می‌کند تا به منعفت برسد و همین‌طوری توافقی را امضا نمی‌کند. با همه اینها در شرایط کنونی انجام مذاکره با روسیه برای مقامات آمریکایی دارای ریسک است و بسیار بعید است آنها تا انتخابات ریاست‌جمهوری این ریسک را بپذیرند».