پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

توقیف کشتی گلکسی لیدر که در حال انتقال محموله نظامی برای صهیونیست‌ها بود، یک اقدام کاملا بازدارنده و انقلابی است که در شرایط بسیار حساس از سوی نیروهای انصارا... یمن صورت گرفت.

این اقدام نیروهای مسلح یمن در حالی انجام شد که انصارا... در هفته‌های گذشته بارها اخطار داده بود، اگر رژیم صهیونیستی حملات به غزه و بمباران مردم مظلوم این منطقه را متوقف نکند، انصارا... تمام کشتی‌های رژیم صهیونیستی را که از تنگه باب‌المندب عبور می‌کنند، هدف حمله قرار می‌دهد. به دنبال این هشدارها اقدام دیروز انصارا... یمن و توقیف کشتی اسرائیلی نشان‌دهنده اقتدار داخلی و منطقه‌ای این مجموعه مقاومت است و نشان می‌دهد که قدرت پنهانی انصارا... چه به لحاظ اشراف دریایی و چه توانمندی‌های موشکی بسیار بالاست. طی روزهای گذشته، انصارا... یمن با تمام قدرت در کنار مردم غزه ایستاده و هرچه در توان داشته، برای حمایت از مردم مظلوم این منطقه و توقف جنایات صهیونیست‌ها به‌کار گرفته است. در همین زمینه می‌توان به شلیک موشک‌های متعدد به مراکز حساس رژیم صهیونیستی درسرزمین‌های اشغالی و همچنین حملات پهپادی به مواضع صهیونیست‌ها اشاره کرد. اکنون هم توقیف کشتی رژیم صهیونیستی در دریای سرخ، نشان‌ می‌دهد انصارا... ازقدرت بازدارندگی بسیار بالایی برخوردار است و می‌تواند آسیب جدی به رژیم صهیونیستی وارد کند. انصارا... یمن این اقتدار را به پشتوانه مردم مجاهد یمن به دست آورده و مردم مظلوم این کشور در روزهای گذشته، گسترده‌ترین تجمعات اعتراضی در محکومیت جنایات اسرائیل و حمایت از فلسطین را خلق کرده‌اند. متاسفانه در چنین شرایطی که انصارا... درصدد کمک‌رسانی به مردم غزه و ایجاد بازدارندگی در مقابل جنایات رژیم صهیونیستی است و تلاش دارد با تمام توان خود جنایتکاران صهیونیست را وادار به قطع بمباران کند، بسیاری از کشورهای عرب منطقه در مقابل تجاوزات رژیم صهیونیستی و کشتار مردم مظلوم منطقه سکوت کرده‌اند و هیچ‌اقدام عملی در جهت بازدارندگی رژیم صهیونیستی انجام نمی‌دهند.

تاسف‌بارتر این‌که حتی بعضی از کشورهای عرب عضو شورای همکاری خلیج‌فارس به جای رژیم صهیونیستی، حماس و جهاد اسلامی فلسطین را که در حال دفاع از خود وسرزمین مادری خویش هستند، محکوم کرده‌اند. این نشان می‌دهد چقدرمیان دولت‌های برخی کشورهای عرب منطقه با ملت‌ها فاصله است و در حالی که جنبش‌های انقلابی منطقه به دفاع از مردم مظلوم غزه مشغول است، برخی کشورهای عرب برخلاف خواست مردم خود حرکت می‌کنند. در اینجا باید به این نکته نیز اشاره کرد که اقدامات بازدارنده انصارا... به‌ویژه توقیف کشتی حامل محموله نظامی، کاملا مبتنی بر حقوق بین‌الملل است، زیرا تنگه باب‌المندب بخشی از قلمرو سرزمینی یمن است و این حق طبیعی محور مقاومت و انصارا... یمن است که از عبور کشتی‌های جنگی رژیم صهیونیستی و کشتی‌هایی که مهمات کشورهای غربی را برای رژیم صهیونیستی حمل می‌کنند، جلوگیری کند و صهیونیست‌ها باید بدانند که ممکن است در آینده در جاهای دیگر نیز مشابه رویدادی که دیروز رخ داد، اتفاق بیفتد. صهیونیست‌ها باید بدانند که قادر به مقابله با محور مقاومت نیستند و تجربه چند هفته گذشته و حملات موشکی و پهپادی یمن به اراضی اشغالی نیز ثابت کرد رژیم صهیونیستی قادر به پاسخگویی به این حملات نیست. انصارا... یمن از یک‌تجربه هشت‌ساله جنگ برخوردار است و مواضع این گروه مقاومت از عدن تا صنعا بسیار مستحکم است. همچنین پیچیدگی‌هایی در یمن و در گروه انصارا... وجود دارد وهمین پیچیدگی‌ها، صهیونیست‌ها را در پاسخگویی به مقاومت یمن عاجز کرده است. درچنین شرایطی می‌توان با قاطعیت گفت، انصارا... یمن قادر خواهد بود با اقدامات خود علیه صهیونیست‌ها اعم از پرتاب موشک یا حملات پهپادی و همچنین منع تردد کشتی‌ها، نقش محوری در تحولات غزه بازی کند و با تکمیل پیروزی‌های مقاومت فلسطین درعملیات طوفان‌الاقصی، مانع باج‌خواهی آمریکا و رژیم‌صهیونیستی شود.

حسن هانی‌زاده | تحلیلگر مسائل منطقه

منبع: روزنامه جام جم