آتش‌بس موقت چهار روزه درگیری‌ها در غزه پس از توافق حماس و رژیم صهیونیستی، از صبح امروز (جمعه) وارد فاز اجرایی شد.

فوری | آغاز آتش‌بس در غزه؛ اسرائیل آتش‌بس را نقض کرد!
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

آتش‌بس موقت چهار روزه درگیری‌ها در غزه پس از توافق حماس و رژیم صهیونیستی، از صبح امروز (جمعه) وارد فاز اجرایی شد.

آتش‌بس چهار روزه غزه از ساعت هفت صبح به وقت فلسطین و برای تبادل اسرا اجرایی شده است.

دقایقی قبل از اجرای آتش‌بس، رژیم صهیونیستی حملات هوایی شدیدی به مناطق مختلف نوار غزه داشت. قایق‌های اشغالگر نیز ساحل رفح در جنوب نوار غزه را هدف قرار دادند. توپخانه رژیم صهیونیستی نیز اطراف منطقه الخیام را هدف گرفت.

اجرای این توافق پس از تاخیر یک روزه آغاز شده است. در ابتدا قرار بود توافق تبادل اسرا بین رژیم صهیونیستی و جنبش حماس از صبح روز پنجشنبه آغاز شود، اما تا روز جمعه به تعویق افتاد. یک مقام صهیونیست گفته بود اختلافات، مانع آغاز آتش‌بس در غزه است.

یک منبع سیاسی رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه از وجود اختلافاتی میان کابینه این رژیم و جنبش حماس خبر داد که مانع آغاز اجرای آتش‌بس در نوار غزه شده بود.

منابع رژیم صهیونیستی مدعی بودند فهرستی از اسامی اسرای اسرائیلی که حماس قصد آزاد کردن آن‌ها را دارد در اختیار ندارند. 

جنبش حماس روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: بعد از مذاکرات سخت ‌و پیچیده که روزهای زیادی زمان برد به یاری خداوند و تلاش‌های گسترده قطر و مصر به توافق آتش‌بس انسانی (آتش‌بس موقت) به مدت چهار روز دست یافتیم.

در همین راستا، گردان‌های عزالدین القسام، شاخه نظامی حماس اعلام کرد: آتش‌بس چهار روز خواهد بود که از صبح جمعه شروع خواهد شد و طی آن هرگونه اقدام نظامی گردان‌های القسام و گروه‌های مقاومت فلسطین و دشمن صهیونیستی در طول ایام آتش‌بس متوقف خواهد شد.

در ادامه بیانیه آمده است: پرواز هواپیماهای صهیونیستی به طور کامل در جنوب نوار غزه متوقف می‌شود و پرواز هواپیماهای صهیونیستی در شهر غزه و شمال نوار غزه به مدت ۶ ساعت در روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ عصر متوقف می‌شود.

القسام تأکید کرد که در مقابل هر اسیر صهیونیست، سه اسیر زن و کودک فلسطینی آزاد خواهد شد. شاخه نظامی حماس اضافه کرد، طی چهار روز آتش‌بس موقت ۵۰ اسیر صهیونیست اعم از زن و کودک کمتر از ۱۹ سال آزاد خواهند شد.

القسام ادامه داد، روزانه ۲۰۰ کامیون مواد غذایی و تجهیزات پزشکی و همچنین روزانه چهار کامیون سوخت و گاز مایع برای همه مناطق در نوار غزه وارد می‌شود.

رژیم صهیونیستی و مقاومت فلسطین بامداد چهارشنبه و پس از پذیرش شروط مقاومت توسط تل‌آویو، درباره مفاد آتش‌بس و تبادل اسرا به توافق رسیده بودند.

اهمیت آتش‌بس در غزه 

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس نیز درباره اهمیت آتش بس در غزه گفت: مردم غزه و مقاومت، با پایداری و ایستادگی توانستند رژیم صهیونیستی را به پذیرش شروط مقاومت در آتش بس مجبور کنند.

این آتش‌بس پس از آن انجام می‌شود که طبق اعلام دفتر اطلاع‌رسانی دولت فلسطین در نوار غزه، شمار شهدای غزه به ۱۴ هزار و ۸۴۵ نفر از هفتم اکتبر تاکنون رسیده است.

نقض آتش‌بس

البته این درحالی‌ست که صبح امروز الجزیره خبر داد نیروهای صهیونیست‌ در مجاورت بیمارستان رنتیسی اقدام به تیراندازی کرده‌اند تا از بازگشت شهروندان غزه به خانه‌های خود جلوگیری کنند.

همچنین مدیر بیمارستان اندونزی به این شبکه خبر داد حدود ۲۰۰ سرباز اشغالگر بدون هشدار قبلی به این بیمارستان یورش برده‌اند و اقدام به تیراندازی به سمت مردم کرده‌اند.

منبع : ایسنا