پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

درهمین زمینه ابوالفضل ظهره‌وند، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با جام‌جم با بیان این‌که ما رویکردهای متفاوتی را در ساختارهای سیاسی کشور از جمله در حوزه سیاست خارجی شاهد هستیم، گفت: برجام نه یک توافق بلکه یک پروژه بود که تقویت روابط و پیوندهای ایران با غرب را پیگیری می‌کرد و در همین زمینه شاهد سند ۲۰۳۰ و برجام ۲ و ۳ هم بودیم که گرچه آن را با جزئیات آماده کردند اما نتوانستند انجام دهند.

به گفته ظهره‌وند، این موضوع نشان می‌دهد این موضوعات از نمادهای این رویکرد است؛ یعنی گفت‌وگوهایی که همواره در خلوت انجام شده اما گزارش نمی‌شود. مثلا نمونه آن توافق سعدآباد است که بعد از مشخص شدن، جلوی آن گرفته‌شد و رهبری هم تاکید کردند کسانی که صنعت هسته‌ای را متوقف کردند، خودشان هم باید آن را دوباره اجرایی کنند. 

این کارشناس مسائل بین‌الملل با تاکید بر این‌که یک لابی قوی در کشور وجود دارد که این استراتژی را برای ارتباط با غرب دنبال می‌کند، یادآور شد: افرادی به عمان رفتند و مذاکره کردند که البته بخش‌های مهمی از آن گفته نشد تا این‌که ما بعدها در خاطرات طرف آمریکایی متوجه آن شدیم و ما پیگیر و مدعی وجود چنین توافقاتی نانوشته هستیم. وی اضافه کرد: در اواخر دولت احمدی‌نژاد و اوایل دولت روحانی یعنی قبل از امضای برجام، گفت‌وگوهایی در عمان با طرف‌های آمریکایی صورت گرفت لذا مرور خاطرات طرف‌ آمریکایی نشان می‌دهد همواره این مناسبات برقرار و جریان لابی مشغول رایزنی بوده و هست، کما این‌که این جریان اکنون می‌خواهد برجام را که به این نقطه رسیده و مرگ آن قطعی شده، احیا کند. ظهره‌وند بر همین اساس ادامه داد: بدون وجود این لابی و حضور این عناصر هیچ‌گاه تحریم در ایران موثر واقع نمی‌شد در واقع این ظرفیت داخلی هم برای تحریم‌ها گرا می‌دهند که در چه حوزه‌هایی باشد و هم چه اقداماتی صورت بگیرد که این تحریم‌ها اثربخش شود. 

وی با اشاره به اهمیت آمریکایی‌زدایی در کشور ومنطقه تصریح کرد جریانات نفوذ داخلی اقدامات و سیاست‌های آمریکا را در ایران موثر می‌کنند. 

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به تلاش این جریان برای بی‌اعتبار کردن سیاست استکبارستیزی جمهوری اسلامی نیز خاطرنشان کرد: البته آنها قطعا نمی‌توانند چنین کاری راانجام دهند؛ چراکه موجودیت وتفکرانقلاب اسلامی مبتنی بر استکبارستیزی و نفی سلطه و دفاع از مستضعفان بوده‌است.

وی با تاکید بر این‌که ایران به دنبال سلطه بر کشورهای منطقه نیست و جبهه مقاومت فرمانبر ایران نبوده و نیست، افزود: همه کشورهای اسلامی را به استقلال دعوت کرده‌ایم اما جبهه استکبار این هویت‌بخشی به کشورهای اسلامی توسط ایران را برنمی‌تابد.