وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه تروریسم، مربوط به سال ۲۰۲۲ که روز پنجشنبه نهم آذر ۱۴۰۲ منتشر کرد «ایران را بزرگ‌ترین حامی تروریسم در جهان و تسهیل‌کننده فعالیت‌های تروریستی» خوانده است که این موضوع با واکنش ایران مواجه شد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران بعد از انتشار این ادعاها، دیروز به گزارش سالانه تروریسم وزارت خارجه آمریکا واکنش نشان داد. وی گزارشات سالانه کشوری آمریکا درمورد تروریسم که با دستور کار تهدیدانگاری کشورهای غیرهمسو یا مخالف این کشور تدوین می‌شود را فاقد اعتبار و وجاهت بین‌المللی خواند و گفت که این گزارشات تغییری در واقعیات مربوط به تلاش‌های واقعى کشورها براى مقابله جدی با تروریسم ایجاد نمی‌کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی دراین‌خصوص گفته است: اکنون بعد ازگذشت ۲۰سال ازانتشاراین قبیل گزارش‌های یکسویه و جهت‌دار، جامعه بین‌المللی و افکار عمومی جهان در موقعیت بهترى براى درک و قضاوت رفتار و اقدامات دوگانه دولت آمریکا در برخورد با پدیده شوم تروریسم قرار دارد.

وی تصریح کرده که آمریکا نمى‌تواند با قلب واقعیات و روایت‌سازى غلط، اقدامات مشروع جنبش مقاومت در منطقه برای مقابله با اشغالگری که از نظر بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است را با برچسب‌هاى دروغین تروریسم زیر سؤال ببرد.

کنعانی اضافه کرده است: بر همگان روشن است که دولت آمریکا متهم اصلی در تشکیل، آموزش، تجهیز و هدایت تروریست‌های داعش است که اخیرا نیز با حمایت همه‌جانبه از تروریسم دولتى رژیم اسرائیل و در اختیار قرار دادن انواع بمب‌ها و تسلیحات مرگبار به این رژیم تروریستی و با ممانعت و وتوی مکرر قطعنامه‌هاى توقف بمباران‌های غزه در شوراى امنیت سازمان ملل، در کشتار وحشیانه بیش از ۱۵هزار غیرنظامی و زن و کودک در غزه، شریک اصلى جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی فلسطینی‌ها بوده است. در این گزارش که ایران آن را فاقد وجاهت بین‌المللی می‌خواند، آمریکا مدعی شده که ایران از اقدامات تروریستی در منطقه از طریق گروه‌های نیابتی حمایت کرده و ادعاهایی نیز علیه سپاه‌پاسداران و وزارت اطلاعات مطرح شده است. طرح این ادعاها در حالی است که جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده که هیچ گروه نیابتی در منطقه ندارد. در همین زمینه حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه اخیرا در گفت‌وگویی با شبکه سی.بی.اس درباره حملات اخیر به پایگاه‌های آمریکا در سوریه و عراق اظهار کرد: گروه‌هایی که در عراق و سوریه علیه منافع آمریکا اقدام کرده‌اند، خود تصمیم گرفته‌اند و براساس جمع‌بندی و تصمیمات خود اقدام کرده‌اند... اما در مورد این‌که چرا این گروه‌ها علیه آمریکا عمل می‌کنند، مثلا در عراق این کشور سال‌ها تحت اشغال نظامیان آمریکا بود. در دوره اشغال آمریکا بیش از یک میلیون و ۱۰۰هزار عراقی کشته شدند. گروه‌هایی برای مبارزه با داعش در عراق بسیج شدند. همین‌طور در سوریه برای مبارزه با داعش بسیج شدند. خوب آنها اکنون خود تصمیماتی را می‌گیرند و عمل می‌کنند.

ناصر کنعانی در ادامه به ترور سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی که در گزارش تروریسم آمریکا نیز به آن اشاره شده پرداخت و افزود: دولت آمریکا با اذعان به دست داشتن مقامات سابق این کشور در ترور شهید سلیمانی، همچنان از مسئولیت خود در پاسخگویی و نیز به عدالت سپردن جنایتکاران دخیل در این جنایت فرار می‌کند و به طور شرم‌آوری خود را در جایگاه مدعی قرار می‌دهد. این دیپلمات ارشد ایرانی همچنین گفت که دولت آمریکا با تسهیل تردد، ارتباط گرفتن، تامین مالى و پناه دادن تروریست‌ها و ایجاد بهشت امن برای رهبران تروریست فرقه منافقین و دیگر گرو‌هک‌های تروریستی و خرابکار برای پیشبرد برنامه‌هاى سیاست خارجی خود، رسما به استفاده ابزاری از تروریسم متوسل شده و همچنان به ریاکاری خود در این زمینه ادامه می‌دهد. سخنگوی وزارت خارجه در پایان اعلام کرده است که جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن اقدامات حمایتی آمریکا از تروریسم، به تلاش خود برای افشاسازی نفاق آشکار دولت آمریکا درخصوص تروریسم ادامه خواهد داد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه اخیرا هم در نشست هفتگی با خبرنگاران تصریح کرده بود که گروه‌های مقاومت در منطقه تحت امر ایران نیستند که از ایران فرمان بگیرند و ایران در منطقه، گروه‌های وکالتی ندارد که به آنها دستور بدهد.

بنابراین موضع کشورمان همین است؛ ایران در منطقه گروه‌های وکالتی ندارد که به آنها دستور بدهد. (اتفاقات روی‌داده) بخشی از واکنش‌هایی است که به جنایات رژیم صهیونیستی تحت حمایت دولت آمریکا در منطقه نشان داده می‌شود.