گفته می‌شود احزاب اصلاح‌طلب کارگزاران سازندگی، ندای ایرانیان و اعتماد ملی می‌خواهند با حزب نزدیک به حسن روحانی یعنی اعتدال و توسعه ائتلاف کنند.

ائتلاف اصلاح‌طلبان با اعتدالی‌ها قطعی است؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

گروه سیاست مثلث‌آنلاین: با مشخص‌شدن نتایج بررسی صلاحیت‌ها هر دو جناح سیاسی مشغول رایزنی‌های درون‌جناحی خود هستند تا دیگر آرایش انتخاباتی خود را نهایی کنند. بحث ائتلاف هم، چه در میان اصولگرایان و چه در بین اصلاح‌طلبان وجود دارد.

در آخرین خبر علی‌محمد نمازی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران، درباره احتمال ائتلاف کارگزاران با احزاب اعتماد ملی، ندای ایرانیان و اعتدال و توسعه گفته است که «اگر کاندیداهای متنوع و مورد علاقه اکثریت مردم در صحنه حضور و امکان رقابت وجود داشته باشد به نظر من زمینه گفتگو و ائتلاف فراهم است».

آنچه تا اینجای کار مشخص است، آن است که محور اصلی انتخابات در میان اصلاح‌طلبان با همین احزاب مذکور است و گرچه جبهه اصلاحات ایران که در سیطره حزب اتحاد ملت قرار دارد، هیچ موضعی مبنی بر تشویق اصلاح‌طلبان به حضور در انتخابات نگرفته است اما احزاب متعددی تمایل دارند که به صورت حداکثری وارد انتخابات شوند.

با این اوضاع به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان به سمت ائتلاف با اعتدالی‌ها می‌روند؛ به ویژه آنکه حسن روحانی شخصا هم بسیار فعال شده است و از آن سو طیف چپ اصلاحات رغبتی به شرکت در انتخابات ندارد. نکته همین است که مخالفان ائتلاف همان طیف چپ است که فعلا تصمیمی برای اصل شرکت یا عدم شرکت در انتخابات نگرفته‌اند. با این اوضاع به نظر می‌رسد ائتلاف اصلاح‌طلبان مشارکت‌خواه با اعتدالی‌ها قطعی است؛ مگر آنکه در دو ماه منتهی به انتخابات اتفاقات دیگری رخ دهد.