سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اقدام جمهوری اسلامی بر مبنای حق مشروع در مقابله با عناصر تروریستی و وابسته به رژیم صهیونیستی در اربیل عراق که امنیت ملی ایران و شهروندانش را در معرض تهدید و خطر قرار داده بودند، صورت گرفت. ایران در برخورد بازدارنده با منابع تهدید کننده امنیت ملی خود و تنبیه جنایتکاران تردید نخواهد کرد.

موضع تند ایران در خصوص بیانیه اتحادیه عرب
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه با ابراز تأسف از صدور بیانیه اخیر وزرای خارجه اتحادیه عرب و مردود دانستن مفاد آن اظهار داشت: اقدام جمهوری اسلامی بر مبنای حق مشروع در مقابله با عناصر تروریستی و وابسته به رژیم صهیونیستی در اربیل عراق که امنیت ملی ایران و شهروندانش را در معرض تهدید و خطر قرار داده بودند، صورت گرفت و جمهوری اسلامی ایران در برخورد بازدارنده با منابع تهدید کننده امنیت ملی و نیز دفاع از امنیت شهروندان خود و تنبیه جنایتکاران تردید نخواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و حسن همجواری با آن، از اصول ثابت و اثبات شده جمهوری اسلامی ایران در رابطه با عراق است. در همین راستا در سال های گذشته خاصه از آغازین روزهای حمله داعش و گروه‌های تکفیری به عراق، جمهوری اسلامی ایران با رویکرد مسئولانه خود برای حفظ امنیت، حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور، با تمام توان در کنار دولت، ملت و نیروهای مسلح عراق قرار گرفت.

کنعانی در عین حال تاکید کرد: از دولت عراق انتظار می‌رود به توافقنامه امنیتی که بین دو کشور در سال گذشته امضا گردیده متعهد باشد و مفاد آن را به صورت کامل اجرا نماید.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: رابطه ایران و عراق مستحکم، همه جانبه و مبتنی بر منافع و مصالح مشترک و نیز پیوندهای ناگسستنی میان دو ملت است، فلذا انتظار می‌رود اتحادیه عرب تلاش‌ها و توان سیاسی، حقوقی و بین‌المللی خود را مصروف توقف حملات وحشیانه و نسل‌کُشی رژیم صهیونیستی در نوار غزه و رفع اشغال ۷۵ ساله از سرزمین فلسطین و حمایت از ملت مظلوم آن نماید.

به گزارش ایرنا، وزیران امورخارجه اتحادیه عرب چهارشنبه شب با انتشار بیانیه‌ای درباره حمله ایران به مقر تروریستی وابسته به سازمان جاسوسی موساد در اربیل کردستان عراق واکنش نشان دادند.

تارنمای اینترنتی وزارت امورخارجه عراق خبر داد اتحادیه عرب این بیانیه را در نشست فوق العاده خود که چهارشنبه شب و به ریاست و درخواست بغداد و به دنبال حمله موشکی ایران به مقر موساد در کردستان عراق صورت گرفت، بیان کرده است.

در این نشست آمده است، حمله به خاک کشور، تجاوز محسوب می شود و محکوم است.

در این بیانیه بر لزوم احترام به حاکمیت عراق و همچنین حمایت از تلاش های بین المللی عراق برای حفظ حاکمیت و امنیت سرزمین و مردمش تاکید کرد.