سخنگوی وزارت امور خارجه ناصر کنعانی امروز اتهام‌های بی‌اساس دبیرکل ناتو درباره نقش ایران در منطقه را محکوم کرد و به «طنز تلخ» شبیه دانست.

واکنش کنعانی به اتهام‌های دبیرکل ناتو علیه ایران: «طنز تلخ» است
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

ناتو و برخی اعضای آن «مسبب اصی بی ثباتی و ناامنی» نه فقط در منطقه، بلکه در سراسر جهان هستند، این را سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به اتهام‌زنی و اظهارات بی‌اساس دبیرکل ناتو بیان کرد.

ناصر کنعانی امروز (سه‌شنبه) دهم بهمن ماه ضمن محکوم کردن ادعاهای بی‌اساس دبیرکل ناتو درباره نقش ایران در منطقه، این ادعاها را به «طنزی تلخ» شبیه دانست و به سابقه تاریک استعمارگری، طراحی و اجرای سیاست‌های مخرب و مداخله جویانه و نیز اقدامات نظامی در غرب آسیا و دیگر مناطق جغرافیایی توسط ناتو و برخی از اعضای آن اشاه کرد. 

حضور ۲۰ ساله ناتو در افغانستان که حاصلی جز ۴۵ برابر شدن تولید مواد مخدر در این کشور نداشت و تحریکات این سازمان که از جمله ریشه‌های اصلی جنگ اوکراین است، از جمله سیاست‌های مخرب این ائتلاف نظامی است.

«ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بامداد امروز سه‌شنبه، ایران را به بی‌ثبات کردن مداوم منطقه غرب آسیا متهم کرد و گفت که «ایران به دلیل حمایت از تروریست‌هایی که به کشتی‌ها در دریای سرخ حمله می‌کنند، مسئول آن است». این ادعاها در حالی مطرح شده که مقامات ایران بارها اعلام کرده‌اند که گروه‌های مقاومت در منطقه از ایران دستور نمی‌گیرند و تحت فرمان ایران نیستند.

کنعانی عنوان کرد که سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران همواره مبتنی بر تقویت مناسبات با همسایگان در چارچوب اصل حسن همجواری و احترام متقابل بوده است.

وی گفت که در همین راستا تلاش برای نیل به منطقه‌ای باثبات، امن و شکوفا و همزمان، نفی مداخلات خارجی همواره از اصول مسلم سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود و بر آن تأکید می‌کند.