یک تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: اصلاح‌طلبان در تجمیع سرمایه‌ اجتماعی‌شان کار سختی دارند.

بعید است اصلاح‌طلبان با طیف لاریجانی ائتلاف کنند/ ائتلاف با طیف روحانی ممکن است
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

گروه سیاست مثلث‌آنلاین: یک ماه تا انتخابات باقی است و هنوز آرایش انتخاباتی نهایی اصلاح‌طلبان مشخص نیست. حالا پرسش آن است که احتمال ورود ائتلافی آنها با طیف‌هایی مانند طیف علی لاریجانی و طیف حسن روحانی چه قدر است؟

بیژن مقدم، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی، درباره این موضوع به «مثلث‌آنلاین» گفت: «بخشی از جریان اصلاح‌طلب که تصور می‌کردند در این انتخابات زمینه‌ای وجود ندارد بعد از مشخص‌شدن نتایج بررسی صلاحیت‌ها به این نتیجه رسیدند که فضایی که در ذهن ساخته بودند با واقعیت موجود منطبق نیست و به همین دلیل تصمیم گرفتند که در انتخاابت شرکت کنند و متوجه شدند که هم نامزد در انتخابات دارند و هم احتمال رأی‌آوری می‌توانند داشته باشند».

او ادامه داد: «من بسیار بعید می‌دانم بین اصلاح‌طلبان و نیروهای نزدیک به آقای لاریجانی ائتلافی رخ دهد اما این امکان وجود دارد که اصلاح‌طلبان با طیف آقای روحانی به ائتلاف برسند».

این تحلیلگر مسائل سیاسی همچنین بیان کرد: «حتما اصلاح‌طلبان در تجمیع سرمایه‌ اجتماعی‌شان کار سختی دارند زیرا هم عملکردشان طوری بوده که سرمایه اجتماعی‌شان دیگر به آنها اعتماد نکنند هم آنکه بخشی از طرفداران آنها به سمت براندازی و تحریم رفته‌اند و طبیعی است افرادی با این نگاه کلا در انتخابات شرکت نمی‌کنند اما در مقابل هنوز هستند بخش‌هایی از جامعه که رأی‌شان به اصلاح‌طلبان است. من بعید می‌دانم اصلاح‌طلبان بتوانند اقلیتی قوی در مجلس تشکیل دهند اما اگر چنین شود باید از آن استقبال کرد زیرا فضا را رقابتی می‌کند و هیچ اشکالی ندارد».

مقدم در پایان درباره نقش سید محمد خاتمی در این دوره از انتخابات گفت: «اتفاقی که درباره آقای خاتمی رخ داده این است که اصلاح‌طلبان نقش لیدری او را نفی می‌کنند و مشغول حذف او هستند. جریان تحریمی اصلاحات از آقای خاتمی عبور کرده است و دیگر زمام امور در میان اصلاح‌طلبان در دست آقای خاتمی نیست و برای او مواجه‌شدن با چنین نیروهایی سخت است. البته معلوم نیست که آقای خاتمی در انتخابات شرکت کند یا خیر و ممکن است روز انتخابات در یکی از حوزه‌های انتخابیه ولو حوزه‌ای غیرآشنا برود و رأی خود را بدهد و همان روز هم خبرش رسانه‌ای شود یا در روزهای آینده پشت یکی از طیف‌های اصلاح‌طلب بایستد».