در گزارش پیش رو نظرات رهبر انقلاب اسلامی درباره مجلس یازدهم بررسی می‌شود.

چرا مجلس یازدهم انقلابی‌ترین مجلس بعد از انقلاب است؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

گروه سیاست مثلث‌آنلاین: اکنون که در آستانه پایان کار مجلس یازدهم قرار داریم، می‌توانیم بگوییم این مجلس انقلابی‌ترین مجلس بعد از انقلاب اسلامی بوده است. این گزاره را هم با جست‌وجویی در بیانات رهبر انقلاب اسلامی درباره مجلس یازدهم می‌شود اثبات کرد.

رهبر انقلاب اسلامی در سوم خرداد سال جاری در وصف مجلس یازدهم فرمودند: «من از اول تشکیل این مجلس، اعتقاد خودم و علاقه خودم به این مجلس را که از روی اطلاع بود، عرض کردم، گفتم مجلس، مجلسِ انقلابی است. الان هم من بعد از سه سال همین را تکرار میکنم. این مجلس بحمدالله مجلسی است انقلابی، باسواد، جوان، پرتحرک، پرکار. البته قضاوت‌هایی که انسان راجع به یک مجموعه می‌کند، با نگاه به مجموعه است؛ حالا یک استثناهایی هم ممکن است وجود داشته باشد؛ به آن استثناها کاری نداریم. مجموعه را که انسان نگاه می‌کند، با نگاه مجموعی، این مجلس انصافا یک مجلس انقلابی است. حالا از گوشه و کنار، از چپ و راست، یک متلکی، یک حاشیه‌ای، یک مثلا چیزی گاهی به مجلس زده می‌شود، خب بگویند؛ نمی‌شود انتظار داشت که همه از آدم تعریف کنند؛ نه، بالاخره مخالفت‌هایی هم می‌شود، اما واقع قضیه همین است که عرض کردم؛ یعنی از روی آن اطلاع و آگاهی‌ای که بنده دارم، این‌است که این مجلس انصافا این خصوصیّات را دارد».

یا آنکه ایشان در تاریخ هفتم خرداد سال گذشته درباره نمایندگان مجلس یازدهم فرموده بودند: «شما عناصر انقلابی هستید، این مجلس انقلابی که دارای رویکرد انقلابی و اقبال به ارزش‌های انقلاب است، باید نشان بدهد که باکفایت است، برای اداره‌ی امور تقنینی مجلس دارای کفایت و کارآمدیِ لازم است، می‌تواند درست ریل‌گذاری کند».

رهبر انقلاب در بیست‌ودوم تیرماه ماه سال99 هم مجلس یازدهم را از قوی‌ترین و انقلابی‌ترین مجالس پس از انقلاب خواندند و اشاره کردند: حضور جوانان پرانگیزه، پرایمان، پرتوان، تحصیل‌کرده و کارآمد در کنار شماری از مدیران انقلابی و دارای سوابق اجرائی، و نیز شماری از پیشکسوتان دارای سوابق نمایندگی، مجلس یازدهم را به مجلسی بسیار خوب و امیدبخش تبدیل کرده است».

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ششم خرداد سال گذشته هم فرمونده بودند: «یک توصیه که توصیه‌ مهمی است، این است که شما که بحمدالله ویژگی‌های خوبی دارید: انقلابی هستید، پرتلاش هستید، پرتوان هستید، دنبال کار هستید؛ این ویژگی‌ها را حفظ کنید، این ویژگی‌ها را تا آخر دوره نگه دارید. حالا تا آخر عمر باید گفت، اما لااقل تا آخر دوره این ویژگی‌ها را نگه دارید».

واقعیت این است که نظر رهبر انقلاب شاید به هیچ مجلسی در تاریخ انقلاب اسلامی این میزان مثبت نبوده است که به مجلس یازدهم مثبت است و حتما نمایندگان مجلس نظرات معظم‌له را مایه افتخار خود می‌دانند و می‌کوشند همان‌طور که ایشان امر کردند، انقلابی باقی بمانند؛ هرچند برخی طیف‌ها و گروه‌ها که نشان داده‌اند تعلق ویژه‌ای به آرمان‌ها و اصول انقلاب ندارند در این چهارسال سعی کردند به انحاء مختلف بر مجلس بتازند.