مشاور رئیس‌جمهور آمریکا در امور امنیت انرژی و مسئول پرونده میانجیگری میان لبنان و رژیم صهیونیستی تاکید کرد که واشنگتن درحال تلاش برای جلوگیری از تشدید تنش میان حزب‌الله و رژیم اشغالگر است.

واشنگتن: برای مهار تنش در جنوب لبنان تلاش می‌کنیم
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

«آموس هوکشتاین» مشاور رئیس‌جمهور آمریکا در امور امنیت انرژی در سخنانی در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در این باره گفت: ما در حال تلاش برای حفظ درگیری در جنوب لبنان در پایین‌ترین سطح ممکن هستیم.

وی گفت: ساکنان روستاها و شهرک‌های شمال اسرائیل باید به خانه‌هایشان بازگردند.

هوکشتاین ادامه داد: اوضاع در مرز لبنان و اسرائیل پس از هفتم اکتبر تغییر کرده است و ما برای حمایت از ارتش لبنان و ایجاد اقتصاد در جنوب لبنان باید کارهای زیادی انجام دهیم و این امر به حمایت بین‌المللی از سوی اروپایی‌ها و همچنین کشورهای حاشیه خلیج فارس نیاز دارد و امیدوارم که در مرحله آتی شاهد حمایت آنها باشیم.

نوار مرزی لبنان و شمال سرزمین‌های اشغالی طی روزهای اخیر شاهد تشدید تنش بوده‌ است.

این درگیری‌ها در پی حملات رژیم صهیونیستی به غیرنظامیان در خاک لبنان و در مقابل حملات موشکی شدید حزب‌الله به مواضع و پایگاه‌های ارتش رژیم صهیونیستی تشدید شد.

یک روز پس از آغاز تجاوزات رژیم اشغالگر به نوار غزه از هفتم اکتبر، حزب‌الله لبنان اولین طرف در محور مقاومت بود که با انجام حملاتی به شمال فلسطین اشغالی، رسما به عملیات فلسطینی طوفان‌الاقصی ملحق شد و پس از آن مرزهای لبنان و سرزمین‌های اشغالی فلسطین به صورت روزانه و تقریبا ۲۴ ساعته صحنه تبادل آتش میان حزب‌الله لبنان و ارتش رژیم صهیونیستی شده‌ است.

این تنش و گرفتار شدن رژیم صهیونیستی در عملیات‌های مقاومت اسلامی لبنان، آمریکا را بر آن داشت تا برای جلوگیری از افزایش تلفات و خسارات هم‌پیمانش وارد عمل شود و به همین دلیل هوکشتاین مامور میانجیگری میان لبنان و رژیم صهیونیستی به منظور دستیابی به توافق شد.

رسانه‌های عبری گزارش دادند از زمان آغاز نبرد طوفان‌الاقصی و شلیک موشک از جنوب لبنان، چندین افسر و نظامی صهیونیست کشته و ده‌ها پایگاه نظامی آن‌ها توسط حزب‌الله هدف گرفته شده‌ است و به همین دلیل کابینه تندرو «بنیامین نتانیاهو» مجبور به تخلیه هزاران شهرک‌نشین از شمال فلسطین اشغالی شد و تعدادی از شهرک‌نشینان هم خودشان از منطقه فرار کردند.

اخیرا رسانه‌های عبری فاش کردند که این شهرک‌نشینان صهیونیست حاضر به بازگشت به خانه‌هایشان نیستند و می‌گویند که کابینه نتانیاهو توجهی به سرنوشت آن‌ها نداشته و آن‌ها را رها کرده‌ است.