ممکن است اصلاح‌طلبان در ظاهر لیستی در تهران ندهند اما چراغ‌خاموش از لیست مطهری حمایت کنند.

اختلاف اصلاح‌طلبان بر سر لیست مطهری/ خاتمی از لیست «صدای ملت» حمایت می‌کند؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

گروه سیاست مثلث‌آنلاین: به تازگی علی مطهری اعلام کرد که با لیست خودش وارد انتخابات می‌شود و خودش هم سرلیستِ لیست «صدای ملت» خواهد بود. پس از این خبر تحلیل‌ها به این‌ سمت رفت که لیست مطهری همان لیست اصلاح‌طلبان و اعتدالی‌ها خواهد بود؛ به ویژه در شرایطی که جبهه اصلاحات که تحت نفوذ حزب اتحاد ملت است، اعلام کرد که در انتخابات لیستی نخواهد داد. ماجرا از آنجا جدی‌تر شد که سخنگوی حزب ندای ایرانیان هم گفت که حزب ندا از لیست مطهری حمایت می‌کند اما حالا مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردم‌سالاری می‌گوید که اصلاح‌طلبان از لیست «صدای ملت» حمایت نمی‌کنند. او گفته است: «علی مطهری خود این لیست را بسته و لیست صدای ملت یک لیست شخصی است. ما در تهران داوطلب نداریم و مطهری در زمان بستن لیست از ما نخواسته که داوطلبی را معرفی کنیم. تها یکی دو حزب اصلاح طلب در لیست صدای ملت هستند که این به معنای آن نیست که این لیست اصلاح طلبان است».

البته کواکبیان در ادامه می‌گوید که «اگر امکان این فراهم باشد که روزنه‌ای ایجاد شود از آن استفاده می‌کنیم».

حالا پرسش آن است آیا اصلاح‌طلبانِ مشارکت‌خواه در نهایت بر سر لیست مطهری ائتلاف می‌کنند یا خیر؟ آن‌طور که از شواهد و قرائن بر‌ می‌آید اگر اصلاح‌طلبان بخواهند لیستی بدهند، لیست مطهری می‌تواند مبنایی برای اجماع باشد زیرا مطهری از نیروهای اعتدالی و حتی نزدیک به لاریجانی هم در لیستش استفاده خواهد کرد اما اگر اصلاح‌طلبان بخواهند لیستی سراسر اصلاح‌طلبی ارائه دهند کارشان سخت خواهد شد زیرا همه اصلاح‌طلبان با یکدیگر به توافق نرسیده‌اند.

یک پرسش دیگر هم وجود دارد؛ آنکه در شرایطی که خاتمی می‌گوید اصلاح‌طلبان با صندوق‌های رأی قهر نمی‌کنند، آیا او در صورت نبود لیست دیگری راضی به حمایت از لیست مطهری می‌شود یا خیر؟ در صورتی که خاتمی پشت این لیست بایستد، وضعیت متفاوت می‌شود و احتمالا عموم اصلاح‌طلبان هم از لیست «صدای ملت» حمایت کنند.

البته یک گزینه دیگر هم متحمل است؛ آنکه اصلاح‌طلبان بخواهند چراغ‌خاموش حرکت کنند؛ به این معنی که در ظاهر بر اساس بیانیه جبهه اصلاحات بگویند در تهران لیستی نداریم اما در سایه از لیست مطهری حمایت کنند. به هر روی باید منتظر ماند و دید که در روزهای آینده اصلاح‌طلبان چه تصمیمی می‌گیرند.